Читај ми!

Живе захваљујући породицама донора

У овом тренутку на дијализу иде више од четири хиљаде грађана Србије. Када машина више не може да замени функцију бубрега, неопходна је трансплантација, коју чека 700 пацијената. Екипа РТС-а обишла је оне којима је захваљујући сагласности породица донора урађена таква интервенција.

"Први пут када су ме звали на трансплатацију, ја сам била прехлађена, па нисам могла да дођем. Ово је права срећа. Опоравак је дуг, али је ово нешто што мења живот у сваком случају", прича тридесетртогодишња Ивана Васковић из Београда.

Горан Васиљевић, који има 53 године каже да још није свестан шта му се десило. "Тек наилазе лепи моменти. Размишљања о породици преминулог је најтеже, али сигурно ће схватити шта су урадили, а то је непроцењиво", каже Васиљевић. 

Четрдесттрогодишњи Миле Симић из Зворника каже да је почео да хода три, четири дана од трансплатације, додаје да нема болове и да је операција прошла како треба.

У Центру за трансплантацију бубрега Клиничког центра Србије од почетка године урадили су 20 трансплантација, од тога 18 кадаверичних и две од живих давалаца.

"Ми имамо урологе, тимове, тако да смо ми што се хирушке стране тиче спремни и за већи број трансплантација", истиче Чедомир Топузовић, начелник Центра за трансплантацију бубрега КЦС.

Међутим, у Клиници за урологију КЦС од надлежних, и Града и Републике, очекују да им помогну да простор где се опорављају оперисани пацијенти, некада и до месец дана после интеревенције, буде пре свега достојан здравствене установе у 21. веку.

"Планови су да мало материјално пробамо физички да се опремимо и оспособимо, да реновирамо постојеће просторе, то је приоритет", наглашава директор Клинике професор др Зоран Џамић.

У Србији се раде трансплантације срца, бубрега, јетре, рожњаче...тако да један давалац може да продужи најмање шест живота. Статистика упозорава и да су много веће шансе да нам у животу затреба орган него да будемо давалац органа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи