уторак, 21.01.2025,
11:52 -> 08:19
Протести подршке за нападнуте студенте, тишина за жртве
И данас су у 11.52 организоване студентске блокаде и протести. Студенти су тишином одали пошту жртвама пада надстрешнице у Новом Саду, као и за настрадале у Дому за старе у Барајеву. На Вождовцу протест због напада на студенте Високе школе електротехнике и рачунарства. Професори ЕТФ-а и ФДУ-а у Београду објавили да настављају обуставу рада на својим факултетима до испуњења студентских захтева. Одлука одлагању испитних рокова донета је и на Наставно-научном већу Филозофског факултета у Новом Саду.
ФДУ: Наставак потпуне обуставе наставе и испитних рокова
Изборно већe Факултета драмских уметности изгласало је на данашњој ванредној седници одлуку о наставку пуне обуставе практичне и теоријске наставе, као и испитних рокова, у знак подршке и солидарности са студентима и студенткињама Универзитета уметности који се налазе у блокади.
"Ова одлука представља јасан протест професора, наставника и сарадника ФДУ против тренутног стања у друштву, у коме не само што нису испуњени јасно дефинисани студентски захтеви, већ идентификовани проблеми и инциденти ескалирају. Сведоци смо интензивирања вербалних и физичких напада на академску заједницу, континуирану изложеност претњама и притисцима, обмањивању јавности и потпуном изостанку воље да се било који од дефинисаних захтева конструктивно и у складу са законима испуни", наводи се у саопштењу објављеном после седнице.
Истиче се и да наставни колектив ФДУ препознаје потребу за преузимањем иницијативе и солидарну поделу ризика којима су изложени студенткиње и студенти тог факултета.
"Овим путем се јавно обавезујемо да досадашњу системску и декларативну подршку проширимо активнијим ангажовањем и учешћем у протестним активностима", наводи се у саопштењу и наглашава да се наставни колектив ФДУ придружује захтевима студената и студенткиња Универзитета уметности.
У саопштењу се, између осталог, захтева хитно реаговање надлежних институција и подсећа да се ванредни режим рада факултета може прекинути одговорним и потпуним радом државних институција у складу са законом.
Опширније
Краће
Професори ЕТФ-а у Београду: Протестна обустава рада до испуњења студентских захтева
Колектив Електротехничког факултета Универзитета у Београду на сајту факултета објавили су саопштење о протестној обустави рада. Преносимо саопштење у целости:
Ми, наставници, сарадници и запослени Електротехничког факултета Универзитета у Београду, изражавамо своје најдубље огорчење због нарастајућег медијског и физичког насиља према студентима који протестују, а које је кулминирало покушајем тешког убиства студенткиње нашег универзитета. Физичке нападе на студенте не сматрамо само пуким инцидентима које су изазвали неразумни појединци; они су очекивана последица свеопште атмосфере хајке на студенте, за коју политички и морално одговорним сматрамо носиоце највиших јавних функција и функција извршне, судске и законодавне власти, јер су својим чињењем или нечињењем, посебно означавањем студената најпогрднијим квалификацијама страних плаћеника и сарадника страних обавештајних служби у својим медијским иступима, неразумне појединце директно или индиректно охрабривали и подстицали на недела. Сматрамо да било какве наше наставне и професионалне активности, па и само постојање нас као високошколске установе и као просветних радника, немају никаквог смисла уколико дозволимо да наше студенте, нашу децу, пребијају и газе и ако одлучно не станемо у њихову заштиту.
Због свега тога, наша подршка студентима у протесту прераста у наше активно преузимање одговорности и иницијативе, те обавештавамо јавност да ступамо у протестну обуставу рада са следећим захтевима:
Захтевамо хитно и потпуно испуњење свих захтева студената – захтеви студената постају и наши захтеви.
Студентски захтеви су:
1. Хитно објављивање комплетне оригиналне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, као и јасно утврђивање одговорности за пад исте.
2. Потврда надлежних органа о идентитету свих лица за која постоји основана сумња да су физички напала студенте и професоре, као и покретање кривичних поступака против њих. Такође, захтевамо разрешење поменутих лица уколико се покаже да су иста на јавним функцијама.
3. Одбацивање кривичних пријава против ухапшених и приведених студената на протестима, као и обустава већ покренутих кривичних поступака.
4. Повећање издвојених средстава за државне факултете у износу од 20%.
Позивамо запослене на свим факултетима и универзитетима у Србији да нам се прикључе, стоји у саопштењу колектива ЕТФ-а у Београду.
Опширније
Краће
Протестни скуп "Студенти су уз просветаре“ у Лесковцу
У организацији Технолошког факултета у Лесковцу на главном градском тргу одржан је протестни скуп "Студенти су уз просветаре".
На скупу је пружена подршка просветним радницима, како је речено, у њиховој праведној борби за испуњење захтева.
Истакнуто је да се ти захтеви не односе само на повећање плата, већ пре свега на враћање достојанства професији, најважанијој у једном друштву, а која је "потезима ове власти у последњој деценији урушена на најниже могуће гране".
На скупу су поново прочитани захтеви студената, који још нису испуњени, а протесту су се, осим грађана, придружили и ученици гимназије у Лесковцу.
РТС
Рокови на Филозофском факултету у Новом Саду се одлажу до даљег
Испитни рокови на Филозофском факултету у Новом Саду се одлажу до даљег због блокаде зграде и прекида наставе у зимском периоду.
