Дан студената

Изменама закона до бољег положаја студената, поручују академци на Дан студената Београдског универзитета. Савез студената Београда обележиће свој дан наредне недеље спортским такмичењима и избором за глас универзитета.

Универзитет у Београду обележава Дан студената у знак сећања на демонстрације које су студенти у Београду организовали 4. априла 1936. године против јачања фашизма у свету. Тада је убијен студент права Жарко Мариновић.

У Студентском парламенту и Савезу студената Београда надају се бољем систему високог образовања, односно да ће предстојеће измене и допуне Закона бити практично применљиве на наш образовни системи и да ће бити доследно спровођен.

"И да знамо на чему смо што се тиче уписа у наредну годину, да бисмо избегли оне велике студентске протесте који нас из године у годину прате. Основна идеја мобилности није одлив мозгова, већ прилив памети", рекао је студент проректор Београдског универзитета Милан Поповић.

Председник Студентског парламента Београдског универзитета Јован Личина рекао је да би први закон о студентском организовању, у историји Републике Србије, требало да правно уоквири област студентског организовања, која је веома битна за студентски живот уопште.

Да би Србија постала конкурентнија у високом образовању, академци би требао више да учествују у студентској размени. На европски развијеним универзитетима око 20 одсто студената учествује у том виду међууниверзитетске сарадње.

Код нас је прошле године нешто мање од 1.000 студената учествовало у неком ос тих програма, што је мало. Јер, само Београдски универзитет има 90.000 студената, док се у целој Србија школује 260.000 академаца.

Брана ретроградној политици 

Професори подсећају да су београдски студенти током историје били брана ретроградној политици, а да савремен систем школства треба да их припреми за реалан живот.

"Можете да им помогнете да имају једно квалитетно знање, да би могли даље да уче, морате да им помогнете да се реализује концепт континуираног учења, учења кроз цео живот", рекао је професор Бранко Ковачевић, ректор Универзитета у Београду.

Ковачевић сматра да је неопходно да универзитет и држава, а и привредни субјекти, инвестирају у њихов тренинг, неке врсте формалног и неформалног образовања, да би студенти увек имали знање које је актуелно на тржишту.

Министар просвете Жарко Обрадовић каже да су студенти објективно будућност Србије.

"Мени би било драго да то схвате, и да нам помогну да нам држава изгледа што боље, да унапредимо високо образовање, да будемо лидери образовања у Југоисточној Европи", рекао је Обрадовић.

Амбасадори многих земаља били су студенти Универзитета у Београду. И данас највише странаца студира српски језик. Зато на Универзитету у Београду покушавају да направе Алумни организацију, која би водила рачуна о каријери свих студената, чиме би допринели стварању боље слике о нашем школском систему.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи