Глумац и воћар Ненад Јездић

Познати глумац Ненад Јездић можда је и најпознатији пример животног стила који добија све више присталица. Он је сам, без субвенција и помоћи државе, подигао воћњак у близини Ваљева.

Живи у граду, али живи и од села. Тако би могао да се опише тренутни статус неких људи који су решили да додатак на плату зараде обрађујући земљу. Познати глумац Ненад Јездић можда је и најпознатији пример животног стила који добија све више присталица.

Он је своје имање од седамдесетак ари близу Ваљева наследио, али, пошто као мали није волео село, хтео је да га прода пре осам година и тада је схватио да је земља веома јефтина и одлучио да почне да купује нове површине и да подиже воћњак. Све без субвенција и помоћи државе. И то својом грешком.

Каже да није знао да може да користи субвенције за саднице и механизацију, али да је од пре неколико месеци почео да их користи, јер, како каже, много му олакшавају посао.  

Праву главобољу, каже Ненад, задавала му је папирологија коју је морао да прикупи како би добио гаранцију за први кредит. Иако је читаво имање ставио под хипотеку, једва је успео да убеди надлежне да озбиљо жели да се бави воћарством. А то што је познат, додатно му је отежавало посао.

"Посебно је тешко било са гаранцијским фондом, али буквално су ми тражили крвну слику, свакакве анализе сам морао да радим, због неких 30 хиљада евра колико ме је коштала пољопривредна механизација", рекао је Јездић.

Свима који желе да се баве воћарством на површини до 10 хектара, држава у потпуности покрива цену саднице.

Препорука Министарства јесте да се производња не заустави на убирању плодова, него да се воће додатно прерађује.

"Ако се улази у производњу алкохолног пића, вина, ако је у питању виноград, било би боље да се продаје упакован производ, јер на тај начин је већа зарада него када се продаје само воће", рекао је министар пољопривреде Саша Драгин.  

Пре доношења одлуке о подизању воћњака, потребно је направити рачуницу о исплативости инвестиције.

Бизнис план се предаје и министарству када се траже субвенције, али је значајнији за самог пољопривредника, јер му помаже да види колика ће улагања имати пре пристизања првих плодова. Упутство за прављење бизнис плана се може наћи на сајту Министарства пољопривреде.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи