Какве су казне за бахате возаче

Више од 300.000 људи који су на Јутјубу погледали снимак саобраћајне несреће у којој је погинуло троје младих у Новом Саду већ зна ко је крив. Међутим, о пресуди одлучују вештаци и судије, на основу увиђаја, доказа, сведока, и на крају - закона. Ипак, ових дана се поново јавља питање да ли је добра казнена политика на суђењима за изазивање саобраћајки са људским жртвама.

Стравична саобраћајна несрећа у којој је живот троје двадесетогодишњака угашен за трен већ данима узнемирава јавност. Са алкохолом у крви и ногом на гасу "аудија", покосио их је безмало њихов вршњак. Двадесетједногодишњи Новосађанин је у притвору, а истрага и суд ће тек утврдити одговорност.

"Оно што ових дана у медијима није довољно објашњено је да је један од возача прошао кроз црвено светло на семафору. Aко тај возач не би прошао кроз црвено светло, не би било несреће. Тако да, према мом мишљењу, то би био пропуст који је довео до саобраћајне несреће. Што се тиче другог возача, ту треба анализирати да ли је постојала могућност избегавања", рекао је Милан Божовић из Комитета за безбедност саобраћаја.

За праведну одлуку судије најбитнији је увиђај. Колико је он прецизан, толико је прецизно вештачење али и вредновање доказа. Ових дана, нажалост, у току је медијско вештачење, на основу снимака са Јутјуба.

"На основу њих не може да се утврди које је светло било. С друге стране, кад се ради о брзини 'аудија' повољно је што имамо материјалне доказе који су затечени на месту незгоде", каже Миладин Нешић из Криминалистичко-полицијске академије.

Трагови на асфалту, пре и после несреће, фото-документација, записник о увиђају, изјаве очевидаца... Време није фактор при сакупљању доказа већ њихова релевантност.

"Уколико се тада посао уради добро и свеобухватно, наравно да је и током поступка олакшано утврдити шта се десило и ко је заиста кривац. У томе суду много помаже вештачење које дају стручна лица", рекла је Ивана Рамић, портпаролка Првог основног суда.

Пред тим судом у Београду тренутно се води 29 поступака за кривично дело - тешко дело угрожавања безбедности саобраћаја. За пола године окончано је девет. Пет особа је осуђено казнама до три године затвора. Најугроженији су млади возачи.

Стручњаци у томе виде системску грешку - од неадекватне обуке до непостојања стратегије о безбедности саобраћаја. Закон је, кажу, добар, али то није довољно.

"Имамо проблем са применом Закона, имамо проблем са ставовима учесника у саобраћају, о безбедности у саобраћају, о значају безбедног понашања у саобраћају. Док год не изградимо ставове, ми можемо имати Закон какав год хоћемо, ако га не поштујемо нећемо решити проблем", каже Милан Божовић.

Прекомерна брзина, превише алкохола - сви елементи насилничке вожње и смртни исход несреће кажњавају се максимално 12 година затвора, јер се сматра да је дело учињено са предумишљајем. Такве пресуде су, међутим, реткост.

Пракса показује да се они који изазивају тешке саобраћајне несреће најчешће терете да су то кривично дело учинили из нехата. Изузетак је недавна пресуда, у којој је возач осуђен на осам година затвора јер је под дејством алкохола, при брзини од 130 километара кроз час, усмртио четири особе на Панчевачком путу. Суд је оценио да је то дело почињено са предумишљајем.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи