Стрип у борби против фалсификованих лекова

У свету, лажни лекови сваке године однесу више од 100.000 живота, а производња и продаја лажних лекова је најбрже растућа криминална делатност на свету. Процењује се да је сваки десети лек на светском тржишту - фалсификат. У Србији, волимо да пијемо лекове и не набављамо их увек у апотекама и на рецепт, иако тако угрожавамо живот.

У понуди са воћем и поврћем на пијачним тезгама и лекови. Осим тога - богата понуда и на интернету. Грађани нерадо признају да и тако долазе до медикамента или нпр. препарата за мршављење.

"Лекови који се појављују на пијацама, често имају истекао рок трајања, па се мењају ознаке и на тај начин обмањује пацијент, може имати озбиљне проблеме. Оно што забрињава јесте што се све чешће фалсификују и лекови за канцер, сиду, лекови који могу да узрокују отежано стање и смртни исход", истиче Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије.

Борбу против илегалних канала продаје лекова води читав свет. У два правца – полицијом, инспекцијом али и едукацијом. На фармацеутском факултету – стрип за будуће фармацеуте.

Лана Тафи, јунакиња је стрипа у броби против фалсификованих лекова.

"Ми учимо о свему томе, али је пракса јако далеко", каже студенткиња пете године Фармацеутског факултета Јелена.

Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства Србије каже да покушавају да објасне колико је интернет, који они свакодневно користе, купују, долазе у контакт са сајтовима, твитером, опасан. 

Кампања коју подржавају Савет Европе и Европска унија, у новој години наставља се у школама широм Србије, а почиње и у Италији, која ће бити прва земља партнер Србији у борби против фалисфикованих лекова на овај начин.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи