уторак, 16.12.2025, 11:59 -> 12:14
Формиран Савет за породицу и демографију; Мацут: Главни циљ праћење стања у популацији и предлагање ефикасних мера
Премијер Ђуро Мацут рекао је на Трећој националној конференцији “Србија – наша породица” да нема важнијег питања од демографије и да су демографске мере стални приоритет Владе Србије.
Премијер Ђуро Мацут рекао је на Трећој националној конференцији “Србија – наша породица” да нема важнијег питања од демографије и да су демографске мере стални приоритет Владе Србије.
Ђуро Мацут је истакао да је након свих финансијских подстицаја и подршке породицама које је Србија покренула у претходним годинама први пут формиран Савет за породицу и демографију, највиши координациони механизам за демографску политику, саопштила је прес-служба Владе.
Задатак овог тела, према његовим речима, јесте праћење стања у популацији и предлагање ефикасних мера уз усклађивање политика свих релевантних ресора.
Чланови овог савета, поред ресорних министара, биће и представници академске заједнице и удружења грађана, како би се заједничким радом постигли најбољи резултати, додао је премијер Мацут, који ће председавати том савету.
Како је нагласио, демографски изазови одавно превазилазе границе једне државе, па је кључна стална размена искустава, конкретних планова и решења која су у свакој од земаља дала резултате, због чега је, како је навео, посебно важна и ова конференција.
Додао је да ће једно од важних питања, поред популационих питања и подршке породици, бити и јачање политика које се тичу здравља нације.
“Улагање у квалитетну здравствену заштиту, јачање свести о превенцији, наставак улагања у најсавременију дијагностику и лекове од животне важности неопходни су за здраву нацију, стабилне породице и стабилно друштво”, навео је Мацут.
Према његовим речима, најважнија и дугорочна инвестиција јесте улагање у образовни систем, који је још један од темеља одрживог демографског развоја.
"Зато данас говоримо и о образовању и развоју вештина код деце и младих као кључном делу демографске политике", рекао је премијер Мацут и додао да је само на тај начин могуће имати стабилну будућност, одговорити савременом тржишту рада и стећи поверење младих људи да своје планове и будућност граде у Србији, закључује се у саопштењу.