уторак, 12.11.2024, 20:00 -> 20:25
Дијалог до мира у Београду - Србија и Индонезија промовишу културу разумевања
Међурелигијски дијалог Србије и Индонезије "Дијалог до мира: толеранција и култура" почео је у Београду и трајаће до 14. новембра. Дијалог гради мостове и трансформише свест о другом у позитивном светлу, навео је патријарх српски Порфирије.
Пре 63 године делегација Индонезије била је на првој Конференцији несврстаних. У време хладног рата, били су алтернатива подељеном свету. Србија и Индонезија и данас деле исте вредности.
"Индонезија, као држава са већинском муслиманском популацијом, дом је живописном пејзажу религија. Иако се разликујемо у вери и култури, везује нас људскост и имамо заједничку одговорност да стварамо праведно, мирољубиво друштво", рекао је Мохамад Адиб Абдусхомад из Центра за верску хармонију Министарства вера Републике Индонезије.
Отуда и тема сусрета делегација - дијалогом до мира, толеранција и култура.
"Управо оваква платформа показује да међу људима не постоје несавладиве раздаљине ако постоји истинска жеља и потреба да се разумемо, да прихватимо једни друге у лепоти различитости, да препознамо једни друге да смо људи и да тиме покажемо да је сваки човек икона божија, да заслужује свет који му је дарован и да је достојан другог човека као светиње која ће мене оплеменити", поручио је патријарх Порфирије.
Две државе бележе седамдесет година билатералне сарадње. Долазак српског премијера на инаугурацију председника Индонезије, за индонежанску делегацију била је привилегија.
"Данашњи свет је пун конфликата и тензија. Основни проблеми леже у сумњи, неразумевању, тензијама, а ми морамо бити ти који ће донети решења, а не да будемо део проблема. Заједно морамо да превазиђемо све изазове данашњег света тако што ћемо се борити за мир", навела је Сити Нуграха Маулудиах из Министарства спољних послова Индонезије.
Дијалози су ојачали пријатељство две земље.
"Дозволите ми да изразим дубоку захвалност на снажној и принципијелној подршци Републике Индонезије на очувању територијалног интегритета и суверенитета Републике Србије, као и на подршци очувања међународног права и повеље УН", захвалио је директор Управе за сарадњу с црквама и верским заједницама Владимир Рогановић.
У дијалогу учествују и Римокатоличка црква у Србији, Исламска заједница и протестантске цркве. Претходни међурелигијски дијалог одржан је у Џакарти, пре пет година.