Србија корак ближе Еуротранспланту

Лабораторија за типизацију ткива неопходна за пресађивање органа и коштане сржи добила акредитацију Европске федерације за имуногенетику, чиме се Србија приближила чланству у Еуротранспланту.

Српско здравство је недавно испунило још један важан услов за чланство у међународној организацији Еуротрансплант. Лабораторија одељења за типизацију ткива Института за трансфузију крви Србије добила је акредитацију Европске федерације за имуногенетику, најзначајније европске организације која уређује рад свих европских лабораторија, без којих не би било ни трансплантације органа, ткива и ћелија.

У Лабораторији за типизацију ткива недељом се ради као и другим данима, јер та служба ради непрестано целе године.

Кадровски и технолошки услови сада одговарају европским. Недавно добијени сертификат значи и потврду квалитета рада, али и велику обавезу.

Начелница Одељења за типизацију ткива Ружица Симоновић каже да је следећа контрола 2014. године, када ће одговарати на одређена питања, док ће и 2015. године инспектори поново доћи у Лабораторију да провере да ли је оно што је пријављено заиста тачно и да ли Лабораторија ради у складу са стандардима.

"Значи, једном када добијемо акредитацију, то није коначно. Та акредитација може врло лако да се изгуби", напомиње Симоновићева.

Одељење за типизацију ткива неопходно је за функционисање два важна програма - трансплантацију органа и пресађивање коштане сржи.

Иако директно не учествују у трансплантацијама, без њихових анализа, које се морају урадити у најкраћем року, не би било ни тих интервенција.

Татјана Дукић из Одељења за типизацију ткива Института за трансфузију крви напомиње да се листа потенцијалних прималаца добија на основу ХЛА типизације, односно ХЛА подударности.

"Оно што је важно је да увођењем најсавременије технологије, луминекс технологије, ми практично за све болеснике можемо да дефинишемо да ли су у серумима пацијената присутна ХЛА антитела која могу бити баријера за трансплантацију органа и да дефинишемо који је донор адекватан за сваког пацијента понаособ", објашњава Дукићева.

Напомиње да је ово најосетљивија метода, која се ради за све пацијенте.

Захваљујући најсавременијој опреми, прате и стање пацијента после трансплантације, односно помажу у одређивању терапије која се пије до краја живота.

У Институту за трансфузију крви је и листа пацијената који чекају бубрег, као и листа потенцијалних давалаца коштане сржи.

Од прошле године, наш регистар део је светског регистра који има више од 20 милиона давалаца.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи