РТС :: ТВ https://rts.rs/tv/rss.html Сазнајте више о емисијима, TV програму и погледајте шта се тренутно приказује на каналима Jавног сервиса Републике Србије sr https://rts.rs/img/logo.png РТС :: ТВ https://rts.rs/tv/rss.html Присила https://rts.rs/tv/rts2/5696594/prisila.html Кад је млада Присила Болије на журци упознала Елвиса Преслија, већ суперзвезду у фантастичном успону, он јој је постао више тога одједном: велика љубав, савезник у самоћи и осетљиви најбољи пријатељ. (Priscilla, 2023.) Кроз Присилине очи, Софија Копола испреда причу о мало познатој страни америчке легенде, Елвиса, као и турбулентног брака, од војне базе у Немачкој, па до Грејсленда, имања из снова.

Улоге: Кејли Спини, Џејкоб Елорди, Ари Коен

Режија: Софија Копола

]]>
Thu, 17 Apr 2025 14:27:04 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696594/prisila.html
Цар https://rts.rs/tv/rts2/5696573/car.html Након што је газда на коцки изгубио плантажу на којој је радио Шилдс Грин звани Цар, долази нови управник који мучи Шилдса и његовог сина. Шилдс убије управника и побегне, при чему погине његова супруга. (Emperor, 2020.) Шилдс успева да избегне хватање и запути се на север. Успут сазнаје да је за њега понуђена награда и да је нови власник плантаже унајмио ловца на уцењене главе.

Улоге: Дајо Окенији, Бен Робсон, Џејмс Кромвел

Режија: Марк Ејмин

]]>
Thu, 17 Apr 2025 14:38:37 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696573/car.html
Злочин је мој https://rts.rs/tv/rts2/5696589/zlocin-je-moj.html Париз, 1935. године. Пошто јој неколико утеривача дугова долази на врата, глумица Мадлен Вердије осећа се сатерана у ћошак. Међутим, живот је пун изненађења. (Mon crime, 2023.) Без очигледног разлога, неко је убио продуцента Монферана. Као да јој сиромаштво није довољно, уметница без пребијене паре сада мора да се суочи са оптужбом за убиство једног од најугледнијих људи у граду. Срећом, Мадленина цимерка је адвокатица...

Улоге: Нађа Терескевич, Ребека Мардер, Изабел Ипер

Режија: Франсоа Озон

]]>
Thu, 17 Apr 2025 14:22:12 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696589/zlocin-je-moj.html
Дара из Јасеновца https://rts.rs/tv/rts1/5696578/dara-iz-jasenovca.html Историјска драма редитеља Предрага Антонијевића, а по сценарију Наташе Дракулић, говори о страдањима српских, јеврејских и ромских мушкараца, жена и деце у логору смрти Јасеновац, у доба Независне Државе Хрватске, током Другог светског рата. После хрватско-немачке офанзиве на Козари, локално становништво завршава у концентрационим логорима. Међу њима је и десетогодишња Дара са мајком и два брата. О судбини оца не знају ништа. Ужас који ће преживети преко Јасеновца до логора Стара Градишка учиниће да Дара одрасте преко ноћи. Дарину мајку и старијег брата убијају, а смисао њеног живота постаје да сачува живот млађег брата.

Многа деца из логора Стара Градишка одвожена су у домове широм НДХ или смештена по породицама, али је велики број деце убијен или преминуо од последица изузетно тешких услова живота у логору. Дарина судбина је судбина једног детета Козаре и кроз њу је испричана судбина деце Јасеновца, а оно што су преживели не сме никада бити заборављено. Сви догађаји у филму писани су на основу аутентичних сведочанстава преживелих логораша.

Снимање филма су финансијски подржали Влада Републике Србије, Влада Републике Српске, Филмски центар Србије као и друге институције.

Главног лика, девојчицу Дару, тумачи Биљана Чекић. У осталим улогама: Марко Јанкетић, Игор Ђорђевић, Наташа Нинковић, Бојан Жировић, Јово Максић, Радослав Миленковић, Вук Костић, Татјана Кецман, Петар Зекавица, Ања Станић, Златан Видовић, Николина Фригановић, Сандра Љубојевић, Жељко Еркић, Горан Јокић...

]]>
Thu, 17 Apr 2025 14:05:51 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696578/dara-iz-jasenovca.html
Вавилон https://rts.rs/tv/rts2/5696450/vavilon.html Вавилон је у летњој паузи одлучио да гледаоцима понуди читалачку посластицу – разговор са Светиславом Басаром, књижевником који припада самим врховима српске прозе. Светислав Басара, рођен 1953. године у Бајиној Башти спада међу првих пет најбољих српских књижевника последњих 30 година још од времена када је 1987. године објављен роман Фама о бициклистима који је веома брзо стекао статус култне књиге. Као изузетно плодан писац, Басара је до сада написао близу  40 књижевних дела, збирки приповедака, драма, есеја и преко 20 романа. Иако признат, читан и цењен и од стране критике и од стране публике, све до добијања Нинове награде 2006. био је носилац само једне књижевне награде, Награде Жељезаре Сисак, о чему више пише и у најновијем роману, Андрићева лествица ужаса. Апсурд као неодвојиви део његовог књижевног креда, као да се непрестано прелива из његове литературе у живот, што је на неки мистични начин и очекивано за Светислава Басару. Апсурдно је и веровање да је без сумње изванредан роман, Фама о бициклистима и даље његов најбољи роман.

Неке од Басариних основних теза у књизи есеја Дрво историје, се протежу од Фаме о бициклистима, до последње књиге Андрићева лествица ужаса, а темеље се на бодријаровском симулакруму по коме је цео наш живот симулација, дупликат стварног, илузија, потом на  Фукујаминој теорији о крају историје, на иронизовању Фројда и Ничеа, али оно по чему се Басара разликује је парадоксалне, (а какве друге) природе, јер су све постмодерне теме пропуштене и кроз призму религијских, пре свега хришћанских, али и мистичких традиција.

Ово су само неке од тема о којима Басара говори за Вавилон, а у овом Вавилону ћемо се уверити да је једна емисија за разговор са овим луцидним и надахнутим ствараоцем недовољна да се дубље разуме његова поетика, као и да се одгонетну све тајне споне и лавиринти којима се Басара креће преспајајући живот, свакодневицу, историју, онострано и литературу и доводећи их на непоновљив начин у раван уметничког дела.

Уредник: Јасмина Врбавац

Сниматељ: Периша Ђинђић

Режија: Марко Шотра.

]]>
Thu, 17 Apr 2025 11:17:51 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696450/vavilon.html
Метаморфозе: In memoriam Љубомир Симовић https://rts.rs/tv/rts2/5696626/metamorfoze-in-memoriam-ljubomir-simovic.html Поводом смрти академика Љубомира Симовића, једног од највећих савремених српских песника и драмских писаца, Редакција за културу и уметност приказује емисију посвећену његовом животу и стваралаштву. Међу савременим српским писцима, мало је оних који су тако свестрани и плодотворни, а изузетно цењени као што је то Симовић. У његовом обимном и жанровски разноврсном опусу централно место имају песничка и драмска дела. Објавио је петнаест збирки песама и четири драме: Хасанагиница, Бој на Косову, Путијуће позориште Шопаловић и Чудо у Шаргану.

Приказујући у својим делима друштвене и породичне прилике минулог доба, Симовић актуелизује питања индивидуалних слобода, положаја жена у патријархалном свету, немоћи појединца који против своје воље бива увучен у опасне политичке интриге.

Као помни посматрач народа и малог човека у својим антологисјким драмама он периферију претвара у епску позорницу, а њене јунаке у важне сведоке универзалног времена. У историју наше драме увео је путујуће глумце, ситне преваранте, просјаке и приградске антихероје, стварајући од њих ликове античке снаге. Говорећи универзалним језиком његове дружине из Путујућег позоришта Шопаловић и кафане Шарган стизале су на позорнице широм света, све до далеких Јапана и Кореје.

аутор и уредник Оливера Милошевић

сниматељи Сима Димитрић и Далибор Вучковић

монтажа Милош Ачански

режија Милица Митровић

]]>
Thu, 17 Apr 2025 16:01:26 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696626/metamorfoze-in-memoriam-ljubomir-simovic.html
Вучевић: Време великих изазова https://rts.rs/tv/rts1/5696692/vucevic-vreme-velikih-izazova.html Четвртак, 17. април 2025. Одржана прва седница новог сазива Владе Србије. Председавао председник Владе Ђуро Мацут.

Блокада зграда Радио телевизије Србије у Таковској, Абердаревој улици и на Кошутњаку ушла у 70 сат.

Потврђена оптужница Вишег јавног тужилаштва у Београду против менаџерке Инфраструктура железнице Србије и чланова комисија за технички преглед Железничке станице у Новом Саду.

Амерички, европски и украјински званичници у Паризу разговарају о окончању рата у Украјини.

Преминуо један од највећих српских песника и драмских писаца академик Љубомир Симовић. Цео радни век провео је у Радио Београду.

]]>
Thu, 17 Apr 2025 19:33:17 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696692/vucevic-vreme-velikih-izazova.html
Лајбах: Победа под Сунцем https://rts.rs/tv/rts2/5696600/lajbah-pobeda-pod-suncem.html Играно-документарни филм из 1988. године о култној словеначкој групи "Лајбах". У њиховом препознатљивом стилу говоре о историји групе и политичкој ситуацији почетком осамдесетих. Овај филм је истовремено и визуелни манифест културног покрета "Ноје словенише кунст", чија су инспирација тоталитарни принципи стварања и извођења уметничких дела.

Режија: Горан Гајић

]]>
Thu, 17 Apr 2025 14:46:43 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696600/lajbah-pobeda-pod-suncem.html
Незаконита блокада Таковске и Кошутњака https://rts.rs/tv/rts1/5696219/nezakonita-blokada-takovske-i-kosutnjaka.html Среда, 16. април 2025. Блокада објеката Радио телевизије Србије ушла у 47 сат. Новинарска удружења осудила таргетирање новинара и уредника и дељење личних података.

Изабрана нова Влада Србије. Професор доктор Ђуро Мацут и 30 министара положили заклетву.

Руска Федерална служба безбедности објавила извештај - на протесту 15. марта у Београду није коришћен акустични уређаји типа емитера ЛРАД које поседују полицијски органи Србије.

Студенти у Стразбуру разговарали са посланицима Европског парламента, предали писмо савету Европе.

Драгиша Миленковић првостепено осуђен на седам година затвора, због наводног ратног злочина пре 27 година. Канцеларија за Косово и Метохију пресуду види као политички прогон Срба. Адвокати најављују жалбу.


]]>
Wed, 16 Apr 2025 19:30:48 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696219/nezakonita-blokada-takovske-i-kosutnjaka.html
Мајка 19. деце https://rts.rs/tv/rts1/5696066/majka-19-dece.html Радмила Крсмановић из села Гокчанице код Краљева изродила је 19. деце са слепим мужем, коме је бомба, заостала из рата, однела једну шаку и оставила га без вида. Сав терет у подизању деце, био је на Радмили. Цео њен живот био је испуњен радом и борбом за опстанак. Устајала је у 3 сата ноћу, да би за толику децу испекла хлеб, и спремила ручак, помузла краве и овце, а потом одлазила у њиву или у шуму да насече дрва за огрев.

"Радмила је од нас створила часне и радне људе. Ми се поносимо њом, њеном бригом и пажњом коју је исказивала према нама деци, како и љубављу коју нам је пружала кроз живот, њеном искреношћу и односом и према нашем оцу, према комшијама и фамилији" - каже Зорка Обреновић, најстарија Радмилина ћерка.

Причу о Радмили, мајци храброст, чији је цео живот био испуњен жртвом за друге, екипа Квадратуре круга снимила је пре 10 година. Ових дана били смо јој поново у посети, пред њен 90. рођендан.

]]>
Wed, 16 Apr 2025 12:58:12 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696066/majka-19-dece.html
Родославци: Живот у колу https://rts.rs/tv/rts2/5696103/rodoslavci-zivot-u-kolu.html Појас, кошуља везена, опанци, ткана кецеља… Све је то, уредно сложено, кренуло на пут - да потврди богатство народног духа, маште, смисла за лепо и практично. То је рам за слику на којој је исписана порука из домовине – мислимо о вама, баш као што и ви који стасавате далеко од своје постојбине, препознајете предања предака, њихов труд и мудрост да сачувају оно што их у породици народа света чини аутентичним. Потку том фином ткању идентитетских вредности чини језик, а шарено ткиво – фолклор.

Пожешко „Разиграно коло“, свило је тако, од Србије до Диселдорфа лепа пријатељства. Више од четрдесет младих Пожежана, фолклор је спојио са вршњацима у Немачкој. Много вежбе, да се провери научено, да се ансамбли из Србије и Реклинхаузена уиграју, пред заједнички наступ и велику фолклорну смотру која ће окупити КУД-ове из Антверпена, Солингена, Диселдорфа, Реклингхаузена, Уне и наравно, госте из Србије. Нису се теме и интересовања током седмодневног боравка свеле на уигравањe и кореографију, била је ово прилика за дружење, заједничке изласке и упознавање околине.

Реклинхаузен је један од десет општинских средишта истоименог округа, са око 120.000 становника. Први пут се помиње 1017. године, а статус града је добио 1236. Био је то рударски центар у који су, управо због посла, долазили радници из Србије и осталих југословенских република.

После добродошлице у српској цркви у Ротердаму, запутили смо се ка градском центру, и чудима модерне архитектуре. Ротердамске кубне куће, једна од градских атракција, станови су без иједног усправног зида, а дизајнирао их је пре 40 година холандски архитекта Пит Блом. То су дословно коцкице, постављене под углом од 45 степени, има их укупно 38 и у њима се живи као и у било којем другом стамбеном објекту. Идеја архитекте је била да створи „живе шуме“ у граду: свака је коцка апстрактно дрво, а насеље урбана шума.

У центру града, а недалеко од овог „коцкастог насеља“ је и ротердамска библиотека – којом се Холанђани с правом поносе.

У круг живота у туђини стају и путовања у родни крај, доласци и одласци, чежња, пријатељства и лепа сећања. У неколико дана тог прохладног новембра, стало је много – пређених километара, нових утисака, градова и предела, али више од свега, ту се сместила љубав, искрена блискост и везе које неће избледети.

По повратку у Немачку, посетили смо Дортмунд и нашу цркву, под чијим се окриљем људи окупљају, исповедају своју веру, друже и организују како би помогли онима којима је помоћ потребна. Овде смо срели и Рубена Аманда Бона – Немца који је заволео српски језик и решио да га научи. У томе је успео.

Са обала Рајне, нове, младе генерације умеју и имају шта да кажу: језик им је матерњи, а осећања - лепа и везана за домовину њихових родитеља, којој на један посебан начин, и сами припадају.

Уредница: Јелена Божовић

Сниматељ: Душко Перић

Монтажа: Горан Дамљановић

 

]]>
Wed, 16 Apr 2025 13:13:33 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696103/rodoslavci-zivot-u-kolu.html
Срби у европском комшилуку - Хрватска https://rts.rs/tv/rts1/5696038/srbi-u-evropskom-komsiluku---hrvatska.html Кроз Хрватску уздуж и попреко, од Вуковара, преко Загреба, Ријеке и Книна, како данас живе Срби грађани Европске уније у суседној држави. Како чувају српски језик, традицију и богато културно-историјско наслеђе. Са којим се изазовима суочавају у остваривању својих права. Говоре уметници, просветни радници, млади и ученици, новинари, повратници, политички представници Срба. Десетак прича у 55 минута, емисија Продукцијске групе Мрежа.

Аутор: Бобан Трајковић

сниматељ: Душан Кривец

монтажерка: Ирена Петричић Димитријевић

]]>
Wed, 16 Apr 2025 12:20:28 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696038/srbi-u-evropskom-komsiluku---hrvatska.html
Романипен: Ромски језик у медијима https://rts.rs/tv/rts2/5696172/romanipen-romski-jezik-u-medijima.html Како приступ информацијама на матерњем језику помаже очувању културе, јачању идентитета и социјалној укључености Рома? Колико је важно да припадници ромске заједнице и сами буду део медијског простора? Одговоре на ова питања сазнаћемо у емисији у којој разговарамо са представницима медијске куће која доприноси развоју ромског новинарства.

Новинар: Тамара Јовановић

]]>
Wed, 16 Apr 2025 16:11:54 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696172/romanipen-romski-jezik-u-medijima.html
Бешка, сјај острва нара https://rts.rs/tv/rts1/5696114/beska-sjaj-ostrva-nara.html Обале Скадарског језера, највећег на Балканском полуострву, по дужини мере 40, а по ширини, 14 километара. И дубином се, може дичити јер му је дно, каткад и на 7-8 метара. Воду прима из неколико река. Отиче, међутим, само једном – реком Бојаном, која ка Јадранском мору хрли напојена скадарским бистрим и слатким водама.

Али, неспорна лепота, природом дата, умножена је свим оним полуострвима и острвима, на којима су се давно некад, угњездили рибари, дворе свили владари, храмове монаси, преписивачи, штампари, учењаци, трговци и природњаци. На Скадарском језеру је чак 15 средњовековних православних манастира који су били изузетна духовна језгра, и током прошлости, сведоци бурних догађаја.

Током времена на острвској заравни, зарасли у шибље и нар, самовали су остаци храмова, манастирског средишта грађени и обнављани у време владарских династија Војислављевића, Балшића, Црнојевића и Петровића.

За цркву Св.Ђорђа нема прецизних података, а сматра се да јој је ктитор био Ђурђе II Страцимировић Балшић, и да је подигнута последњих деценија 14. века. Потврђује то и посвета храма светитељу, чији је имењак овај зетски владар, а и чињеница да недалеко, своју гробну цркву подиже његова супруга Јелена, кћи кнеза Лазара, али тек пошто јој је преминуо и други супруг – Сандаљ Хранић Косача. Јелена је о цркви Св.Ђорђа водила бригу, плаћала поправке и даривала је богослужбеним предметима.

У бурним и тешким годинама ратова и пустошења, запустео је манастир Бешка, и тако је било све до краја 19. века, када је Богородичину цркву, Јеленину задужбину, обновио књаз Никола први Петровић. Векови културне историје слагали су трагове на овом кршевитом тлу, али је у последњој обнови, коју је иницирао блаженопочивши митрополит Амфилохије, васкрсло све оно што је било готово изгубљено.

И тако су две цркве, обновљене, остале да светле на камену, међу стаблима нара. Док се смењују дани, буре и бонаце, да буду украс и јасан знак на маленом острву, чију величину многоструко надраста дело оних који су се овде заветовали на службу Господу и прецима. Манастир је сада беспрекорна башта уз два дивна храма.

Уредник серијала: Јелена Божовић
Сниматељ: Душко Перић
Монтажа: Горан Дамљановић

]]>
Wed, 16 Apr 2025 13:34:00 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696114/beska-sjaj-ostrva-nara.html
Романипен: Теткица Бибија https://rts.rs/tv/rts2/5696171/romanipen-tetkica-bibija.html У новој емисији Романипена посвећујемо пажњу једној од најзначајнијих ромских традиција – слави Бибији, заштитници деце и здравља. Кроз разговоре са припадницима ромске заједнице откривамо ко је била Теткица Бибија, како се слави, важност очувања ове духовне светковине, али и проблеме са којима се суочава центар у Београду посвећен овој светитељки.

Новинар: Тамара Јовановић

]]>
Wed, 16 Apr 2025 16:05:40 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696171/romanipen-tetkica-bibija.html
Стазама Светог Николе https://rts.rs/tv/rts1/5696074/stazama-svetog-nikole.html У цркви Светог Николе у Демреу и даље трају археолошка ископавања, а екипа РТС-а је имала ексклузивну прилику да забележи најновије откриће. Коме припада тек откривен саркофаг и да ли су тачне тврдње да се у Турској и даље налазе мошти свеца чудотворца, само су неке од мистерија којима смо се бавили на путовању кроз Турску од родног места Светог Николе, Патаре до Мире и града Демреа где је служио као архиепископ и где се упокојио.

Који су научни докази да је у неком тренутку живота био на острву Гемиле код Фетија? Која је то древна цивилизација инспирисала америчку демократију? Где се налазе монументалне ликијске гробнице, а где је Град духова Кајакој и зашто је напуштен пре 100 година?

На стази Светог Николе трагови су различитих култура, Афродитин храм, амфитеатри, остаци цркава, лучки градови у којима се и данас пажљиво чува старина и негује култура сећања.

Осим што се спомен на дан смрти Светог Николе слави 19. децембра, Свети Никола се прославља и 22. маја, у знак сећања преноса његових моштију у Бари. Кажу да Свети Никола није само чудотворац исцелитељ. Он је светитељ који повезује небо и море, дарујући верницима снагу да преброде олује живота. Од заштитника деце, помораца, сиромашних и болесних до светитеља чудотворца чија милосрдна дела надахњују вернике широм света, Свети Никола остаје у вечности симбол непоколебљиве вере, љубави и доброте.

Аутор емисије: Мирјана Пурић Карасовић

Сниматељ: Никола Ђуровић

Монтажа: Весна Грба

]]>
Wed, 16 Apr 2025 12:17:59 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5696074/stazama-svetog-nikole.html
Бори се! https://rts.rs/tv/rts2/5696109/bori-se.html Замислите да вам је кожа толико осетљива да се на њој при најамањем додиру, притиску или повреди стварају ране. То је свакодневни живот деце која живе са ретком болешћу, булозном епидермолизом, а коју зову и деца лептири. За крај године у овонедељној емисији о особама са инвалидитетом „Место за нас״ петнаестогодишњи Борис Скакић из Бањалуке, један до деце лептира, поделиће са нама своја размишљања о животу, друштвеним мрежама и дати савет шта треба да радимо да би нам живот био сладак. Борисова мама, Љиљана, испричаће нам како су дошли до дијагнозе и шта је уследило након тога.

Ову годину завршавамо у нади да ће нас речи храброст, снага, издржљивост и солидарност водити у будућности. Да учимо једни од других и будемо једни уз друге.

Уредница емисије: Ива Омрчен

]]>
Wed, 16 Apr 2025 13:27:08 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5696109/bori-se.html
Трибина младих - 50 година касније https://rts.rs/tv/rts2/5695591/tribina-mladih---50-godina-kasnije.html Судије, жртве и опортунисти Саговорници у осмој епизоди износе своја сећања на период када су Мирослав Мандић и Славко Богдановић, после изрицања пресуде, отишли  на издржавање казне.

Мирко Чанадановић износи своја сећања на тај период и говори о њиховим идејама у том времену и зашто су оне, по њему, биле погрешне.

Тибор Варади тврди да је власт кажњавањем младих уметника желела да застраши друге уметнике и да заустави праксу критике власти која се у југословенском друштву јавила касних шездесетих и раних седамдесетих. Такође, Варади тврди да судска власт није могла да се ослободи политичког притиска, и да се заправо исход процеса знао и пре самог суђења уметницима за текстове у новосадском Уј симпозиону и београдском Студенту.

Милан Живановић, члан групе Э (Обрнуто E), тврди да су они били жртве политичких игара тога времена на савезном, републичком и покрајинском нивоу.

Слободан Тишма тврди како Славко Богдановић и Мирослав Мандић нису имали третман политичких затвореника већ да су третирани и осуђени као неки мангупи и како је Мирко Чанадановић сматрао да то што су они писали нема везе са уметношћу.

Драгомир Зупанц, Димитрије Боаров и Мирослав Јокић износе своја сећања на "време српских либерала" који по њима нису били нимало либерални према авангардним уметницима тога доба.

У осмој епизоди говоре: Слободан Тишма, Мирко Чанадановић, Владимир Копицл, Милан Миша Живановић, Јерко Денегри, Димитрије Боаров, Драгомир Зупанц, Мирослав Мића Јокић, Божидар Мандић, Небојша Миленковић и Тибор Варади.

Сценарио и режија Ненад Милошевић

]]>
Tue, 15 Apr 2025 11:53:09 +0200 РТС 2 https://rts.rs/tv/rts2/5695591/tribina-mladih---50-godina-kasnije.html
РТС захтева прекид блокаде https://rts.rs/tv/rts1/5695789/rts-zahteva-prekid-blokade.html Уторак, 15. април 2025. Студенти блокирају зграде Радио телевизију Србије и РТВ док се не распише конкурс за савет РЕМ-а или док се РТС не угаси.

У Скупштини Србије расправа о новој Влади. Мандатар Ђуро Мацут представио програм и биографије 30 министара.

Трампова администрација планира да смањи за половину буџет Стејт департмента, што би смањило финансије за НАТО и УН.

Кошаркаши Црвене Звезде вечерас играју против Бајерна у Минхену у плеј ину Евролиге.

Сутра сунчано и топлије време. Јутарња температура од 8, највиша до 28 степени.

]]>
Tue, 15 Apr 2025 19:32:20 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5695789/rts-zahteva-prekid-blokade.html
Културни дневник https://rts.rs/tv/rts1/5694854/kulturni-dnevnik.html У сусрет светском Дану књиге, 23. априлу гост Културног дневника је Дејан Папић директор издавачке куће Лагуна, са којим разговарамо и о актуелном бојкоту конкурса за откуп књига за јавне библиотеке Министарста културе, од стране издавача. У фокусу емисије две премијере: дуодрама “Достојевски-мој живот” рађена према мотивима мемоара “Сећања” Ане Григорјеве Достојевски премијерно изведена на сцени “Раша Плаовић” Народног позоришта, као и представа “Три мускетара” Александра Диме Оца по сценској адаптацији америчког писца Кена Лудвига у режији Ивана Вуковича, која је од вечерас на репертоару позоришта “Бошко Буха”.

Културни дневник наставља да прати 22. Београдски фестивал игре, који је на сцени Српског народног позоришта угостио Балет грчке националне Опере, који је извео представу “Златно доба” у кореографији и режији Константиноса Ригоса. Уручене су награде за лепоту говора “Радмила Видак” нашим колегама, о чему ће бити речи у Културном дневнику.

Водимо Вас у Музеј Зептер на изожбу најновијих радова сликара Бранислава Михајловића.

У Културном дневнику говоримо и о књизи “Горбар паса” Горана Самарџића, која је овенчана В.Б.З-овом наградом за најбољи роман 2024. године.

Припремили смо Вам и причу из Софије, где је обележен Дан европских писаца, са циљем да надахне млађе генерације да истражују богатство европске књижевности.

Уредник Војка Пајкић Ђорђевић

Реализатор Сања Реџић

Монтажер Мирјана Милосављевић

 

]]>
Mon, 14 Apr 2025 11:48:27 +0200 РТС 1 https://rts.rs/tv/rts1/5694854/kulturni-dnevnik.html