Читај ми!

Мигрантска криза тресе Европу

Егзодус људи из ратовима разорених Сирије и Ирака потреса целу Европу. У Србији расте број кријумчара. Мађарска најављује да ће прихватне центре изместити из градова. Аустрија је саопштила да је за првих шест месеци ове године поднето више захтева за азил него у целој 2014. Британија и Француска најавиле су нове препреке у борби против миграната.

Мигранти, најчешће из Сирије и Ирка, прелазе хиљаде километара и потроше хиљаде евра за пут до Западне Европе. Дужа и скупља је мигрантска рута преко Турске, Грчке и Македоније. Краћа и јефтинија је преко Бугарске. У бугарском селу Калотини кажу да често виђају аутомобиле пуне азиланата.

Мештанин Стојмен Илиев наводи да мигранте из софије превозу до села, узму им новац и кажу - ајде ту доле - тамо је Србија.

Начелник Регионалног центра пограничне полиције према Бугарској Ненад Вучић истиче да мигранти користе савремену технологију, телефоне с навигацијом и да се крећу организовано.

Организовано, у Зајечар или Прешево углавном долазе пешке. Потом превозом, легалним или илегални, путују до Београда.

Пешаче и по неколико хиљада километара до Београда да би одавде отишли. Понеки, ипак, остану по неколико дана у парку поред аутобуске станице, а потом иду ка северу, ка Кањижи и Суботици. Аутобусом, возом или како се ко снађе.

Ако се некако снађу и стигну до Кањиже, моћи ће да бораве у изнајмљеним монтажним објектима док не добију документа.

Министар рада и социјалне политике Александар Вулин каже да азиланти заслужују елемтарну хуманост, лек, санитарије и туш и да неко брине о његовој деци. "Зато је ту држава Србија. Ми на овај начин показујемо да јесмо најорганизованија и најхуманија држава на њиховом путу", напомиње Вулин.

А конкуренција у хуманости није велика. Мађарска, осим што подиже зид на граници, планира и да прихватне центре измести из градова. За сада највише миграната борави у подземном пролазу будимпештанске железничке станице. Такође привремено.

На путу до земље снова имају још много препрека. У Чешкој је приведен кријумчар из Мађарске који је у камиону превозио чак 76 особа. Због миграната који прескачу ограду "Евротунела" и из Француске улазе у Британију, нове, физичке, препреке најављује и британска влада.

Британски премијер Дејвид Камерон поручује да је ситуација неприхватљива, истичући да је апсолутни приоритет владе је да то реши. "Обезбедићемо више сигурносних ограда и паса трагача и пружићемо помоћ која је са друге стране границе", напомиње Камерон.

И док Британија и Француска најављују нове мере, из Немачке о мигрантима вести нема. Иако највише њих који пролазе кроз Србију, као земљу у коју путују наводе управо Немачку.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
29° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи