Извор: РТС, Фонет

Студенти наставили блокаде факултета, протест испред Председништва

На више од 30 факултета четири универзитета у Србији део студената протестује захтевајући, између осталог, политичку и кривичну одговорност надлежних у вези са трагедијом у Новом Саду. Студенти траже објављивање комплетне документације о реконструкцији Железничке станице, политичку и кривичну одговорност за трагедију, процесуирање нападача на студенте, професоре, ђаке, и остале грађане на протестима.

Испред зграде Ректората у Новом Саду, у 11.52 окупио се део запослених на новосадском Универзитету, како би ректору Дејану Мадићу упутили захтев за оставку.

Како кажу, то је реакција на студентску побуну против неправде и реакције ректора, који је стао на супротну страну и показао се недораслим за функцију коју обавља.

Придружио им се и део студената који блокирају факултете у том граду.

Професорка на Одсеку за филозофију Филозофског факултета Мина Ђикановић рекла је да иза позива на скуп код Ректората стоје наставници свих факултета који ових дана подржавају своје студенте, а потом прочитала захтев за оставку ректора.

Након што су покушали да свој захтев предају ректору, наишли су на закључана врата Ректората. Захтеве су потом залепили на полеђину врата, где су оставили и коверту за ректора Мадића.

Акција је почела са 15 минута тишине за настрадале у трагедији на Железничкој станици у Новом Саду.

Такође у Новом Саду, студенти Високе пословне школе започели су јутрос блокаду те зграде, док су студенти Медицинског факултета са блокадама зграде свог факултета почели у 16 часова, минутом ћутања за жртве несреће на Железничкој станици.

Нешто раније Деканат Пољопривредног факултета у Новом Саду саопштио је да је, на захтев Студентског парламента, Наставно-научно веће тог факултета одлучило да се од сутра настава на свим нивоима студија обуставља до даљег.

Блокада овог факултета званично није почела, јер се чека пленум студената.

Бокадама факултета данас су се придружили и студенти Природно-математичког факултета у Крагујевцу. Одлуку о блокади су изгласали студенти свих студијских програма, а подршку су им пружили и професори.

У Нишу, студенти Електронског факултета изгласали су блокаду. То је четврти од 14 факултета Универзитета у Нишу који је у блокади.

У Београду су у блокади и Факултет драмских уметности, затим Филозофски факултет, Филолошки факултет, Факултет политичких наука, Хемијски факултет, Факултет за физичку хемију, Математички факултет, Биолошки факултет, Електротехнички факултет, Архитектонски факултет, Грађевински факултет, Факултет за физичку културу, Факултет организационих наука, Факултет ликовних уметности, Правни факултет, Технолошко-металуршки, Економски факултет.

Блокади су се придужили и студенти Машинског, Пољопривредног, Шумарског и Факултета безбедности Универзитета у Београду, као и студенти приватног Факултета савремених уметности.

После седнице проширеног Ректорског колегијума Универзитета у Београду, саопштено је да Универзитет у Београду снажно подржава студенте у иницијалним захтевима које износе као самосвесни и академски грађани, посебно истичући спремност студената да реагују на догађаје од јавног и друштвеног значаја. Политичарима и медијима упућен је апел да се уздрже од коришћења студентских окупљања за остваривање својих циљева. 

У Новом Саду блокирани су Факултет Техничких наука, ПМФ, Правни, Филозофски, Економски, Технолошки факултет, Академија уметности и Висока пословна школа.

У Нишу су блокирани Филозофски, Природно-математички и Факултет уметности.

Такође, блокиран је и Економски факултет у Суботици. У блокади је и ректорат Крагујевачког универзитета, као и Природно-математичкиг факултет у том граду.

Колегијум Економског факултета у Суботици саопштио је да одлучно подржава слободу критичког мишљења и деловања студената које је усмерено на, како су навели, стварање услова за праведније друштво.

Читај ми!