Извор: РТС

Београђани у Спасовданској литији поводом славе престонице – беседио патријарх Порфирије

Од Вазнесењског до Светосавског храма у Београду кренула је литија поводом славе престонице – Вазнесења Господњег, односно Спасовдана. Уз народ, на челу литије коју предводи патријарх српски Порфирије, налазе се мошти светитеља, оца Јустина Поповића. Патријарх Порфирије одржао је беседу рекавши да треба да се саберемо пред, како каже, чудотворном иконом Мајке Божије, око преподобног оца нашег Јустина Ћелијског, и да сви заједно затражимо да се моле за нас.

Беседа патријарха Порфирија поводом Спасовдана

"Спасовдан, дан Господњи, празник нашег вечног спасења, догађај када је Спаситељ једном за свагда изместио и преместио нашу вечну отаџбину са земље на небо, и поставио људску природу на тако велико достојанство, на престо са десне стране Оца небеског", рекао је патријарх Порфирије на почетку беседе поводом Спасовдана.

Патријарх је још једном подсетио да су поводом Спасовдана у литији, како каже, чудотворне мошти светог аве Јустина Ћелијског и чудотворна икона Богородице Корено-Курске.

"Данас се Свети наш Аво, овде после осамдесет година поново срећеш са дивним, чудотворним ликом Пресвете Богомајке који је настао у граду Курску, у Русији. Овај је Богородичин образ избегавши страдање од комуниста, кратки период мира између два светска рата нашао у нашем престоном Београду", рекао је патријарх.

Истакао је контекст из прошлог века везан за оца Јустина и икону која је пристигла у Београд.

"А када је бољшевичка неман у руху безбожног комунизма стигла у Србију, ти си аво Јустине био принуђен да замениш универзитетску катедру, амвоне београдских храмова, говорнице престоничких дворана и училишта, након бројних страдања и животних опасности, олтаром скромног, планинског  манастира Ћелије и да одатле своју огњену и пророчку реч о Спаситељу човека и света упућујеш српском народу, а да оне стигну и до далеких крајева и постану радост, утеха и светлост свету", рекао је патријарх.

Истакао је да је на западу завршила чудотворна икона Богородичина Курска, названа Знамење, као највећа светиња руског заграничја.

"Одатле нам данас, из Америке, добротом и љубављу његовог високопреосвештенства митрополита Њујорка и источноамеричког господина Николаја, предстојатеља Руске заграничне Цркве", поздравио је патријарх долазак госта Спасовдана.

Истакао је да, како каже, страшне демонске силе и олује витлају светом, силе које имају потенцијал да га униште, да униште  цивилизацију какву знамо, да те силе на велика и непрестана искушења, сваковрсним претњама и притисцима, стављају и наш православни српски народ.

"Али, имајмо на уму, браћо и сестре, и то да свако  искушење,  па и највеће искушење за људе и народе, има духовну основу, да је последица духовних обољења. А ратна погибељ, највеће искушење за људски род, последица је највећег духовног пада", рекао је патријарх.

Наводи да је потребно под морањем да се води борба пре свега  на духовном плану.

"Стога нам је Господ даровао прилику да се  на дан Вазнесења Његовог, дан славе престоног града српског народа, пред чудотворном иконом Мајке Божије саберемо око преподобног оца нашег Јустина Ћелијског, нашег Аве, и да сви заједно затражимо његове топле заступничке молитве Вазнесеном Господу и Мајци Његовој", наводи поглавар Српске цркве

Имати за славу престонице Спасовдан, представља и посебан благослов и част али и одговорност и призвање, не само за оне који живе у њему, већ и за читав наш народ, рекао је патријарх.

"Сви смо различити, али различитости су дар Божији. Дате су нам да бисмо се међусобно допуњавали и обогаћивали, да бисмо били снажнији и способнији да заједно савладавамо свако искушење и зло у нама и око нас", рекао је у беседи.

Наводи да сви морамо да будемо бољи  "онакви каквим нас Бог хоће, онакви како је записано у светом Јеванђељу, онакви како нас уче заповести Божије".

Истиче да је из тог разлога потребан Христос и Његово Јеванђеље, што је народ одувек знао, а то знају и сабрани у литији.

"Због тога, човеков пут и циљ, његова мера и сврха, имају упориште и критеријуме, не више пролазне и пале, већ вечне и божанске", беседио је патријарх поводом Спасовдана.

Искатако је да је потребно живети по јеванђељу.

"Међутим, свака идеја и идеологија која нема своје упориште и извор у речи Божијој, у речи Христовој, по природи ствари злоупотребљава истинску вредност и значење човека и она није наша", рекао је поглавар Цркве.

Ми јако добро знамо ко смо и шта смо, рекао је патријарх – "Ми смо православни хришћани, ми смо деца Светог Саве, светог владике Николаја, светог Јустина и свих светих из рода нашег".

Пред крај беседе се поново окренуо речима аве Јустина Поповића.

"Зато се увек сећајмо, громогласних речи светог аве Јустина којима је опомињао и тешио свој народ, и којима нас и данас овде опомиње и теши Све за Христа, Христа ни за шта!", рекао је патријарх.

Опширније Краће

Литија улази у храм Светог Саве, следи беседа патријарха Порфирија

Литиja се накратко зауставила да припадници Гарде Војске Србије узму кивот са моштима са лафета, и да војно возило напусти чело литије.

Потом литија улази у Храм Светог Саве у поретку у којем се кретала.

По уласку, свештеници држе шпалир све време док траје беседа, целивање светиња и акатист преподобном Јустину Ћелијском.

Икона преподобног Јустина Ћелијског се поставља у централни део храма, а потом и кивот са моштима оца Јустина.

Полаже се Коенкурска икона Пресвете Богородице, за коју се верује да је чудотворна.

Следи беседа патријарха српског Порфирија.

Опширније Краће

Кренула Спасовданска литија од Вазнесењске цркве

Литија је кренула од Вазнесењске цркве, са моштима Светог оца Јустина Поповића. 

Патријарх српски Порфирије налази се под небом (патријаршијским балдахином) и предводи литију. У литији се налазе и архијереји СПЦ, премијер Србије Милош Вучевић и председник привременог органа Града Београда Александар Шапић – домаћин славе.

Часни крст на Спасовданској литији носи најбољи ученик Богословије Светог Саве Николај Станић из Дервенте.

Опширније Краће

Из Вазнесењске цркве се износе мошти преподобног Јустина Ћелијског

Мошти преподобног Јустина Ћелијског износе припадници Гарде Војске Србије из Вазнесењског храма и полажу на лафет који се налази испред цркве у Улици адмирала Гепрата.

Укључење Сање Беловић уочи Спасовданске литије

Извештај Сање Беловић и прилог Миље Гогић

Паријарх Порфирије и Александар Шапић ломили славски колач у Скуштини града Београда

Сечењем славског колача почела је прослава славе престонице Србије у Скупштини града Београда.

У свечаном чину учествовали су председник привременог органа Града Београда Александар Шапић, као домаћин и патријарх српски Порфирије су у Скупштини Града који су започели прославу Спасовдана.

Ломљењу колача су присуствовали и председник Владе Србије Милош Вучевић и члан Привременог органа Града Београда Никола Никодијевић.

Патријарх српски Порфирије честитао је свима славу и истакао да је слава радост и појава оптимизма.

"Слава је такође ослањање на корене, али у исто време поглед и у будућност. Ми данас славимо Спасовдан и у самом догађају Спасовдана открива се и смисао славе, сваке славе уопште. Славимо аутентичног, правог, јединог Бога, али данас славимо и аутентичног и правог човека. Славимо јединство између Бога и човека, међутим, славимо и јединство људског рода, јединство своје породице, свога града, свога народа. Зато није случајно да је Спасовдан изабран да буде слава престоног града Београда", рекао је патријарх. 

Патријарх српски је додао да је данас ту и заједно са надбискупом Католичке цркве, господином Неметом, али и са предстваницима исламске заједнице с којима на исти начин делимо бриге и проблеме, али изнад и пре свега радост.

Шапић је поздравио све присутне госте и рекао да су по други пут у овом здању у присуству патријарха српског Порфирија ломили славски колач и прослављају славу града Београда.

"Драго ми је што је ту пре свега и мој пријатељ, онда и председник српске владе господин Милош Вучић и то треба да буде још један показатељ да смо ми сви на истом задатку. Да смо ми сви једна страна, нас двојица смо разговарали да периоду испред нас покажемо како на различитим нивоима власти или како год то назвали треба да сарађујемо заједно, да имамо сталну комуникацију", рекао је Шапић.

Vlada Republike Srbije/ Slobodan Miljević (HO)
FOTO: Tanjug
Опширније Краће

Српска православна црква и верници прослављају Вазнесење Господње ‒ Спасовдан, престоничку славу. У 19 часова у Вазнесењском храму почиње Спасовданска литија.

Српска православна црква позива све оне који желе да узму учешће у Спасовданској литији да се од 18 часова окупе у Улици краља Милана, на потезу код Скупштине Града Београда, као и да на лицу места послушају упутства организатора.

Програмом је предвиђено да литија крене од Цркве вазнесења Господњег у 19 часова Улицом краља Милана до Трга Славија, где ће патријарх српски Порфирије прочитати јеванђеље и освештати престоничке улице.

Славска литија ће затим, предвођена кивотом са моштима преподобног Јустина Ћелијског, које су током јучерашњег дана пристигле из Ваљева и чудотворном иконом Мајке Божје Знамење, преко Булевара ослобођења доћи до Спомен-храма Светог Саве.

Уследиће патријархова беседа, после чега ће бити служен акатист преподобном Јустину Ћелијском, а светиње бити изложене народу на поклоњење и целивање.

Ове године православна црква прославља Светог оца Јустина Ћелијског, рођеног пре 130 година, 45 година од упокојења и 10 година од преноса његових моштију.

Светитељ, отац Јустин Поповић био је теолог и богослов који је живео у 20. веку.

Поводом Спасовдана Београд је посетио и митрополит источноамерички и њујоршки Руске заграничне цркве Николај, који ће у литургији саслуживати патријарха Порфирија.

Српска престоница слави Спасовдан као своју славу од када је деспот Стефан Лазаревић 1403. године граду дао статус српске престонице, у част обнове и напретка.

На Косову и Метохији православна црква и верници Спасовдан су обележили у Приштини, Призрену и другим срединама. Литургију нису могли да служе у Храму Христа Спаса у Приштини, због забране локалних власти и полиције.

Читај ми!