Извор: РТС

Настављене блокаде факултета у Србији, студенти тврде да њихови захтеви нису испуњени

Студенти на 55 факултета пет државних универзитета у Србији, један приватни факултет и једна висока школа струковних студија настављају блокаде зграда факултета и ректората захтевајући, како наводе, политичку и кривичну одговорност за трагедију на Железничкој станици у Новом Саду у којој је погинуло 15 особа, а тешко је повређено још двоје људи.

Студентски пленуми свих блокираних факултета Универзитета у Београду и Уиверзитета уметности у Београду саопштили су данас да њихови захтеви нису испуњени и очекују, како наводе, хитну реакцију надлежних органа на њихово испуњење.

Подвлаче да је основни захтев да МУП поднесе кривичне пријаве надлежном тужилаштву против пет особа које су, како наводе, напали студенте и професоре и "позната су јавности по наводима медија". Такође, траже од Министарства унутрашњих послова да потврди њихове идентите, као и да се идентификују сви који су нападали студенте на претходним протестима због трагедије у Новом Саду.

Захтевају и разрешење Милије Колџића, члана Већа Градске општине Нови Београд, са функције, јер је, како тврде, напао студенте и професоре испред ФДУ, као и покретање дисциплинског поступка против координатора дистрибутивног подручја Електродистрибуције Београд, због истих оптужби.

Студенти у блокадама претходно су тражили објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице, политичку и кривичну одговорност за трагедију, процесуирање нападача на студенте, професоре, ђаке и остале грађане на протестима, као и повећање средстава за државне факултете за 20 одсто.

Председник Србије Александар Вучић је у јучерашњем обраћању нацији истакао да ће сви захтеви студената бити испуњени и најавио објављивање документације у вези са падом надстрешнице зграде Железничке станице Нови Сад. Влада Србије је данас и почела са објављивањем садржаја.

Потом су студенти ФДУ који блокирају зграду тог факултета саопштили да њихови захтеви "не само да нису испуњени, већ ниједном нису ни споменути током Вучићевог обраћања".

Влада је у међувремену данас одлучила да се износ средстава за материјалне трошкове високошколских установа, утврђена Законом о буџету Републике Србије за 2025. годину, увећају за 20 одсто у односу на износ за 2024. годину.

Студенти Филозофског факултета који блокирају зграду тог факултета саопштили су данас да "студенти остају у блокадама својих факултета и универзитета све до момента испуњења захтева путем легитимних и легалних институционалних канала".

Студенти блокирали раскрсницу код Вуковог споменика у Београду

Студенти београдских факултета блокирали су раскрсницу код Вуковог споменика, у оквиру акције "Застани, Србијо“ којом су, у 11.52, одали пошту жртвама трагедије на новосадској Железничкој станици и још једном затражили политичку и кривичну одговорност надлежних.

У Београду су у блокади и Факултет драмских уметности, затим Филозофски факултет, Филолошки факултет, Факултет политичких наука, Хемијски факултет, Факултет за физичку хемију, Математички факултет, Биолошки факултет, Електротехнички факултет, Архитектонски факултет, Грађевински факултет, Факултет за физичку културу, Факултет организационих наука, Факултет ликовних уметности, Правни факултет, Технолошко-металуршки, Економски факултет.

Блокади су се придружили и студенти Машинског, Пољопривредног, Шумарског и Факултета безбедности Универзитета у Београду, као и студенти приватног Факултета савремених уметности.

Управа Пољопривредног факултета у Београду, и њен декан, подржали су студенте који блокирају факултет на ванредној седници Наставно-научног већа, апелујући "на све релевантне актере да испоље максимум својих напора у циљу решавања иницијалних студентских захтева".

После седнице проширеног Ректорског колегијума Универзитета у Београду, саопштено је да Универзитет у Београду снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, посебно истичући спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја. Политичарима и медијима упућен је апел да се уздрже од коришћења студентских окупљања за остваривање својих циљева. 

Блокаде и у Новом Саду и Нишу

Студенти су након пленума у 15 сати блокирали и Факултет спорта и физичког васпитања у Новом Саду, чиме је блокиран и последњи факултет у овом граду, као и зграда Ректората.

На Факултету спорта и физичког васпитања и Факултету заштите на раду у Нишу, студентски пленуми изгласали су блокаде факултета. Студенти су пре тога испред зграде факултета од 11.52 одали почаст погинулима у несрећи у Новом Саду. Поред ова два факултета на Унивезитету у Нишу су од раније у блокади још четири факулета – Филозофски, ПМФ, Факултет уметности и Електронски факултет. Универзитет у Нишу има 14 факултета.

У блокади је и Педагошки факултет у Сомбору.

Блокаде у краљевачкој гимназији 

Студентима који блокирају факултете, ректорате и високошколске установе данас су се придружили и ученици краљевачке гимназије.

Данас настава није одржана у овој средњој школи, а одлука да ли ће блокада бити настављена биће донета накнадно. Подршку ученицима пружили су и професори краљевачке гимназије који су се прикључили блокади.

Ученици Прве крагујевачке гимназије окупили су се испред школе у 17 часова и одржали протест у знак подршке студентима. На пленуму који је уследио у свечаној школској сали одлучено је да се отпочне са блокадом зграде гимназије до поноћи и од сутра ујутру, као и да се настава обустави. Ђаке су подржали наставници, родитељи и директорка Прве крагујевачке гимназије.

Читај ми!