Извор: РТС, Фонет

Протест просветара у центру Београда: Ако нам се не испуне захтеви, обустављамо рад на "неодређено време"

Незадовољни понудом Владе, просветни радници организовали су штрајк у школама Србији и одржали протест у Београду. Након окупљања и изношења захтева на платоу испред Скупштине Србије, отишли су у протестну шетњу до зграде Владе Србије где су поновили своје захтеве. Према подацима Министарства просвете пола школа ради редовно.

Синдикати просвете одбили су јуче предлог Владе тражећи да се питање плата, као и других кључних проблема, системски реши и да се поштује претходно потписни протокол.

Незадовољни понудом Владе, просветни радници организовали су штрајк у школама Србији и протест у Београду.

"Незадовољни смо јер се наш глас не чује, јер на свим састанцима са Министарством просвете високо образовање није на дневном реду. Данас јесте, зашто, зато што смо годинама дискриминисани, ја нисам правник али Закон о раду каже да не могу они који имају исти степен образовања добијати мање зараде“, рекла је Марина Миленковић, председница Одбора за високо образовање.

Након окупљања и изношења захтева на платоу испред Скупштине Србије пошли су у протестну шетњу до зграде Владе Србије, где су поновили своје захтеве.

Председник Уније синдиката просветних радника Добривоје Марјановић позвао је испред згрде Владе министарку просвете Славицу Ђукић Дејановић да оде у пензију, јер би то, како је оценио, био једини морални чин.

"Ако већ дуго година примате пензију, добро би било да и уживате у њој, идите у пензију. То је једини морални чин након потписивања Протокола који није испуњен", поручио је Марјановић са протеста испред Владе Србије.

Марјановић је поручио и да ће, ако захтеви запослених у школама не буду усвојени, а притисци се наставе, уместо "штрајкића" рад бити обустављен "на неодређено време".

Додао је да ће, уколико у буџет за наредну годину уђе предлог којим просветари не буду задовољни, једина анкета у школама бити она за потпуну обуставу рада.

Марјановић је истакао да запослени у школама из бројних места у Србији нису дошли на данашњи протест, јер им је превоз био отказан.

"Поздрав за најхрабрије људе данас у Србији, оне који су остали у својим местима и нису држали часове", казао је Марјановић у завршници протеста испред Владе Србије, на којем су поновљени захтеви просветних радника, уз поруку да од њих не одустају.

Марјановић је рекао да просветни радници неће проценте и помоћ, већ системско решење. "Хоћемо да се изједначимо са републичким просеком. А након тога да се уреде и платни разреди", казао је Марјановић.

Председница Синдиката образовања Србије Валентина Илић истакла је да би оваквим темпом повишица просветара биила изједначена са просеком тек 2026. године, што је оценила као недопустиво.

У руци је држала Протокол који је прошле године потписан и поручила да просветни радници не посустају под притисцима. Подршку запосленима у школама пружила је и председница Уједињених гранских синдиката "Независност" Чеданка Антић, уз поруку директорима школа да функције нису заувек и да батина има два краја.

Репрезентативни синдикати не прихватају 11 одсто повећања плата, јер им је влада, како су навели, на прошлогодишњим преговорима дала писмено обећање да ће од почетка ове школске године плате просветних радника бити изједначене са републичким просеком.

Најављено је и да ће сви, изузев запослених у високошколским установама, до 9. јануара 2025. добити једнократну новчану помоћ од по 15.000 динара и да ће накнада за разредно старешинство од 1. јануара бити додатно повећана за један одсто.

Вучевић позвао синдикате да прихвате понуду Владе 

Председник Владе Милош Вучевић позвао је синдикате просвете да прихвате понуду владе и да се врате економском и социјалном дијалогу, јер их штрајк не води нигде.

Према његовим речима, Влада је прихватила аргумент синдиката да не долази до раздвајања у систему просвете тако да свима плате буду веће за 11 одсто и да им је понуђена једнократна помоћ од 15.000 динара до 9. јануара, и да је прихваћен и њихов предлог да разредне старешине добију још један одсто на обрачун.

Одговарајући на критике синдиката да није испуњено оно што је предвиђено потписаним споразумом са Владом Србије, Вучевић је за ТВ Њузмакс Балканс рекао да је урађено 90 одсто ствари и да је у том споразуму наведено да ће Влада и синдикати настојати да раде на реализацији онога што је у споразуму.

Читај ми!