Читај ми!

Две деценије од "Олује" проблеми избеглих без решења

Комесаријат за избеглице саопштио је да две деценије после хрватске акције "Олуја", у којој је протерано више од 200.000 Срба, још постоје нерешена питања са Хрватском која погађају избегличку популацију.

Од 610.000 избеглих који су од 1991. године уточиште потражили у Србији, 35.295 особа и даље има статус избеглица, а од тог броја су 25.962 особе изе Хрватске, наводи се у саопштењу Комесаријата које преноси агенција Бета.

Како се у саопштењу наводи, неколико десетина хиљада избеглица није вратило своје станарско право, Хрватска није обновила више од 18.000 срушених српских кућа, није враћено одузето пољопривредно земљиште српским власницима.

"Неколико хиљада захтева за обнову у другом степену годинама чека на одговор, а забележени су и случајеви одузимања личних карата избеглицама на граници са Хрватском", саопштио је Комесаријат за избеглице.

Подсећа се да Хрватска још није спровела Уставни закон о правима националних мањина којим се Србима гарантује пропорционална заступљеност и запошљавање у државној управи, полицији, правосуђу и другим јавним институцијама.

Додаје се да Хрватска није исплатила заостале пензије, динарску и девизну штедњу, а у застоју су и сви поступци у вези са обновом имовине и стамбеним збрињавањем бивших носилаца одузетих станарских права у Хрватској.

Из оваквих поступака се јасно види да су избеглице усмерене искључиво на интеграцију у Републици Србији, јер је процес повратка скоро заустављен.

И у извештају Стејт департмента за 2013. наводи се да је у Хрватској и даље присутна друштвена дискриминација и насиље према мањинама, посебно према Србима и Ромима, што обесхрабрује повратак, подсећа Комесаријат.

У саопштењу се истиче да у Хрватској није дошло до очекиваних фундаменталних позитивних промена када је реч о повратку српских избеглица.

Комесаријат за избеглице и миграције Србије још једном се захваљује међународним организацијама, билатералним донаторима и Делегацији Европске уније у Србији на свим уложеним средствима за побољшање живота избегличке популације и затварање колективних центара, али напомињемо и да се не смеју заборавити нерешена питања која отежавају постизање трајних решења за избегличку популацију, истиче се у саопштењу.

У саопштењу се наводи да Република Србија сматра да наставак активности на спровођењу анекса Е и Г Споразума о сукцесији има висок приоритет, али и остале активности које воде решавању избегличких проблема и да очекује даљу подршку међународне заједнице.

Република Србија је спремна на сарадњу и наставиће да испуњава све своје обавезе, истиче се у саопштењу.

Парастос жртвама хрватске војне акције "Олуја", у којој је убијено је око 2.500 људи, биће служен у Цркви Светог Марка у Београду у среду, 5. августа, у 11 сати.

У акцији хрватске војске која је започела 4. августа 1995. године, из Хрватске у Србију протерано је више од 200.000 Срба, а убијено је око 2.500 људи, док се око 2.000 људи још води као нестало.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи