Читај ми!

Миленовић: Прилив миграната велики, за сада довољно намирница

Генерална секретарка Црвеног крста Весна Миленовић рекла је да скоро 1.000 људи дневно затражи помоћ огранка те организације у Прешеву, додајући да за сада има свега и да се води рачуна да тај огранак буде редовно снабдевен.

''Црвени крст Србије кроз свој огранак у Прешеву од 5. јуна интезивно, свакодневно по цео дан, пружа неки вид помоћи азилантима који пређу македонску границу и заврше у Прешеву. У задњих десетак дана прилив миграната који траже помоћ је велики. Помоћ се огледа у прехрамбреним и хигијенским артиклима, као и храни и влажним марамицама за бебе'', рекла је Танјугу Миленовићева.

Када су прехрамбрени артикли у питању мигранти добијају три конзерве дневно и хлеб од 300 грама који је вакумиран и који може дуже да траје, истакла је Миленовићева.

Додала је да је протеклих дана подељено и пуно воде, али да не зна да ли ће је и даље бити довољно, те да то питање може да се реши уз помоћ локалних самоуправа кроз ангажовање цистерни.

''УНХЦР је пуно подржао Црвени крст Србије и практично обезбедио помоћ коју пружамо, а која се састоји од 400 следовања дневно у храни и одређеним хигијенским артиклима'', нагласила је Миленовићева.

Објашњава и да је Црвени крст помагао мигрантима који су превожени у друге средине - Бујановац, Владичин Хан, Врњачку Бању, како би се олакшао притисак на Полицијску управу у Прешеву и скратило време чекања на добијање потврда тако што им је обезбеђена вода и храна.

Према њеним речима, процена је да се близу 1.000 људи дневно обрати за помоћ, што је половина од оних који уђу у земљу. Процена је, такође, да су 70 одсто оних који уђу мушкарци, 20 одсто су жене, а 10 одсто су деца.

''Наш огранак у Прешеву обезбеђује и пуно локалних донација. Грађани су донирали доста хране и одеће што сматрамо да је веома важно јер је допунило ту бројку с обзиром да имамо одобрених 400 следовања која нису довољна да подмири потребе људи који се јављају за помоћ'', рекла је Миленовићева.

Што се тиче других делова Србије, Миленовићева истиче да су на северу Србије потребе другачије него на југу где се могу видети повређени људи који су прошли тежак дуг пут, који су изашли из затвора.

Наводећи да је Црвени крст Суботице поделио хуманитарну помоћ коју је обезбедила покрајинска влада, она је истакла да та помоћ неће дуго трајати, па да се Црвени крст обратио Високом комесаријату УН за избеглице који у таквим случајевима помаже.

''У њиховом је мандату и надам се да ће изаћи у сусрет и обезбедити хуманитарну помоћ најмање за 200 корисника дневно колико је у Суботици потребно'', рекла је Миленовић, додајући да сви актери у друштву, а Црвени крст наручито по свом мандату мора да олакша и одржи те људе у стању здравља какво је примерено док се не створе боље могућности за њихов живот.

Каже да је најважније пружити храну мигрантима када уђу у нашу земљу и да то функционише објашњавајући да је УНХЦР највећи донатор у овом моменту који обезбеђује артикле. ''Нема назнака да ће прилив људи стати", истиче генерална секретарка Црвенг крста.

Морамо се припремити за дугорочније деловање и свакако се људима мора помоћи. Ограничења су објективне природе када је Црвени крст у питању. Можемо да пружимо помоћ када нам то омогући држава из средстава или међународни донатори'', рекла је Миленовићева.

Миленовићева је подсетила и да се Црвени крст Србије поред пружања помоћи мигрантима бави и проблемом народних кухиња, али и поделом породичних пакета хране и хигијене за више од 40.000 домаћинстава у Србији, односно социјално најугроженијих у 105 средина.

Како каже, скоро више од 200.000 људи прима неку директну хуманитарну помоћ од Црвеног крста, а има 36.000 корисника народних кухиња само преко те организације.

''Држава, Влада Србије је показала велику одговорност последњих година. Континуирано подржава наш програм народних кухиња у 76 локалних средина и опредељује средства за набавку артикала за породичне пакете хране и хигијене који значе много најугроженијим породицама'', закључила је Миленовићева.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи