Извор: РТС, Фонет

Протест студената испред ВЈТ у Новом Саду, блокада Рузвелтове у Београду, протестна шетња у Краљеву

Студенти факултета који су у блокади у Новом Саду протестовали су испред зграде суда где се налази и Више јавно тужилаштво. У свом обраћању, студенти су поручили и да су се окупили да "подрже све оне људе који раде у суду и Вишем јавном тужилаштву, а осећају страх". Скуп је окончан након одавања поште погинулима у паду надстрешнице. У Београду шеснаест минута тишине за жртве у Новом Саду и за убијеног у Инђији. У Краљеву протестна шетња главним градским улицама. Протести и петнаестоминутна тишина за 15 страдалих и у Ужицу и у Крушевцу.

Краљево, петнаестоминутна тишина за 15 страдалих у Новом Саду и протестна шетња улицама града

Краљевчани су се окупили око 18 часова на централном градском тргу да одају пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду и како је раније најављено упуте подршку студентима који захтевају да се утврди одговорност за пад надстрешнице и смрт 15 људи у Новом Саду.

Након 15 минута тишине за страдале у Новом Саду краљевачки студенти и грађани који су им се придружили наставили су протестну шетњу централним улицама града.

Протест се завршио на Тргу Светог Саве симболичним паљењем лампи у мраку.

Опширније Краће

Пашалић спроводи контролу по притужби студената

Заштитник грађана Зоран Пашалић покренуо је поступак контроле оцене законитости и правилности рада Сектора за високо образовање Министарства просвете, поступајући по притужбама студената да им је онемогућено да остваре право на образовање и да редовно похађају факултете које су, како су навели, блокирала "непозната лица", преноси Фонет.
Пашалић је изјавио да су се у складу са ранијим позивом институције, упућеног свим студентима, професорима и управама факултета, током протеклих неколико дана, Заштитнику грађана обратили студенти због повреде права на достојанство личности и због неистинитог информисања у појединим медијима, али и поводом угрожавања њихових права на школовање, права на образовање и права на слободу кретања, као и да су према неким од пристиглих притужби покренути поступци контроле, наводи се у саопштењу.

Заштитник је навео да ће покренути и поступак контроле оцене законитости и правилности рада Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ), пошто је добио допуну притужбе коју су поднели студенти поводом изнетих негативних квалификација.

Заштитник грађана је истакао да су притужбе студената о објављивању података о личности у надлежности Повереника за информације од јавног значаја.

Због великог броја телефонски позива, Пашалић је замолио сва у блокади и оне који у блокадама не учествују да се Заштитнику грађана обрате електронском поштом на адресу те институције.

(Фонет)

Опширније Краће

Протест и шетња студената у Крушевцу

Студенти који акадмске студије похађају у Крушевцу и њихове колеге са других универзитета који празнике проводе у родном граду окупили су се у 11.30 минута на Тргу Глумаца.

"Време је за правду“, "Време је за истину", "Прљаве руке, даље од струке", "Србија кућа на промаји", неке су од порука студената са скупа.

Током 15 минута од 11.52 до 12.07, окупљени су блокирали раскрсницу у центру града, одајући почаст настрадалима у Новом Саду.

Најављени послусатни протест, 15 минута буке и 15 минута тишине, који су подржали и суграђани, продужио се на сат времена.

Након одавања почасти, предвођени студентима, окупљени су прошетали градским улицама до Трга Косовских Јунака и назад до Трга глумаца, где су остали још неко време.

RTS

И Ужичани одали пошту жртвама у Новом Саду

На позив студената Ужичани су се окупили и у 11.52 одали 15 минутну пошту настрадалима у Новом Саду.

Након тога, учесници скупа "Студенти се враћају кући" прошетали су до ужичке гимназије где им је прочитано "празнично писмо" студената Универзитета у Београду.

RTS

Шеснаест минута тишине код зграде техничких факултета у Београду

Студенти Електротехничког, Правног, Архитектонског, Машинског и Грађевинског факултета, којима су се придружили грађани, блокирали су на 16 минута угао Булевара краља Александра и Рузвелтове улице у Београду, одајући почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, као и мушкарцу убијеном у Инђији.

Учесници блокаде стали су у тишини држећи транспаренте са натписима: "За Србију против система", "Нећу твоје тешке шапе око мога врата", "Река блиста испод чизама чиста вода мало крвава идемо!!!", "Студентски глас јачи од бетона", "Изгубљено у транспорту: 1. Будућност 2. Правда 3. Истина".

Скуп је протекао без инцидената.

Fonet/Marko Dragoslavić

Одата пошта погинулима у паду надстрешнице

У 11.52 окупљени су са 15 минута тишине симболично одали пошту настрадалима на Железничкој станици Нови Сад. Након тога, протест је завршен.

Студенти испред новосадског тужилаштва: Факултети остају затворени а очи отворене

Студенти који блокирају факултете у Новом Саду окупили су се испред зграде суда где се налази и Више јавно тужилаштво. Протест који је почео у 11 сати  организују, зато што, како кажу, не желе да дозволе да извршна власт врши притисак на судску, и поручују да ће "факултети остати затворени, а очи отворене".

На протест испред суда позвали су средњошколце, просветне раднике, пољопривреднике и грађане да им се придруже и, како кажу, направе буку заједно са њима.

У свом обраћању, студенти су поручили и да су се окупили да "подрже све оне људе који раде у суду и Вишем јавном тужилаштву, а осећају страх".

"Уколико вам фали кичма, ставићемо ми нашу, али вас молимо, радите правично и по закону“, активиста и студент Бранислав Ђорђевић. 

Навео је и да је разлог окупљања то што суд треба да се изјасни да ли ће доскорашњи министар Горан Весић бити у притвору или ће се бранити са слободе.

Део студената у Београду, Новом Саду и Нишу, наставио је са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној железничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло петнаесторо људи, а тешко су повређене још две особе.

Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.

Врховни јавни тужилац Загорка Доловац, како је саопштило ВЈТ, спремна је да се у било ком моменту састане са делегацијом студената.

У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.

Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. 

Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.

Читај ми!