субота, 12.07.2025, 21:00 -> 23:07
Од рударског и економског центра на Балкану до народне кухиње — како се променио живот у Новом Брду
После сукоба на Косову и Метохији Епархија рашко-призренска покренула је хуманитарну активност за помоћ угроженом становништву. Формирала је организацију "Мајка Девет Југовића", која је убрзо отворила народну кухињу. После 25 година из кухиње сваког дана храну добија 2.500 особа у свим деловима Косова и Метохије.
Некада је Ново Брдо важило за развијенији део не само Србије већ и региона. Рудна богатства овог краја привлачила су Немце, Енглезе. А када је експлоатација руде престала, Ново Брдо постало је једна од сиромашнијих средина на Косову и Метохији, а његови житељи социјално угрожени, принуђени на народну кухињу.
Један од житеља Новог Брда наводи да прима минималац и дечији додатак, држи и две краве и свињу. Његов комшија већ 15 година користи помоћ из народне кухиње, а његова једина примања су 20.000 динара минималца, што њему и жени служи за покривање дажбина.
Сестра и брат, Дуња и Андрија живе у петочланој породици, а током летњег распуста мењују старије у доласку по храну.
"Играмо се, понекад са мамом и татом радимо. Ја тати помажем око истовара канти", каже Андрија, док његова сестра додаје да мами помаже око кућних послова.
Развој социјалних програма у Новом Брду
Осим исхране социјално угрожених породица, Народна кухиња чини ослонац и за незапослене у општини Ново Брдо. Отворили су погон за развлачење кора за питу и израду домаћих колача.
"Ово ми је први посао и много ми значи, јер супруг не ради. Задовољна сам", каже Данијела Стојковић из села Извор.
Замисао пре 25 година била је да народне кухиње помогну социјално угрожене како би се осамосталили, али је живот на овом подручју из године у годину повећавао број гладних.
"Негде око 2.500 оброка се подели. Имамо и албанске породице које већ више од 10 година узимају намирнице у Народним кухињама, као и ромске породице које се хране овде. Ми смо кућа у коју сви долазе и нико не буде враћен. Увек се трудимо да свима помогнемо, било да је у питању храна, обућа или гардероба“, каже Светлана Стевић, управница Хуманитарне организације "Мајка девет Југовића".
Помоћ из донација и сарадња са добротворима
Иако имају своју производњу, у кухињи не би могли без донација и помоћи. Пре свих истичу помоћ Канцеларије за Косово и Метохију при Влади Србије, затим организације "Срби за Србе", навијаче Црвене Звезде и Партизана, добротворе из Републике Српске, Канаде, Америке, читаве Европе.
Највише би волели, кажу у народној кухињи, да нема социјално угрожених слојева станивништва, али према искуству из минулих 25 година, биће активни још дуго времена.