Извештаји о запосленима стижу у Владу, креће контрола

Десет дана пре истека рока више од трећине општина обавестило је Владу да је ускладило број запослених са њеном одлуком о максимално дозвољеном броју запослених, према којој је почетком децембра утврђено да 113 општина има 5.751 радно место вишка. У државним органима прекобројних је више од 8.500, а њихове извештаје у надлежном министарству очекују непосредно пре истека рока 2. фебруара. У међувремену – почеће контрола.

Десет дана пре рока 41 локална самоуправа обавестила је Владу да су у складу с њеном одлуком о максимално дозвољеном броју запослених. За њих 12 то није био нимало тежак посао јер су или имали мање или баш онолико запослених колико им је прописано према броја становника.

"Град Ваљево има 26 радника мање него што је одређено уредбом Владе Републике Србије. Тај број је 1.287", рекао је заменик градоначелника Ваљева Милорад Илић.

И Ужичани имају мање запослених од дозвољног, а отказе су избегли захваљујући великом броју пензионисаних у протеклој години. Надлежни наводе да има и проблема јер у пензију одлазе неопходни радници, као што је у ЈКП "Водовод".

Одлазак у пензију уз отпремнину олакшао је посао и општинама са вишком запослених. Неки режу и више него што морају – за Крагујевац је Влада проценила да има 112 запослених вишка, али је локална самоуправа одлучила да је прекобројних више – 246 и њихова радна места гасе до 9. фебруара.

"Углавном ће људи отићи уз споразумни раскид радног односа и исплату новчаних накнада, један део ће отићи уз отпремнине као технолошки вишак. Највећи део људи се налази у јавним комуналним предузећима, а наравно да их има и у локалној самоуправи", објаснила је начелница градске управе Крагујевца Јелена Бојовић.

Према одлуци Владе, у општинама и републичким органима до 2. фебруара мора бити 14.512 запослених мање него почетком прошле године. Докле се стигло и има ли злоупотреба инспектори почињу да проверавају.

"Министарство упозорава све кориснике јавних средстава да ће се поштовање закона строго контролисати, и да воде рачуна да се рационализација врши кроз реорганизацију која ће омогућити трајно укидање радних места, а никако проглашавањем за вишак запослених чије је радно место потребно. Такве злоупотребе познате су одраније – да се запослени пензионише уз отпремнину, а на његово место запосли ново лице", наводи Министарство државне управе.

Оне који не прилагоде број радних места владиној одлуци, чека казна до два милиона динара. А после фебруара следи друга фаза у којој до краја године треба угасити још 20.000 радних места.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи