У сусрет дигитализацији

Од 4. априла 2012. године почиње дигитално емитовање телевизијског сигнала. Из Министарства за телекомуникације најављују могућност производње декодера у Србији.

Уколико имате стари телевизор, а програм примате уз помоћ антене, од 4. априла 2012.године телевизијски програм гледаћете само уз помоћ декодера. Тада почиње дигитално емитовање телевизијског сигнала. Међутим, на нашем тржишту, још нема уређаја који конвертују сигнал који ће се емитовати у Србији.

Сава Мађаров из Зрењанинa у својој колекцији има више око 155 телевизора. Већина их је прозведена у Нишу и још увек сви раде. Не плаши га дигитализација јер каже већ је био сведок великих телевизијских промена и међу првима је, пре четири деценије, увео адаптер за други програм РТС-а.

"И ја имам поверење у те младе стручњаке да ће они опет направити једну нову кутију, са којом ћемо ми да пратимо све наше кућне љубимце и те наше телевизоре. По мени неће бити потребе да се мењању стари телевизори, само треба бити стрпљив да та технологија крене", каже Сава Мађаров, тв механичар у пензији.

Да би млади стручњаци, како каже Сава, могли да производе декодере за ДВБ Т2 сигнал који ће емитовати у Србији потребно је доста улагања у електронску индустрију.

Професор електронског факултета из Ниша каже да стручњака има, али не и капацитета.

"Мислим да је свет одмакао у том погледу и ништа више од шрафцигер индустрије не бисмо могли да радимо. У овом тренутку у Софији производе се рисивери која је једина у региону која се тиме озбиљно бави", наводи Саша Николић, професор Електронског факултета у Нишу.

Како би декодери могли да се производе и у Србији, Министарство за телекомуникације и информационо друштво обавезало се да створи услове како би била покренута прозводња у домаћој електронској индустрији.

"Ми имамо неколико варијанти на којима радимо већ неко време и надамо се да ће бити успешне. То није једноставно, јер наша производња не може да има обим као она у Кини. Ми можемо да произведемо неколико милиона", каже Јасна Матић, министарка за телекомуникације.

Цена декодера на светском тржишту тренутно је око 5 000 динара. Ипак, неће сви бити принуђени да их купују.

Према речима министарке Матић, у наредном периоду биће одлучено и да ли ће држава у томе помоћи само социјално угроженима или свим ТВ претплатницима у Србији.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи