Читај ми!

Страх од мигрантске зиме

Kако ће изгледати боравак миграната у Србији када се временске прилике претворе у неприлике, када јако сунце замене кошава, киша и снег? Надлежни истичу да очекују промрзле и болесне и додају да су, поред најављеног, потребна још два центра за прихват азиланата.

Разлога за бригу има. Пет до 15 хиљада избеглица између Прешева и Кањиже проведе ноћ под отвореним небом. Места у центрима за азил има за мање од хиљаду људи.

"Имаћемо промрзле и болесне. Ми већ сада имамо људе који пате од сунчанице. Не знам како ћемо са тим проблемима издржати зиму, упозорава Радош Ђуровић из Центра за помоћ тражиоцима азила.

Заштиту обећава премијер, за сада за највише три хиљаде избеглица у околини Београда.

Важно је да центар за прихват миграната буде ван града, а опет близу њега – да има воду, струју, канализацију, болницу у близини, паркинге, снабдевање. Да ли том опису одговара поменути простор уз ауто-пут Загреб–Ниш на осам километара од Београда, знаће се за који дан, кажу у Комесаријату за избеглице.

"Нама требају још два места где ћемо их склонити са зиме. Далеко је боље и због тих људи и због грађана Београда да се ничија права не угрозе, да се нађе место које је измештено и да се обезбеди све што је потребно за прихватање", каже комесар за избеглице и миграције Србије Владимир Цуцић.

У Центру за помоћ тражиоцима азила верују да склоништа треба да буду уз пут, јер избеглице свако скретање мере изгубљеним данима. Треба и одеће, обуће, средстава за хигијену, грејања. Свега више него лети.

"Потребна је топла одећа да се преспава на топлом и сувом, обућа, хигијена. То су породице које путују. Замислите хладноћу, замислите кишу, снег, како ћемо ми тада", напомиње Радош Ђуровић.

ЕУ обећава помоћ Србији од 3,2 милиона евра да презими избегличку кризу у којој немачка канцеларка Ангела Меркел види већу опасност од кризе еврозоне.

"Ако број избеглица остане на овом нивоу или се чак повећа током зимских месеци, ово би могао да буде велики хуманитарни проблем", сматра Оскар Бенедикт, заменик шефа Делегације ЕУ у Србији.

Брисел ће штитити интересе земаља чланица, а Србија, помажући избеглицама, мора да сагледа своје, упозоравају стручњаци.

"Србија треба да пође од реалности, а та реалност је таква да ми јесмо на спољним границама тако да тај миграцијски ток неће стати и морамо бити спремни да размишљамо о свим могућим опцијама", каже извршни директор "Групе 484", Владимир Петровић.

Које су опције на столу за балканску руту очекује се да буде јасније после самита у Будимпешти средином октобра. У последњем тренутку, пре него што временски услови постану тешки и за излазак на улицу, а камоли за спавање на отвореном.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи