четвртак, 23.01.2025,
11:38 -> 20:21
Извор: РТС, Танјуг, Фонет
Студентске блокаде и одавање поште настрадалима у Новом Саду, у Београду протест дела радника ЕПС-а
Студентске блокаде и одавање поште настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду настављени су и данас у више градова у Србији. Испред ЕПС-а у Београду, протест радника и студената.
Студенти Филозофског покренули акцију "Посета музеју"
Студенти и студенткиње Филозофског факултета Универзитета у Београду покренули су данас акцију "Посета музеју", у оквиру које је у атријуму Народног музеја, изабраног због свог изразитог националног значаја, окачен банер који позива на штрајк, али не само у том музеју, већ у свим установама културе у земљи.
"Живимо моменат који је вредан осликавања – стога стојимо и пред сликама. Овим путем још једном охрабрујемо установе културе да покажу солидарност и почну сопствену борбу за бољу будућност наше земље", наводи се у саопштењу студената.
Акција "Посета музеју" "говори једноставно – култура не сме да ћути".
"Недељама уназад, установама културе широм Србије слата су писма у којима се тражи експлицитна подршка студентским протестима у виду свакодневне петнаестоминутне ћутње, као и ступање у протестну обуставу рада. На та писма нисмо добили адекватан одговор. Веома мали проценат установа културе је пристао на сарадњу и уопште показао солидарност", наводи се у саопштењу.
Опширније
Краће
Припремила Јована Вулиновић
Возач "мерцедеса" у полицијској станици после инцидента код Осме београдске гимназије
Полиција на Вождовцу довела је у полицијску станицу М. Ћ. (1998) који је данас након вербалне расправе физички одгуривао учеснике блокаде раскрснице улица Устаничка и Грчића Миленка у Београду код Осме београдске гимназије.
М. Ћ. је претходно "мерцедесом" дошао до блокаде на тој раскрсници, након чега је изашао из аутомобила и удаљио се, саопштио је МУП.
Потом се приликом разиласка учесника вратио у возило и направио нагло полукружно окретање ка улици Грчића Миленка којом су се они кретали.
Сумња се да је, затим, негодујући што су га снимали, изашао из возила и са њима ушао у вербалну расправу, а затим их је физички одгуривао.
О догађају је обавештено Друго основно јавно тужилаштво по чијем налогу ће полиција наставити даљи рад на утврђивању свих чињеница и околности догађаја.
Опширније
Краће
Kраљевачки просветари одали пошту страдалима
Трећи дан зaрeдом, краљевачки просветни радници на око пола сата блокирали су саобраћај и петнаестоминутном ћутњом одали пошту страдалима у Новом Саду.
Носили су транспаренте подршке студентима који блокирају факултете. Скуп је протекао без инцидената, а обезбеђивала га је саобраћајна полиција.
Средњошколци, студенти и грађани у Крагујевцу одали пошту настрадалима и подржали наставнике
У Крагујевцу су данас средњошколци, студенти и грађани формирали ланац на пешачкој стази од Средње медицинске школе до Природно-математичког факултета и петнаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Након одавање поште жртвама новосадске трагедије отишли су у двориште Средње медицинске школе “Сестре Нинковић” и пружили су подршку наставницима који желе да обуставе наставу.
Ђаци Пете београдске гимназије блокирали раскрсницу код "Лондона"
Ученици Пете београдске гимназије подржали су студенте одавањем петнаестоминутне поште жртвама трагедије у Новом Саду.
Ђаци су блокирали раскрсницу Улице краља Милана и Кнеза Милоша код Лондона, јавља репортерка Фонета.
Они су носили транспаренте "Ми смо најхрабрији и најгласнији", "Емпатија" и скандирају "Генерални штрајк" и "Не дамо студенте".
Опширније
Краће
Студентски парламент тражио од УБ план надокнаде наставе
Студентски парламент Универзитета у Београду саопштио је да је од управе Универзитета у Београду тражио да студентима доставе план надокнаде наставе и организацију испитних рокова како је, наводи се, саопштено у уторак на седници скупштинског одбора за образовање.
Како се наводи у саопштењу, након излагања на седници Одбора много колега са различитих факултета обратило се Студентском парламенту за помоћ, изражавајући жељу да добију детаље и информације у вези са организацијом надокнаде наставе на својим факултетима.
Додаје се да је велико питање када ће факултети објавити из ког предмета је колико наставе одржано и који је план надокнаде за преостало градиво које је остало, будући да информација нема на сајтовима факултета.
"Сматрамо да је неопходно да наше колеге добију одговараће информације како би се и они као студенти могли ускладити са тим планом и условима надокнаде када се све врати у нормалу, а наведено је на седници одбора да је план везан за ово питање на већини факултета направљен. Унапред захваљујемо на Вашој помоћи и подршци, те се надамо брзој повратној информацији како бисмо били у могућности да обавестимо студенте о релевантним информацијама", наводи се у саопштењу Студентског парламента.
Опширније
Краће
На 15 минута изашао и део запослених у Народној библиотеци Србије
Испред Народне библиотеке Србије на 15 минута, од 11.52 до 12.07, изашао је и део запослених у тој установи.
У рукама су држали транспаренте на којима је, између осталог, писало "Библиотекари су уз студенте" и "Култура је на ивици".
Блокада раскрснице код суда у Панчеву
Студенти, ђаци, професори и грађани блокирали су у Панчеву раскрсницу код суда на 15 минута, одајући почаст настрадалима у Новом Саду.
Саобраћајна полиција преусмеравала је возила у околне улице и није било никаквих инцидената.
У Ваљеву протест ђака, просветара и грађана
И данас је у Ваљеву одржано 15 минута тишине на блокади улице испред Ваљевске гимназије, где су се окупили гимназијалци, поједини ученици других школа, просветни радници и грађани који су кренули у протестну шетњу до Медицинске школе у знак подршке делу наставника и ученика ове школе који су обуставили наставу.
Полиција је обустављала саобраћај у време протестне шетње и блокаде.
Протестна шетња у Шапцу
Протестна шетња и 15 минута тишине и данас у Шапцу.
Окупљени испред платоа између Медицинске и Школе примењених уметности, матуранти који су у блокаду уз подршку грађана, родитеља, појединих просветних радника кренули су централном градским улицама ка Гимназији, где су их сачекали матуранти из Гимназије и Економске школе.
Петнаест 15 минута тишине уз обуставу саобраћаја одржано је и код библиотеке.
Протест у Шапцу подржао је свештеник Душан Бурсаћ, који је дошао из Атине. Рођени је Шапчанин, који је у Грчкој православној цркви последњих 37 година на богослужењу.
Подршка студентима испред ЕПС-а, радници у штрајку имају три захтева
Испред зграде Електропривреде Србије у Београду, део радника тог предузећа, као и студенти, окупили су се око 11.30 у знак подршке студентским захтевима.
Један од разлога зашто су ступили у штрајк, како су навели, јесте испуњење захтева студената, док је други штрајкачки захтев одговорност за, како кажу, катастрофално стање у електропривредној делатности.
Трећи захтев је смена генералног директора ЕПС-а, скупштине ЕПС-а и министарке рударства и енергетике.
Окупљенима су се обратили и радници, чланови радног тела Рударског басена "Колубара".
Једна од запослених је рекла да их уцењују и прете.
"Међутим, Колубара будно прати, ми Шумадинци смо осетљиви на децу. Колубара неће стати, јер на нашој грбачи 50 година стоји ова земља. Ако би стала Колубара, нема те струје која би могла да спаси енергетски систем. Без струје би остали полиција, болнице", поручила је.
У 11.52, одржали су 15 минута тишине одајући почаст настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Фото: РТС/Јована Вулиновић
Студенти у Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима наставили су са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.