петак, 20.12.2024, 06:54 -> 19:26
Све чешћи напади на таксисте – да ли су паник тастери довољна заштита
Полиција је у сарадњи са Вишим јавним тужилаштвом у Београду ухапсила три мушкарца и једну девојку због сумње да су учинили два кривична дела разбојништва, нападавши и повредивши два такси возача у претходних тридесет дана, али нису само мушкарци мете напада, у Београду су нападнуте и жене која возе такси. Повоно се поставља питање могу ли таксисти да добију неку врсту заштите.
Лидија Тренески, доживела је напад као возач таксија, али се и присећа ситуације поводом убиства њеног супруга, који је такође радио као таксиста.
"Дванаестог марта 2015. године покупио је странку у Котежу на такси станици, кренуо је према Падинској скели, скренуо је на путу за Јабучки рит и ту је завршио. Странка га је убила, мени је јављено касније и ето изгубио је човек живот, кренуо је да ради и није се вратио кући", присећа се Тренески.
Након смрти супруга, Лидија је како би прехранила породицу почела вози такси. У фебруару ове године и она је нападнута. Напад се догодио око 19.30, када је странку оставила на жељеној адреси. Неколико месеци требало јој је да превазиђе страх.
"Ипак, ноћу и даље не радим, не смем. Сад некако кад подигну руку кад прилазим гледам ко је, шта је иако ви не можете проценити кад неко стоји са стране да ли ће нешто урадити кад уђе у ваш ауто", наводи таксисткиња.
Од почетка године, поред Лидије, нападнуто је још четворо таксиста.
Паник тастери обавезни у Турској
Директор Такси коморе Бошко Вукојевић наводи да су таксисти потпуно незаштићена професија.
"Инсистирамо и тражимо да добијемо статус, модификовани статус службених лица, без права ношења оружја, али са већом кривичном одговорношћу оних који буду нападали таксисте. Такође, тражимо и паник тастер, то је заиста неопходно", истиче Вукојевић.
О увођењу паник тастера у такси возила размишља се и у Граду. Уколико се ова одлука усвоји, то би за оне који су већ део јавног превоза значило да могу да алармирају надлежне у било којој сумњивој ситуацији, истовремено обавештавајући и своје удружење и секретаријат за јавни превоз који обавештава полицију.
Пример добре праксе долази из Турске, од краја новембра паник тастери обевезни су у свим такси возилима.
Свакодневно Београдом вози око 6500 таксиста, и како кажу увођење паник тастера за њих би значило сигурност.
Лидија Тренески верује да је имала патик тастер током расправе са странком, сигурно би га притиснула и верује да би неко дошао.
У случају да добију статус повлашћеног службеног лица према Кривичном законику, ко их нападне или прети да ће напасти, биће кажњен затвором од једне до пет година.
Ако је нанесена лака телесна повреда или је прећено оружјем, казна је од две до осам година затвора. За теже повреде казна је и до 12 година.