Читај ми!

Учење за цео живот

Бољи квалитет образовања, ефикаснији образовни систем, школовање кадрова за потребе тржишта, укључивање што већег броја становништва у образовни процес, основне су поставке стратегије образовања.

Стратегија образовања, која би 20. марта требало да буде дата на увид јавности, треба да подигне квалитет образовања од предшколског до докторских студија, да образовни систем учини ефикаснијим, створи услове за образовање кадрова за занимања потребна земљи и да што већи број становништва укључи у образовни процес.

Средњошколско образовање би до 2020. године требало да постане обавезно. Половина ђака би похађала гимназије, а друга половина средње стручне школе. До тада би у популацији до 34 године требало да буде између 35 и 40 одсто високообразованих. Изграђен је концепт целоживотног учења.

Професор Властимир Матејић, координатор тима за израду Стратегије образовања, каже да друштво у Србији треба да буде друштво које ће се развијати на знању и да привреда буде интензивна знањем, "а не само интензивна по основи простог једноставног људског рада". 

Предвиђене су и знатне измене у систему финансирања образовања. Предложено је да буџетско финансирање и суфинансирање студената не буде само на основу успеха, већ да се води рачуна и о социјалном статусу.

Када је у питању високо образовање, стратегија предвиђа да се уместо садашњих 0,85 одсто бруто домаћег производа 2020. године издваја 1,25 одсто.

"Тај пораст је отприлике 50 одсто. Уз демографски пад то ће омогућити и већем броју људи да буду потпуно буџетски финансирани, а високошколским установама ће омогућити да буде финансиран њихов развој и из буџета", каже Матејић.

Водиће се више пажње и о усавршавању и школовању наставника. "Почев од школовања наставника све до дошколовавања оних којима је то потребно и разуме се да се води рачуна о развоју каријере наставника, што до сада, са изузетком на пример високог образовања није било довољно уважавано", каже Матејић.

Морамо да будемо свесни, закључује професор Матејић, да су људски ресурси једини прави ресурси за будући развој земље.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
28° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи