среда, 25.12.2024, 19:55 -> 20:06
Српски научници на усавршавању у Кини, прва група младих истраживача креће следеће године
Наставља се сарадња српских и кинеских научника. У Кини ће боравити 50 наших младих истраживача, а прва група на пут креће следеће године. Сарадња се наставља и кроз пет пројеката.
Млади истраживачи ће додатно знање и искуство стицати у Кини на научном усавршавање следеће године.
''Несумњиво ће ово бити не само размена знања већ и културног наслеђа између наша два пријатељска народа. И јако ми је драго да ћемо ми бити амбасадори Србије у свету науке у Кини", рекла је Александра Цветановић, са Технолошког факултета.
Младен Калајџић са Пољопривредног факултета у Новом Саду истиче да је то за њих велика ствар.
''С обзиром на то да је Кина једна од најразвијених земаља и у научном смислу, то је заиста велика ствар за нас, а такође прилика да ми представимо наше резултате'', додао је Кулунџић.
Очекују да ће и то допринети развијању научне сарадње две земље.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић наводи да је расписан конкурс за 50 научника, после састанка и званичне посете председника Си Ђинпинга и састанка са Александром Вучићем, где је договорено да Кина пружи подршку у усавршавању младих истраживача и у унапређењу научних активности.
''Ту ће имати прилику да уче, да стичу нова знања, такође да размењују нова знања. Наши научници имају јако добре идеје, имају велике експертизе, да уче о новим технологијама и да то знање донесу у Србију'', истакла је Беговићева.
Амбасадор Кине у Србији Ли Минг навео је да кинеска наука и технологија убрзано расту, али и да то желе да поделе са најближим пријатељима и научницима у целом свету.
''Наука и технологија не би требало да познају границе између различитих земаља, треба да радимо заједно како бисмо допринели миру, стабилности, економском развоју'', додао је Минг.
Паралелно с тим, спроводиће се и пет пројеката, између осталог у областима зелене енергије, биомедицине, пољопривреде и производње хране.
Директорка Института за нуклеарне науке "Винча" др Сања Врањеш Ђурић нада се напретку у области нуклеарне технологије на основу искуства стеченог у Кини.
"Са друге стране, колегама из Кине ћемо представити да наша знања из области производње радиофармацеутика, пошто смо ми једини центар у региону, 'Винча' производи и за Србију и за Српску, онда ћемо омогућити колегама из Кине да уђу у свет радиофармацеутика", закључила је Врањеш Ђурићева.
У наредне три године у Кину ће отићи 50 наших младих истраживача. Тамо ће боравити од 6 до 12 месеци.