Читај ми!

Кинески језик у српским школама

На основу Меморандума о сарадњи у образовању који су потписали министар просвете и науке Жарко Обрадовић и амбасадор Кине Ђанг Ванху, у Србији почиње настава кинеског језика у основним и средњим школама.

Министар просвете и науке Србије Жарко Обрадовић и амбасадор Народне републике Кине у Србији Ђанг Ванху потписали су Меморандум о сарадњи поводом реализације пројекта "Учење кинеског језика у основним и средњим школама у Србији", којим ће већ од сутра за 2.462 ученика тих школа почети настава на кинеском језику.

Министар Обрадовић рекао је да ће тај пилот-пројекат трајати до краја текуће године и да ће уколико буде успешан, кинески језик моћи да буде уведен као факултативни предмет.

"Овај пилот-пројекат има за циљ да се кроз учење основа кинеског језика ученици основних и средњих школа у Србији упознају са кинеским језиком, културом и традицијом. На тај начин омогућавамо младим генерацијама да стекну још једну знатну предност и упознају и разумеју једну велики просперитетну државу и нацију", истакао је Обрадовић.

Према његовим речима, кинески језик значајан је не само због тога што га говори најмногољуднија земља на свету, већ и због економских разлога који су битни за сваку земљу, па и за Србију.

"Наш пријатељ Кина има најдинамичнију привреду и највеће тржиште на свету и привредна и свака друга сарадња са партнерима из Кине биће лакша уколико будемо имали стручан кадар који разуме кинески језик", навео је Обрадовић.

Министар је додао да ће кинески језик учити ђаци у основним и средњим школама у осам градова: у Београду, Нишу, Крагујевцу, Јагодини, Ужицу, Лесковцу, Зајечару и Пожаревцу.

Како је оценио Обрадовић, данашњи односи Кине и Србије израз су дубоког пријатељства и међусобног разумевања и уважавања.

Обрадовић је подсетио да се до сада кинески језик изучавао у Филолошкој, Математичкој, VIII и XIII гимназији у Београду и Карловачкој гимназији у Сремским Карловцима.

Ванху: Велико интересовање

Амбасадор Ванху је навео да ће наставу учиницима у Србији држати 14 наставника из Кине и да је у Србији све више српских пријатеља Кине који показују интересовање за упознавање кинеске културе.

Он је истакао да културна размена између две земље има дугу историју и оценио да има простора да се она у будућности развија.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић, који је, такође, присуствовао потписивању Меморандума, поручио је грађанима да уче кинески језик, јер ће им бити потребан.

Јеремић, који је председавајући Међудржавног комитета за сарадњу Србији и Кине, оценио је да је Кина данас кључни фактор светског мира и економије и да све више утиче на политичка и економска кретања у свету.

"Мислим да је мало ко спреман да оспори да ће 21. век бити век Кине", рекао је шеф српске дипломатије и додао да ће сви који буду учили кинески језик имати "изузетну компаративну предност".

Подсећајући да је Србија стратешки партнер Кине, једини у овом делу света, Јеремић сматра да ће то партнерство давати све очигледније резултате.

"Кина је пријатељ Србије, и по мом мишљењу, то пријатељство је чврсто, свеобухватно, неусловљено и нераскидиво и оно ће наставити да јача у временима која су испред нас", рекао је он и додао да је важно кинеску културу учинити доступном за што већи број грађана Србије, поготово младих.

Број коментара 24

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи