Посао приватног детектива, неопходна лиценца и поштовање закона

Време у којем је детективским послом могао да се бави ко је хтео и како је хтео, прошло је. У Министарству унутрашњих послова почела је обука будућих приватних детектива. Сви који желе да се баве тим послом мораће да полажу стручни испит и да добију лиценцу. Грађани ће детективе ангажовати потписивањем уговора.

Међу првим кандидатима на обуци за приватне детективе има и оних који су завршили Криминалистичко-полицијску академију, Факултет безбедности, али и Политичке науке.

Горан Јевтић је дуго живео у иностранству. У Америци је докторирао форензичку психологију, а у Аустралији је био задужен за рад с најтежим криминалцима у затворима.

Каже да се обука за детективе у Србији не разликује од оне коју је прошао у иностранству.

"Определио сам се за овај позив да бих знања која сам стекао на Западу искористио. Волео бих и желео бих да помогнем на неки начин и да дам допринос Србији", каже Јевтић.

У МУП-у кажу да ће приватним детективима бити омогућено да приступају одређеним базама података и архивама како би на пример утврдили нечије пребивалиште, власништво над покретном и непокретном имовином, полисама осигурања.

Иако као и полицајци имају одређена овлашћења за употребу ватреног оружја и физичке снаге, посао приватних детектива је строго огрганичен законом.

"Односи се на прикупљање података о несталим лицима и лицима која се на пример крију због кривичног прогона. Ту ће они бити од велике користи и помоћи осталим државним органима. Прикупљаће податке о несталим предметима, украденим предметима о заштити интелектуалне и индустријске својине о одређеним ситуацијама, када су нека лица нанела штету неким другим лицима", каже Милан Радивојевић из Центра за специјалистичку обуку и усавршавање полиције.

А да приватни детективи не би нанели штету онима који их ангажују, на обуци се упознају са бројним законима, криминалистиком, начинима прикупљања података.

Све то траје 12 радних дана или 80 часова. У полицији кажу да се у јавности поставља питање да ли је то довољно.

"Ми ћемо уствари као стручно одељење извршити евалуацију ове наставе на крају обуке, а онда ћемо након положеног стручног испита извршити евалуацију на радном месту. На основу тих анализа видећемо да ли постоје препоруке за ревидирање овог програма обуке", каже начелник Одељења за стручно образовање и обуку Александар Ђорђевић.

Контрола рада приватних детектива биће у рукама полиције. Циљ је да се кроз обуку, испите и лиценцирање детективска делатност стави у оквире закона.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи