Дан безбедности и здравља на раду

У прва три месеца 2010. године, четири радника у Србији су погинула на послу, а 288 је тешко повређено. Готово 65 одсто повреда у грађевинарству. У Србији обележен светски Дан безбедности и здравља на раду.

Сваке године у Србији на радном месту погине око 40 запослених, а око хиљаду се тешко повреди, речено је на конференцији поводом Светског дана безбедности и здравља на раду, који се први пут обележава у Србији.

Према подацима Међународне организације рада, због повреда на раду годишње се изгуби шест милиона радних дана.

У Србији, у прва три месеца 2010. године четири радника су погинула на послу, а 228 је тешко повређено.

Највише повреда, 65 досто је у грађевинарству. Министарство рада је појачало инспекцијски надзор и кренуло у контролу 100 градилишта широм земље.

Министар рада Расим Љајић рекао је да је двадесет и једно градилиште затворено и даје поднето шеснаест прекршајних пријава, највећим делом против послодаваца.

"Према томе морамо да учинимо све да у области грађевинарства смањимо број повреда и број смртних повреда", рекао је Љајић.

Министарство рада утврђује превентивне мере за смањење смртности, броја повреда и обољења на послу.

До тада, синдикати траже јачу инспекцијску контролу, већу одговорност и стално образовање радника и послодаваца о заштити на раду.

Душко Вуковић из Самосталног синдиката Србије каже да су трошкови због несрећа на раду  достигли четири одсто светског БНП-а.

Послодавци имају пре свега морални али и економски интерес да створе безбедно и здраво окружење на радном месту, да би постигли боље пословне резултате.

Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић каже да Унија инсистира на томе да се максимално спроведу оне мере које не захтевају велика материјала средства.

Према подацима Међународне организације рада, у свету годишње на раду погине око 2,3 милиона људи или 6.300 сваког дана, а 337 милиона радника доживи повреду на послу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи