петак, 10.01.2025, 20:15 -> 20:17
Патријарх освештао нову кућу за лечење зависности: Када пронађете Христа, нема потребе за сурогатима
Његова светост патријарх српски Порфирије освештао је пету кућу у оквиру пројекта Српске православне цркве за лечење болести зависности "Земља живих", која се налази у Ритоопеку, недалеко од Београда. Патријарх Порфирије је том приликом истакао да зависност од психоактивних супстанци представља једну од највећих пошасти савременог доба, наглашавајући да је то проблем који је потребно озбиљно решавати.
Објекат у Ритопеку део је Центра за психосоцијални опоравак од дроге, алкохола и коцке "Земља живих". На иницијативу патријарха Порфирија, који је тада био игуман манастира у Ковиљу, Центар је почео са радом 2005. У протеклих двадесет година, на лечењу је било више од 5.000 зависника.
Патријарх Порфирије је нагласио да Српска православна црква настоји да помогне људима који имају проблема са дрогом, алкохолом и коцком.
"Црква покушава да изађе у сусрет тим људима, буде уз њих, прими их и посведочи да је права пуноћа живота могућа само у Христу. Када човек пронађе Христа, неће имати потребу за било каквим сурогатима и компензацијама", каже патријарх Порфирије.
Опстају захваљујући великом труду свештеника, молитви и добрим људима. Многи су се тако изборили са тим искушењима.
"Надам се да ће бити што мање људи који се суочавају са овим проблемима, али они који их имају, ми смо отворени да учинимо све што је до нас", каже патријарх.
Боравак бесплатан, рехабилитација без лекова
Боравак у терапијским заједницама "Земља живих" је потпуно бесплатан и заснован на добровољној основи. Рехабилитација се спроводи без употребе лекова, а у сарадњи са стручним институцијама.
Андреја Јовановић из Терапијске заједнице "Земља живих" истиче да овај пројекат није само објекат, већ читав низ активности који се спроводе на годишњем нивоу.
"Боравак у нашим терапијским заједницама подразумева веома садржајан, методолошки и стручан приступ личности зависника и подељен је у више фаза. Овде људи бораве добровољно, и то обично око 30 месеци, тако да је цео процес дуготрајан", објашњава Јовановић.
Зависност од опојних дрога, коцке и алкохола успешно је превазишлo између 700 и 800 људи који су се вратили својим породицама и сада живе нормалним животом.