четвртак, 03.04.2025, 17:15 -> 17:22
Не, нису сви полицајци у "корњачи" жандармерија, ево како да их разликујете
На друштвеним мрежама често се помиње да су на улици, или око неког објекта, припадници Жандармерије, што обично није тачно. Појашњавамо вам зашто нам се од полицајаца у специјалној опреми причињавају жандарми и како да их разликујемо када их видимо.
Протеклих месеци на многим местима у Србији као обезбеђење блокада и протестних скупова и објеката код којих се дешавају виђамо припаднике полиције у опреми за разбијање демонстрација, које у жаргону зову "корњаче".
Готово по правилу, многи на друштвеним мрежама и у медијима, због опреме и изгледа, називају их "жандармерија", иако жандарма тамо нема.
Такву опрему носе припадници Интервентне јединице полиције, Полицијске бригаде, Жандармерије, а по потреби и САЈ-а. Штит, шлем са визиром и ојачања за торзо, руке и ноге користе полицајци или војници у читавом свету, за задатке очувања јавног реда и мира. (Anti-riot protection)
Припадници српске полиције, као и неких у региону, користе углавном опрему домаће производње, компаније "Миле Драгић".
Беле заштитне шлемове са визиром носи Интервентна јединица полиције (ИЈП), коју чине углавном млађи и физички спремнији полицајци подручних полицијских станица. ИЈП је повремена јединица полиције посебне намене, као и, на пример, преговарачки тим.
Формира се за конкретан задатак, по чијем завршетку се расформира и полицајци се враћају својим редовним обавезама. У кордону испред градске скупштине, или на протестима, припаднике ИЈП-а разликујемо, јер најчешће носе амблем – западним речником "печ", а источним "шеврон" – на десном рукаву.
Готово идентичну опрему носе и припадници Полицијске бригаде, посебне јединице полиције, у саставу Полицијске управе за град Београд. Њих најчешће виђамо у престоници када се негде "закува".
Шта кажу прописи
Према Уредби о специјалној и посебним јединица полиције дефинисани су следећи задаци Бригаде: "…превасходно полицијски послови одржавања јавног реда и мира, спречавање насиља на спортским приредбама и другим јавним окупљањима, пружање помоћи у извршењима, као и други високоризични послови и задаци у циљу заштите безбедности личне и имовинске сигурности грађана на подручју Полицијске управе за град Београд и на територији других полицијских управа по одобрењу директора полиције".
Бригадири на својој униформи и опреми имају видљивија обележја јединице из које долазе. На униформи им најчешће на леђима и грудима пише Полицијска бригада. Возила која најчешће користе за долазак на интервенцију су црни комбији различитих величина, али поседују и возило домаће производње "Застава НТВ", посебно опремљено за сузбијање демонстрација.
Истом уредбом дефинисан је и рад осталих посебних јединица полиције – Жандармерија, Хеликоптерска јединица, Јединица за обезбеђење одређених личности и објеката и Јединица за заштиту, а у Полицијској управи за град Београд и Полицијска бригада и Интервентна јединица 92.
Влада Србије усвојила је на седници 12. марта ове године измене и допуне поменуте уредбе. Измене се односе на Полицијску бригаду и Интервентну јединицу 92 при чему се прецизира да службеници ове градске јединице могу, између осталог, да користе и цивилна путничка, као и теренска возила без полицијских ознака, што до сада није био случај. Такође, припадници Интервентне бригаде нису обучени и нису предвиђени за „послове одржавања јавног реда и мира“, стога они не носе опрему за разбијање демонстрација.
Жандармерија и САЈ носе црне шлемове
Жандармерија је полицијска јединица која је војнички устројена.Такође користи исту опрему за, полицијским речником "ЈРМ" (Јавни ред и мир), али њихов шлем је црне боје. Уколико жандарм носи потпуно црну униформу, у питању је припадник Специјалистичке чете, унутар једног од четири одреда, а ако носи зелену, припада некој другој чети или команди.
На њиховој заштитној опреми великим словима пише "Жандармерија" и по свему се издвајају од других. Према Уредби, "Жандармерија је посебна јединица полиције која извршава полицијске и друге унутрашње послове и задатке када постоји стање повећаног ризика по јавну безбедност, као и угрожавање безбедности људи и имовине у већем обиму. Жандарми користе црне комбије, 'дефендере', 'хамере' и друга возила разних намена".
Такође, како се наводи, Жандармерија самостално или у сарадњи са организационим јединицама ресорног министарства и осталим субјектима безбедности, по наређењу директора полиције, планира, организује и извршава послове и задатке у условима када постоји непосредна опасност од настанка или су настале кризне ситуације, ванредни догађаји и стања повећаног ризика изазвани – претњом оружаном побуном, претњом од извршења или извршеним терористичким актима, криминалним активностима група или појединаца, јавним окупљањима, елементарним непогодама и другим несрећама и опасностима.
Припадници једине специјалне јединице МУП-а ретко се виђају на демонстрацијама. Ангажовање Специјалне антитерористичке јединице значи да је "ђаво однео шалу", као што је било током јулских демонстрација 2020. године, када су САЈ-евци примећени у црној заштитној опреми и препознатљивим "хамер" возилима.
"САЈ је специјална јединица полиције која у циљу заштите живота, личне и имовинске сигурности грађана, самостално или у сарадњи са осталим организационим јединицама министарства или другим службама безбедности, планира, организује и извршава најсложеније задатке високог ризика у супротстављању тероризму. Уз претходно прибављену сагласност министра унутрашњих послова, САЈ учествује у обављању и других полицијских и унутрашњих послова, које због специфичности, сложености или изразите опасности нису у могућности да самостално изврше друге организационе јединице МУП-а", наводи се у Уредби.
Напослетку, поједини грађани често погрешно верују да је на улицама током демонстрација присутна и војна полиција. Припадници војске, то јест војне полиције, могу да буду ангажовани само у случају проглашења ванредног или ратног стања.