Читај ми!

Измене Закона о раду, има ли разлога за страх

Запослени у Србији првог маја с неизвесношћу очекују измене Закона о раду и новине које доноси. С друге стране, послодавци тврде да нема места страху. Механизми заштите права радника који су предвиђени нису довољно функционални, упозорава заштитник грађана.

Синдикати не подржавају најављене измене Закона о раду, посебно део где се одобрава да фирма има 100 одсто запослених на одређено време. Инсистирају и да се не укида проширено дејство колективних уговора.

"У условима у Србији је нужно имати проширено дејство зато што имамо веома слабу послодавачку организацију па оно што они не покривају морамо да покријемо проширеним дејством", каже председник УГС "Независност" Бранислав Чанак.

Послодавци поручују запосленима да не морају да се плаше, јер од свих промена Закона о раду ниједна није противна ниједној конвенцији Међународне организације рада, нити било којој европској директиви.

Кажу да им је циљ да макар и краткорочно запосле што више људи.

"Да што више људи и оних младих и оних старијих од 40 до 45 година, од којих су сада многи незапослени, сада добије неки посао и да нешто раде, а не да три, пет, седам година не могу да добију никакав посао. И зато морамо да променимо Закон о раду", истиче директор Уније послодаваца Драгољуб Рајић.

Наши радници немају одговарајућу заштиту радних права, а највише проблема има са здравственом заштитом, тврди заштитник грађана Саша Јанковић.

"Механизми заштите права радника који су предвиђени нису довољно функционални, нити инспекцијска заштита нити заштита пред судом, често су неделотворне и предуго трају", објашњава Јанковић.

Указује на то да је здравство за раднике такво да од воље послодавца практично зависи да ли ће уплаћивати осигурање.

Бројним манифестацијама широм земље, синдикати данас обележавају свој дан, Међународни празник рада.

Орбовић: Платни разреди нису спорни 

Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић рекао је гостујући у Дневнику РТС-а да се репрезентативни синдикати противе најављеном смањењу плата у јавном сектору за 10 одсто и да ће учинити све да та мера не успе.

Нагласио је да су већини запослених у јавном сектору плате веома ниске и годинама нису повећаване.

"Платни разреди нису спорни и надамо се да ће до краја године о томе бити постигнут договор", рекао је Орбовић.

Орбовић је нагласио да су представници репрезентативних синдиката јуче разговарали са министром рада Александром Вулином о роковима када би преговори о Закону о раду могли да се заврше.

"Преговори су отишли довољно далеко и о питањима о којима се сада разговара, па то може да се заврши за недељу до две. Али ако би се отворила нова питања, онда би то продужило рокове и сигурно не би могло да се заврши до почетка лета", рекао је Орбовић.

Истакао је да у преговорима о новом Закону о раду синдикати стављају акценат и неће се одрећи колективног преговарања, али су свесни да Влада неће моћи све њихове предлоге да усвоји, већ ће се тражити компромис.

Орбовић каже и да су послодавци на преговорима рекли да очекују да радници остану дуже на послу, а да притом то радно време не буде плаћено.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
32° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи