Читај ми!

Радно место као премија

Око 735.000 радника чека на евиденцији Националне службе за запошљавање. Трећина њих је неквалификована, а многи немају ни основну школу. На бироу је, пак, и 12.000 факултетски образованих. Примера добре праксе запошљавања је мало.

Деведесети рођендан Национална служба за запошљавање дочекује са 735.000 незапослених на евиденцији. Упркос тим бројевима и вестима да све више фирми због кризе отпушта раднике, у години која истиче било је и рекордера у запошљавању.

Рекордери су награђени – два града, две компаније и једно мало предузеће добили су плакете у Клубу посланика у Београду. Славило свако новоотворено радно место. 

"Ми смо имали срећу да нас економска криза није захватила. Нисмо отпуштали већ запошљавали раднике. Тако ћемо наставити и у следећој години", рекао је Лукас Нам из "Јура корпорације".

Градоначелник Крушевца Драган Јовановић истиче да су мала и средња предузећа мотор развоја и да без њих неће моћи да се развија ни Крушевац.

Истовремено, Татјана Кнежевић из "Меркатора" каже да је та фирма запослила 540 нових сарадника и да у њиховом тиму ради 48 особа са инвалидитетом.

У Националној служби за запошљавање на Гундулићевом венцу у Београду, атмосфера није толико свечана.

Неквалификована радна снага

Трећина незапослених у Србији је неквалификована, а многи немају ни основну школу, због чега теже долазе до посла.

"У просеку се три године чека на посао. Међутим, има оних који брже дођу до посла, попут стручњака за информационе технологије, фармацеута и лекара одређених специјализација", каже директор Националне службе за запошљавање Дејан Јовановић.

Из Владе обећавају да ће и следеће године подстицати запошљавање. Међутим, овога пута, за помоћ Националној служби предвиђено је мање новца из буџета.

"Морамо да имамо бољи пословни амбијент, квалитетније судство, мању бирократију, да се изборимо против дугих процедура, посебно у издавању грађевинскиг дозвола", истиче потпредседница Владе Верица Калановић.

"Направимо измене у образовном систему и добићемо квалитетнију радну снагу на тржишту рада", рекла је Калановићева.

Такве радне снаге има. На бироу је готово 12.000 факултетски образованих. То посебно забрињава ако се има у виду чињеница да је у Србији мање од 10 одсто становника завршило факултет или вишу школу.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи