среда, 16.10.2024, 11:27 -> 19:54
Како унапредити систем "Пронађи ме"
Побољшање система за пријављивање нестале деце "Пронађи ме" треба да буде један од приоритета у наредном периоду, сложили су се министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић и председник Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић истакао је на међународној конференцији о безбедности деце "Безбедност и одговорност 2024“, да тема безбедности деце и ученика у школама представља приоритетан и веома важан задатак и да Министарство унутрашњих послова чини све да унапреди безбедност и сачува сигурност најмлађих нараштаја.
"Сматрам да је кључна реч у оваквој дискусији управо одговорност. Одговорност која стоји над свима нама, одраслим особама, и која сваког дана мора да подсећа на чињеницу да су родитељи и други одрасли узор. Одрасли су увек одговорни јер управо од њих млађи нараштаји морају да уче и да се угледају. Као министар унутрашњих послова могу да кажем да Министарству унутрашњих послова Србије тема безбедности деце и ученика у школама апсолутно представља приоритетан и веома важан задатак и да ово министарство чини све што је у његовој моћи да унапреди безбедност и сачува сигурност наших најмлађих нараштаја“, поручио је Дачић.
Истакао је важност чињенице да дете уме да препозна насиље, да зна на који начин може да га пријави и како да се заштити од њега, као и од свих конфликата у којима се може наћи.
Побољшање система за пријављивање нестале деце "Пронађи ме" треба да буде један од приоритета у наредном периоду, сложили су се министар Ивица Дачић и председник Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић.
"Надам се да ћемо у вашем мандату имати јавни регистар несталих лица и унапредити систем 'Пронађи ме'", поручио је Јурић Дачићу током конференције "Безбедност и одговорност".
Радити на обавештавању порукама путем базних станица
Јурић је додао да, када је реч о систему "Пронађи ме", треба радити на обавештавању порукама путем базних станица.
"Мислим да смо близу тога и да ћемо до краја године имати такав систем обавештавања", казао је Јурић и додао да је важна и сарадња са носиоцима друштвених мрежа, попут компаније Мета.
"Немамо одговорно лице у нашој земљи које би могло да гарантује да, ако се дете једном нађе на њиховим платформама, да ће тај садржај касније бити уклоњен", напоменуо је Јурић.
Додао је да је 2023. године пријављен нестанак 1.525 деце, а пронађено их је 1.510. "На крају године нисмо знали за 15 малишана", казао је Јурић.
Дачић се сложио са тиме да систем "Пронађи ме" треба унапредити, али је додао и да је то само један од система, подсетивши и на обједињени систем јавних служби 112.
Важна едукација ђака
Министар Дачић је истакао да је важна и едукација ђака.
"Важно је и да дете препозна сам чим насиља, како да га пријави и заштити од тога. Полиција је савезник и заштитник у томе", поручио је Дачић и додао да и родитељи морају да буду на опрезу и да пријаве сваки сумњив чин, јер је то један од начина да се зауставе предатори.
Хил: Борба против злостављања на интернету
Амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил истакао је важност борбе против злостављања на интернету.
"Деца имају право на безбедно детињство и наш посао је да се за то постарамо. Пре свега, морамо да будемо припремљени да одговоримо на оно што се дешава на интернету", закључио је Хил и похвалио Србију и Министарство унутрашњих послова за напредак у борби против злостављања деце.
У име Центра за несталу и злостављану децу, домаћин скупа Игор Јурић истакао је да очекује подршку државе и за пројекат "Укључи се" који треба да се бави децом са проблемима у понашању.
"Само на тај начин, ако се приближимо тој деци и њиховим родитељима ми можемо очекивати побољшање по питању вршњачког насиља", рекао је Јурић.