Читај ми!

Криза на вратима Јапана

Јапански државни дуг у 2011. години износио је 212 процената БДП-а, што је много горе од Грчке. Расте забринутост да би економска криза настала повећањем расхода државе за обнову земље и за увоз енергената могла да гурне Јапан у дубоку дужничку кризу налик оној у Европи.

Јапански државни дуг у 2011. години достигао је 212 одсто бруто домаћег производа те земље, износ по којем она заузима незавидно друго место у свету, иза Зимбабвеа. Поред тога, он је и знатно већи од оног који је имала Грчка на врхунцу финансијске кризе, пред преструктруирање и делимично отписивање њеног дуга, а који је тада износио 165 одсто БДП-а.

Јапан је већ дуже време најзадуженија развијена земља на свету, али су, упркос томе, обвезнице на десет година које издаје та далекоисточна држава до сада биле високоцењене на тржишту капитала, па је камата на њих износила свега један одсто. То је омогућивало јапанској држави да настави да се задужује под повољним условима.

Главни узрок за то јесте чињеница да се лавовски део јапанског дуга, чак 95 одсто, налази у рукама домаћих предузећа и индивидуалних инвеститора, што је до сада економистима уливало веру да би евентуални договори о преструктурирању и отписивању дуга били лакши него у случају европских држава и да би Јапан био заштићен од нестабилности коју би могли проузроковати страни инвеститори мотивисани искључиво профитом.

Песимизам и у Јапану

Овај оптимистички поглед на јапански дуг ових дана, међутим, почиње да се љуља у светлу нових чињеница. Наиме, у 2012. години Јапан ће се наћи пред великим искушењем с обзиром на то да ће у условима када је, због великог раста трошкова за обнову земље и увоз енергената којима се покрива недостатак електричне струје проузрокован заустављањем рада нуклеарних централа, бити присиљен да сервисира чак 24 одсто свог дуга.

Такође, јапанска влада, јављају тамошњи медији, планира да у овој години чак 49 одсто прихода државе оствари кроз продају државних обвезница, односно задуживање.

Економисти процењују и да ће буџетски дефицит у Јапану ове године износити чак девет одсто, скоро двоструко више него, рецимо, у Шпанији.

Поред тога, Јапан је прошле године, први пут од 1981, искусио дефицит у спољној трговини, а ове године у јануару забележио и рекордни месечни дефицит.

Међу узроцима за то јесу пад потражње за његовим извозним производима у Европи и Кини, где економски раст успорава, поремећај у ланцу снабдевања деловима услед удара цунамија у региону Тохоку, и велике поплаве у Тајланду које су омеле рад око 400 јапанских компанија стационираних у тој земљи.

Утицај несреће у Фукушими

Посебно велика негативна ставка у спољнотрговинском билансу јесте нагли раст трошкова за увоз угља и природног гаса. Економисти упозоравају да је учешће тих сировина у јапанском увозу прошле године већ порастао са 20 на 27 одсто и процењују да би, због постепеног гашења нуклеарних реактора, у овој години могао да достигне 33 одсто.

Сматра се да ће, по тренутном курсу који је врло повољан за увоз страних сировина, Јапан морати да у 2012. години издвоји чак 37 милијарди долара за куповину поменутих енергената, ако се нуклеарни реактори, заустављени ради редовног ремонта, поново не укључе у електричну мрежу.

То до сада није било могуће због противљења локалног становништва и администрације који су, након мрачног искуства из Фукушиме, дубоко забринути за безбедност нуклеарних централа.

Финансијска криза пред вратима

Стручњаци, такође, указују на све изгледнију могућност да иранска криза проузрокује велико поскупљење нафте, а онда и свих других енергената.

То би, у комбинацији са падом јена који је након интервенције Централне банке Јапана у фебруару и релативне консолидације грчког дуга у Европи почео да клизи, могло да доведе до знатног поскупљења увоза, продубљења трговинског дефицита и до додатног задуживања јапанске државе.

Презадуженост и негативан трговински биланс сами по себи су довољни разлози за пад поверења у могућност јапанске државе да враћа дугове, а ово поскупљење енергената могло би и да проузрокује инфлаторне кретње у Јапану, што би довело и до пада у интересовању инвеститора за јапанске обвезнице.

Све то, процењује део економиста у Јапану, могло би већ у току ове године да изазове драстичне промене у начину на који тржиште и инвеститори виде јапански дуг, односно проузрокује пад рејтинга јапанских обвезница и поскупљење трошкова задуживања за државу.

Тиме би и у Земљи излазећег сунца отпочела дубока финансијска и друштвена криза кроз какву тренутно пролазе Грчка, Италија и Португал.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи