Војводини пола године за усклађивање Статута

Уставни суд Србије дао је рок од пола године покрајинској и Скупштини Србије да усагласе са Уставом Србије оне одредбе Статута Војводине за које је утврдио да су неуставне.

Уставни суд Србије саопштио је да поједине одредбе Статута АП Војводине нису у сагласности са Уставом, али је оставио рок од шест месеци до објављивања одлуке у Службеном гласнику, како би Скупштина Војводине и Скупштина Србије имали могућност да у том року тај документ ускладе са Уставом Србије.

У саопштењу се наводи да је Уставни суд, после одржане три припремне седнице и јавне расправе, на данашњој седници о већању и гласању окончао поступак оцене уставности Статута Војводине.

Одлуком на 140 страница, утврђено је да нису у сагласности с Уставом оне одредбе Статута које се темеље на уставноправно неприхватљивом концепту да је Статут Војводине њен конститутивни акт којим је аутономна покрајина власна да уреди свако питање за које сматра да је за њу од интереса, независно од тога да ли уређење тог питања представља искључиву уставну или законску материју и да ни Уставом није ограничена у погледу уређења организације и међусобног односа покрајинских органа.

Такође, сагласно раније донетој Одлуци којом је оцењивана уставност Закона о утврђивању надлежности АП Војводине, Уставни суд је утврдио да су неуставне и оне одредбе Статута којима су преузете одредбе Закона за које је оцењено да нису сагласне са Уставом, као и одредбе којима се прописују нове или другачије надлежности АП Војводине од надлежности које су одређене законом.

Међутим, како даном објављивања Одлуке Уставног суда престају да важе све одредбе за које је утврђено да су неуставне, а имајући у виду бројност ових одредаба, Уставни суд је сматрао да његова уставна функција да штити уставност и законитост не значи само обавезу да из правног поретка уклони опште акте који нису у сагласности са Уставом, већ и обавезу да својим одлукама допринесе хармонизацији правног поретка у целини.

У саопштењу се наводи да се ни на који начин не сме довести у питање функционисање Војводине и тиме остваривање права грађана на покрајинску аутономију, а што би била последица правне празнине која би настала после престанка важења неуставних одредаба Статута.

Уставни суд је зато одлучио да искористи законску могућност и да за максимални, Законом о Уставном суду прописани, рок од шест месеци одложи објављивање Одлуке у Службеном гласнику Србије.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 29. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи