Читај ми!

Позив тужиоцу да убрза поступак

Породице радника РТС-а погинулих у бомбардовању 1999. године и ЈУКОМ позвали су републичког јавног тужиоца да покрене ефикасан поступак против организатора и извршилаца "жртвовања" радника РТС-а. Извршиоци тог злочина с државним предзнаком неће моћи да буду кривично гоњени од 2014. године, због застарелости, упозоравају породице погинулих.

Комитет правника за људска права (ЈУКОМ) и породице радника Радио-телеизије Србије погинулих у бомбардовању телевизије 1999. године, позвали су републичког јавног тужиоца Загорку Доловац да тужилаштво хитно поступи по захтеву породица и покрене ефикасан поступак против организатора и извршилаца "жртвовања" радника РТС-а.

У заједничком саопштењу ЈУКОМ-а и породица погинулих тражи се хитно поступање тужилаштва, уз позивање на "контекст застаревања злочина у Србији услед неактивности судских и државних тела".

"По тумачењу Специјалног тужилаштва за организовани криминал, организатори и извршиоци тог злочина с државним предзнаком неће моћи да буду кривично гоњени почев од 2014. године, јер ће и тај случај застарети", наводи се у саопштењу.

Наводи се и да су породице жртава почетком 2006. године предале Специјалном тужилаштву "нове доказе" о умешаности војног и државног врха Србије у тај злочин, да би наредне године нашле и материјалне доказе за то што тврде, а 2009. године поднеле су и формални захтев за обнову или покретање новог поступка.

"Иако су тужилаштву достављени докази који у најмању руку захтевају озбиљну правну анализу, на основу које би се могло утврдити постојање одговорности било одређених лица, било институција за ово злодело, изостала је одговарајућа реакција државних тужилаца", наводи се у саопштењу.

ЈУКОМ и породице погинулих радника РТС-а саопштили су да до данас није саслушан ниједан сведок, нити потенцијални осумњичени, нити се иједно тужилаштво недвосмислено изјаснило о својој надлежности за овај случај, као и да су "државна тела која поседују материјалне доказе о умешаности војске одбила да те доказе проследе суду". 

"То је несумњиво супротно начелу правне сигурности и владавине права, за које се Србија, макар декларативно, залаже. Изостанак адекватне реакције такође указује на вољу државе да процес застари", наводи се у саопштењу.

Породице жртава обратиле су тим поводом републичком јавном тужиоцукрајем новембра 2011. године и чекају њен одговор.

У ваздушном нападу НАТО на РТС 23. априла 1999. године погинуло је 16 радника телевизије.

Од српских званичника, као одговоран за њихову смрт 2002. године на десет година осуђен је директор РТС-а из времена бомбардовања Драгољуб Милановић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
28° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи