Читај ми!

Српска војска између Истока и Запада

Како избалансирати политику војне неутралности и жељу за чланством у Европској унији, постаје све теже питање. Саму најаву још једне вежбе Европска унија види као проблем, а шеф српске дипломатије Ивица Дачић каже да Србија као земља кандидат испуњава своје обавезе.

Може ли Србија остати војно неутрална и постати члан Европске уније? Последњу деценију, Војска Србије има најбогатију сарадњу са Сједињеним Државама, НАТО-ом и земљама региона. Са Русијом је реализовала само једну војну вежбу "Срем 2014".

Саму најаву још једне вежбе Европска унија види као проблем, а шеф српске дипломатије каже да Србија као земља кандидат испуњава своје обавезе.

"Србија тиме што жели да уђе у ЕУ није пристала на то да се одрекне својих националних и државних интереса и свакако да она не жели да мора да се исповеда ЕУ о сваком потезу своје државне и националне политике", наглашава министар иностраних послова Ивица Дачић.

Истиче да ЕУ мора да буде поштен посматрач.

"Како то да ЕУ нема надлежност у вези са Хрватском која забрањује Србима да употребљавају ћирилицу, свој језик и писмо", указује Дачић.

Половина свих међународних вежби Војске Србије део су војне сарадње са САД. У плану за следећу годину предвиђено је 127 активности, и школовање наших припадника у Америци. Српски гардисти који су учествовали на паради у Москви, учествоваће и на војној паради у Кини.

"Оно што је кључно за разумевања српског, рекло би се, војног положаја, јесте та оријентација политике према ЕУ и НАТО-у, а с друге стране технолошка зависност у многим кључним компонентама од Русије. Рекло би се да ће се српска војна политика кретати у процепу између те две зависности", указује Бојан Димитријевић са Института за савремену историју.

Мирослав Лазански, војнополитички коментатор Политике, сматра да Брисел покушава да дисциплинује Србију на један врло непринципијелан начин и да на Србији оштри неку своју политику.

"Оно што не могу према Грцима, према Кипру, па чак ни према Финској, која такође има врло блиску војну сарадњу са Руском Федерацијом, покушавају то на Србији", истиче Лазански.

Министарство одбране наглашава да сви досадашњи извештаји Европске комисије и известиоца Европског парламента за Србију потврђују огроман допринос Министарства одбране у процесу приближавања Европској унији.

Тренутно 340 припадника ВС учествује у мировним мисијама УН и ЕУ, и то као посматрачи и медицински тимови. Влада Србије недавно је усвојила закључак да се што пре финализује процес ангажовања у концепту борбених група Европске уније.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи