Читај ми!

Кривично право треба да брани основне принципе државе

Председник Високог савета судства и Врховног касационог суда Драгољуб Милојевић рекао је да се поштовање људских права у кривичном поступку најбоље огледа приликом прогона политичких затвореника и да кривично право треба да брани основне принципе правне државе.

"Када власт неког оптужи за кривично дело, он се суочава са читавом машинеријом државе због чега су странке у адверсијалном поступку, који је код нас уведен новим ЗКП-ом, у неравноправном положају", навео је Милојевић на Регионалној конференцији посвећеној кривичном законодавству и искуствима у примени, преноси Танјуг.

Председник ВКС је истакао да поштовање људских права долази до изражаја када је оптужен политички затвореник, односно када надлежна власт сумња да он представља претњу власти.

Према његовим речима, успостављање ефикасног правног система представља централни део политике Србије према правосуђу.

Међутим, како је навео, независног правосуђа нема без независног, одговорног и квалитетног судства.

"Добар прави систем мора да омогући не смао право на жалбу већ и да доношење одлуке не буде прегудо. Шта је то предуго - ствар је мишљења, али има примера те првостепена суђења трају по 10 до 12 додина... у основним судовима има таквих предмета, који су можда већ и застарели, али њих треба отворити, скинути прашину са њих и видети о чему се ради", нагласио је председник ВКС .

Председник Адвокатске коморе Србије Драгољуб Ђорђевић сматра да се претпоставка невиности у Србији врло често крши, већ од покретања истраге, и траје до правоснажног окончања кривичног поступка.

"Чим се покрене истрага, човек практично изгуби сва права... не поштује се његова претпоставка невиности, јавно је осуђен пре суђења, послодавац неће да га запосли...", рекао је Ђорђевић указујући да су управо адвокати сведоци тих великих људских падова који се дешавају.

У уводном делу конфереције, који је организовала Мисија ОЕБС у хотелу Зира, говорио је и замник шефа мисије ОЕБС у Србији Мајкл Ујехара, Биљана Павловић из Министарства правде и други.

Након тога представљан је зборник радова Мисије ОЕБС у Србији "Главни претрес и суђење у разумном року: регионална кривично процесна законодавства и искуства у примени".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи