недеља, 03.11.2024, 19:45 -> 11:42
Дуг ланац одговорности за несрећу у Новом Саду – шта каже струка, а шта политика
Трећи је дан од како се урушила надстрешница Железничке станице у Новом Саду и усмртила 14 људи. Троје повређених и даље је у критичном стању. У Новом Саду је други Дан жалости, а Дан жалости је и у Црној Гори. Истовремено, надлежни покушавају да утврде ко је одговоран за трагедију.
Ланац одговорности за насрећу у Новом Саду је дуг – објашњава професор Грађевинског факултета у пензији Бранислав Ивковић. На његовом почетку су, каже, они који пројектују и врше техничку контролу пројекта. Потом ресорно министарство.
"Министарство доноси решење о грађењу које не може бити извршно док се не уради пројекат за извођење. Тек када се уради пројекат за извођење, приступа се изградњи пројекта, при чему инвеститор одлучује ко је стручни надзор, а када се заврши изградња, било је неопходно да се изврши технички пријем", навео је Ивковић.
Према његовим речима, пријем опет мора да ради компанија као надзор која има лиценце и лиценциране инжењере, а након тога треба да буде добијена употребна дозвола.
"Ја лично не знам да ли је био технички пријем и да ли је добијана употребна дозвола, али претпостављам да чим је станица била у употреби да је то тако", навео је Ивковић.
Пројекат реконстукције започет пре три године радио је Саобраћајни институт ЦИП. Извођач је био кинески конзорцијум, а радове је надзирала фирма Утибер – већински у мађарском власништву са пројектним бироом у Новом Саду. Док се утврђују чињенице о узроцима трагедије у којој је страдало 14 људи, а троје тешко повређено, остаци надстрешнице и носеће сајле премештене су на другу локацију.
"Неко је рекао да је то намерно склоњено. Они не разумеју тај процес да тужиоци кажу ово ми је важно као доказ, на сигурно место се вози и полиција чува то. А шта је то? То су сајле и зато сам јуче и рекао да на први поглед се може утврдити да је видљива корозија тих металних сајли", навео је министар полиције Ивица Дачић.
Саслушања у току
Више јавно тужилаштво у Новом Саду до сада је саслушало 40 људи. Поред кривичне одговорности надлежни још једном уверавају да ће бити и политичких последица.
"Што се тиче политичке одговорности она мора да постоји... причао сам са Александром Вучићем. То уопште није упитно, само што ћемо ту одлуку донети хладне главе и рационално, а не ношени бројем твитова и објава на мрежама и лепљења плаката. Него за ту одлуку од које се не бежи, нити се може побећи, то ће биће резултат политичких разговора и објективног сагледавања", рекао је премијер Милош Вучевић.
Одговорни морају сносити последице, порука је и стручњака како због свих пројеката који су у току или се планирају, тако и због поверења грађана.
"Огроман је инвестициони циклус у Србији у последних 12 година. Дао шансу младим инжењерима који уче од старијих. Ово је трагедија и управо због тога треба да се пронађе кривична и морална одговорност да завршимо са том причом", каже Ивковић.
Огласила се и САНУ. Уз саучешће породицама саопштава да је трагедија упозорење да се такви случајеви не смеју поновити.