Како је саопштио Деканат овог факултета, одлука је донета на електронској седници Наставно-научног већа Филозофског факултета.
"Када се буду стекли услови за то, биће надокнађене све пропуштене наставне и испитне активности, о чему ће Наставно-научно веће благовремено донети одлуку. Молимо студенте да прате сва обавештења на званичној страници Факултета и својим студентским налозима", наводе у саопштењу.
Додају и да управа Филозофског факултета подсећа да је у својим ранијим саопштењима пружила безрезервну подршку студентским захтевима, као и свим иницијативама усмереним на изградњу праведног и демократског друштва, те снажно апеловала на државне органе и све актере у јавном животу да се безусловно поштују сва загарантована грађанска права и слободе.
"У том смислу осуђујемо све акције усмерене на угрожавање безбедности и повреду достојанства студената, још једном истичемо да остајемо отворени за дијалог са студентима.", додаје се у саопштењу.
Опширније
Краће
Полиција трага за возачем који је покушао да прође тротоаром
Полиција интензивно трага за особом која је данас у Новом Саду покушала аутомобилом да прође тротоаром и заобиђе једну од блокираних раскрсница данас током одржавања акције "15 минута тишине за 15 жртава", незванично сазнаје РТС у полицији.
Тренутно, како наводе, раде и на утврђивању свих осталих околности и чињеница у вези са овим случајем.
Инцидент се догодио на раскрсници Улице Корнелија Станковића и Руменачке улице, током 15-минутне тишине у знак сећања на 15 жртава трагедије у Новом Саду, када је непознати мушкарац покушао да пешачком стазом обиђе блокирану раскрсницу.
Како су навели окупљени грађани, возач црног аутомобила марке "пежо", новосадских регистарских ознака, попео се на тротоар и пролазио поред пешака, када су грађани стали испред њега и нису му дозволили да прође.
Након препирке, он се вратио у аутомобил, телефонирао, а затим поново тротоаром кренуо у рикверц, поново пролазећи поред пешака.
Опширније
Краће
У Рузвелтовој 23 минута тишине
Студенти Електротехничког, Правног, Архитектонског, Машинског, Грађевинског и Технолошко-металуршког факултета и ученици Пете београдске гимназије блокирали су на 23 минута раскрсницу улица Краљице Марије и Рузвелтове у Београду, одајући у тишини почаст жртвама пада надстрешнице у Новом Саду и настрадалима у Дому за старе у Барајеву.
Учесници скупа су држали транспаренте "Ко може да учи док га савест мучи?", "Школе ћемо надокнадити 15 живота не", "Држава припада деци", "Нема слободе без правде".
Данашња блокада протекла је без инцидената, а обезбеђивали су је припадници полиције, док је саобраћајна полиција преусмеравала возила.
Протест испред шабачке гимназије
Ђаци и грађани и данас су у Шапцу одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду. На петнаест минута, блокирали су раскрсницу код Гимназије.
На скупу који је завршен аплаузом, истакли су да подржавају студенте у њиховим захтевима.
МУП: Ухапшен осумњичени за насилничко понашање испред Високе школе електротехнике и рачунарства
Полиција је саопштила да је ухапшен 19-годишњак осумњичен да је синоћ око 21.35 на згради Високе школе електротехнике и рачунарства исцртао три увредљива графита са подигнутим средњим прстом, а затим напао чувара и два студента.
Једног је ударио у стомак, а другог угризао за руку.
У Београду су студенти данас протестовали испред Високе школе електротехнике и рачунарства где су синоћ нападнути студенти и портир.
Опширније
Краће
Блокада Македонске улице
Ученици средњих музичких школа и студенти протестовали су и на раскрсници Дечанске и Македонске улице у центру Београда носећи велики транспарент "Одсвирали сте своје".
Они су блокирали раскрсницу уз звуке пиштаљки.
Опширније
Краће
Протест на Вождовцу због напада на студенте
Студенти су се окупили испред Високе школе електротехнике и рачунарства на Вождовцу где су синоћ нападнути студенти и портир те школе, наводећи да тако желе да искажу солидарност и истрајност у борби за права свих студената.
Они су блокирали део улице Војводе Степе носећи транспаренте "Хране пашчад да нас уједу", "Сви испити се и касније могу положити осим животног", а носили суе и заставе Србије.
Они су одали пошту жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Опширније
Краће
Транспарентни на надвожњацима
Велики транспаренти са натписом "Одговор српског народа на покушаје обојене револуције" и са знаком песнице са испруженим средњим прстом окачени су на надвожњацима дуж мото-пута кроз Београд - од Арене до Франша Д’Епереа.
Транспаренте су окачиле особе са капуљачама на главама и са медицинским маскама на лицима, који стоје и чувају те транспаренте.
Транспарент је постављен и на Мостарској петљи, а банери су качени и на оградама на Мостару.
(Фонет)
Опширније
Краће
Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повређене још две особе, после великог студентског и грађанског протеста испред Уставног суда у Београду, 12. јануара, у оквиру акције "Важно је имати (У)став".
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Блокадама и обустави наставе до почетка зимског школског распуста придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Иако је данас требало да почне друго полугодиште у основним и средњим школама, део школа у Србији потпуно је обуставио наставу.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.