Извор: РТС

Тик-ток изазови све опаснији за децу – три су актуелна, један је најекстремнији

Изазови на Тик-току имају за последицу све већи број повреда код деце широм региона. Три су актуелна, a "летећи супермен" je најекстремнији. Едукаторка за безбедност деце на интернету Катарина Јонев каже да забрињава и то што се много више шире видео-снимци падова, односно неуспешно изведених изазова. Деца нису свесна последица, упозорава Јонев.

На друштвеној мрежи Тик-ток актуелан је опасан изазов "летећи супермен", који може довести до озбиљних телесних повреда. Због овог изазова, више деце у региону завршило је у болници.

Катарина Јонев изјавила је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да ученици основних и средњих школа учествују у овим опасним изазовима.

Тренутно су, каже, три актуелна, али је "летећи супермен" најекстремнији, па је у једном дану забележено чак 11 случајева тешких повреда деце.

"Изазов гушења је већ годинама присутан, а изводи се чак и у учионицама и школским тоалетима. Такође, ту је и изазов где деца покушавају да држе петарду у рукама или устима, што је веома опасно. Међутим, 'летећи супермен' је највећа претња, јер може да изазове озбиљне повреде", истакла је Јонев.

"Већи број снимака падова"

Изазов "летећи супермен" укључује групу деце која прави ланац, где једно дете скаче на руке других и покушава да се одбаци.

"Дете које није довољно спортски активно може да падне и повреди се, често на колену и глави. Већи број видео-снимка на Тик-току показује неуспешне падове него успешне акције", упозорава едукаторка.

Јонев напомиње да је Србија већ имала смртни случај због Тик-ток изазова гушења, те истиче да је друштво, кроз фактор лајкова и пратилаца, додатно подстакло овакво понашање.

"Деца су изложена тим садржајима и гледају инфлуенсере као своје узоре, али морамо да им објаснимо да лајкови и пратиоци нису нешто што вреди. Друштвене мреже говоре о безбедности, али то у пракси није случај. Чак и ако се Тик-ток укине, појавиће се нова мрежа која ће га заменити“, закључује Катарина Јонев, истичући важност едукације деце, родитеља и наставника.

Читај ми!