Амнести: Избеглице у клопци на Балкану док им земље ЕУ окрећу леђа

Заменик директора "Амнести интернешнала" за Европу и централну Азију Гаури Ван Гулик упозорио је да постоји реална бојазан да "избеглице упадају у клопку на балканској ничијој земљи, без заштите или подршке, док им земље Европске уније окрећу леђа", што их излаже новим кршењима људских права.

"Амнести интернешнал" је саопштио, на дан почетка дводневног самита земаља Западног Балкана у Бечу, да је "сместа потребно изнова осмислити и поново написати европску политику у вези са азилантима", у светлу све обилнијег прилива избеглица и миграната на балканске границе Европске уније, и "текућег затварања граница Тврђаве Европе за оне којима је потребна помоћ", преноси Бета.

Гаури Ван Гулик је оценио да је "оно што се види на границама Европе симптом апсурдности европског азилантског система", а да се избеглице и мигранти на путу од Грчке до Мађарске - преко територија Македоније и Србије, суочавају са препрекама за добијање азила.

"Македонија и Србија се све теже боре са растућим бројем избеглица које су, у суштини, принуђене да прелазе преко њихових територија, што је резултат азилантске политике ЕУ, при чему је помоћ ЕУ мала", навео је Гулик.

Према његовим речима, земља Западног Балкана се "и даље морају придржавати својих међународних обавеза према тражиоцима азила" укључујући омогућавање тим људима да то учине "брзо и ефикасно".

"Истина је да се граничне земље Европе суочавају са навалом избеглица без преседана, али је исто тако тачно да је то тек део броја избеглица које се налазе на територијама земаља у развоју, у тренуцима најгоре избегличке кризе у свету након Другог светског рата", наводи се у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи