Кавамуру су оптужили да је показао "непоштовање", понајвише зато што су спортисти сами себи стављали медаље око врата, сходно стриктним ковид протоколима.
Он се после извинио и нагласио да ће платити замену.
"Осим што је показао дозу непоштовања, он је угризао медаљу иако су спортисти сами себи стављали медаље или су их стављали својим саиграчима, све збогт превенције ширења инфекције. Жао ми је, заиста не разумем", написала је Јуки Ота на Твитеру, јапанска освајачица сребрне медаље у мачевању.
"Заражена медаља" је убрзо постао тренд на Твитеру у Јапану.
Гест угриза медаље је нешто што је уобичајено, ни на који начин необично заправо, али се сматра резервисаним за освајаче злата.
Олимпијски комитет је објавио да ће послати нову медаљу јапанској спортисткињи, о свом трошку.
]]>"Док друге земље славе повратак својих спортиста, ми подвргавамо наше најокрутнијем и најбезобзирнијем третману”, сматрају у Аустралијском Олимпијском комитету.
”Они као да су кажњени због тога што поносно представљали своју земљу са великом посвећеношћу на Олимпијским играма", додаје се у саопштењу кровне спортске органзације Аустралије.
16 чланова олимпијског тима Аустралије већ је у карантину у Сиднеју, главном граду Новог Јужног Велса.
Влада те државе рекла је да је "висок ризик од делта соја ковида 19 у том аустралијској држави" разлог због којег је одбијен захтев за изузеће који је поднео АОК.
]]>Златна каратисткиња Јована Прековић носла је заставу Србије и предводла српску делегацију на церемонији затварања.
После одлагања од годину дана, због пандемије коронавируса, Игре су упркос рестриктивним мерама и без публике, успешно завршене, а за медаље у различитим спортовима надметало се више од 11.000 спортистиста из целог света.
Осим спортиста, свечаности су присуствуовали и председник Међународног олимпијског комитета Томас Бах, јапански Цар Нарухито и други званичници.
Олимпијски тим Србије са Игара у Токију враћа се са девет освојених медаља - три злате, једном сребном и пет бронзаних, чиме је одборен досадашњи рекорд од осам са претходних ОИ у Рио де Жанеиру. Са билансом медаља 3-1-5, Србија је заузела 28. место на Олимпијским играма у Токију.
Прву медаљу на Играма у Јапану Србији је донео стрелац Дамир Микец, у дисциплини ваздушни пиштољ, а истог дана теквондисткиња Тијана Богдановић се окитила бронзом.
Трећа медаља је било злато теквондисткиње Милице Мандић, а потом је репрезентација у баскету 3x3 узела бронзу.
Пето одличје упуцао је стрелац Миленко Себић, пошто је у дисциплини малокалибарска пушка тростав узео бронзу.
Медаља истог сјаја нашла се и на грудима рвача Зурабија Датунашвилиа, док је седму колајну Србији обезбедила Јована Прековић, која је постала олимпијска шампионка у каратеу.
Одбојакашице Србије заузеле су треће место на победничком постољу, док су тачку на Олимпијске игре у Токију ставили ватерполисти, освајањем новог злата и одбраном олимпијског тона из Рио де Жанеира 2016. године.
По броју освојених одличја најуспешнији су спортисти САД са 39 златних, 41 среброном и 33 бронзане медаље, следи Кина (38-32-18), док је домаћин Јапан завршио као трећи са билансом 27-14-17.
]]>Кина има 25 медаља мање, али тек једну златну медаљу мање од Американаца. Јапан је освојио 27 златних медаља, укупно 58.
Велика Британија је стала на 22 златне медаље, што је скоро трећина од купног броја (65).
Олимпијски комитет Русије освојио је 71 медаљу, од чега је 20 било златних.
Аустралија има 17 златних медаља, а тај број расте на 46 када им се додају сребрне и бронзане медаље.
Потом следе Холандија, Француска, Немачка и Италија са по десет злата. Од њих, Италија има највише медаља (40).
Канада, Бразил, Нови Зеланд и Куба имају по седам златних медаља. Канада је укупно освојила 24 одличја.
Србија је на 28. месту, са три злата (на листи на којој су златне медаље најважније – Украјина је на њој 44. са 19 медаља, али само једном златном). Шведска и Јамајка су такође земље са девет одличја, па на листи на којој је укупан број медаља примаран ове три земље деле 26. позицију.
Укупно су 93 земље и олимпијска комитета освојили барем једну медаљу на овим играма.
]]>
Кенијац, актуелни светски рекордер и једини човек који је маратонску дистанцу истрчао за мање од два сата, стигао је до петог олимпијског одличја и ушао у малу групу маратонаца који су одбранили златну медаљу.
Завршио је трку за минут и 20 секунди разлике за првим пратиоцем, пошто се на 30. километру одвојио од групе и више се није освртао.
Друго место заузео је представник Холандије Абди Нагеје са временом 2:09.58, док је бронзана медаља припала Баширу Абди из Белгије (2:10.00).
]]>Биће веома узбудљиво видети која земља ће завршити на првом месту на табели освајача медаља, а прилику за нова одличја имаће у неколико спортова и дисциплина.
Велику пажњу привући ће мушко ватерполо финале (у којем учествује Србија) и борба за бронзу.
Такође, бокс ће добити освајаче златних и сребрних медаља у неколико категорија у оба пола.
]]>Сједињене Државе ће покушати да последњег дана преотму прву позицију. Имаују 21 медаљу више, али два злата мање, па ће недеља бити више него занимљива.
Треће место заузима Јапан са 56 одличја, од којих је 21 златно, следе Руски олимпијски комитет, Велика Британија, Аустралија и Немачка.
Србија се налази на 33. месту са укупно седам медаља, од чега су две златне, једна сребрна и четири бронзане.
Србија ће последњег дана имати шансу да освоји још две медаље. Једна јој је загарантована, пошто ватерполисти играју финале турнира са Грчком, док се одбојкашице боре за бронзу са Јужном Корејом.
]]>
Лука Дончић није био на уобичајеном нивоу, иако је одиграо још једну одличну партију, али га је потпуно засенио Пети Милс, који је меч завршио са 42 постигнута поена.
Словенија се држала у првој четвртини, да би Аустралија већ до полувремена стекла осам поена предности.
Утакмицу су обележили бројни физички дуели играча две екипе, а утисак је и да се судије нису најбоље снашле, па је њихов често неуједначен критеријум додатно подизао температуру на терену Саитама суперарене.
Аустралија је у другом полувремену чувала предност, а Милсу су се придружили Лендејл, Инглс и Ексам, док је у словеначком тиму само Препелич пружао подршку Дончићу.
Ипак, Словенија је успела у једном тренутку да дође на минус три, али је уследила нова серија Аустралије, која је на крају дошла и до убедљивог тријумфа.
Злато на кошаркашком турниру освојили су Американци, који су у финалу савладали Француску са 87:82.
]]>А онда је на почетку турнира доживела нови снажан ударац, када је његов састав поражен од Француске.
Међутим, од тада је уследила серија бољих резултата, односно само победа и на крају се све завршило на најбољи могући начин - победом у финалу олимпијског турнира, и то баш против Француске - 87:82.
Након коначног тријумфа са државним тимом САД, селектор Попович није крио задовољство, али и осећај олакшања.
"Ово је највећа одговорност коју сам икада осећао. Одговорност је била огромна и осећао сам је сваког дана, и то већ неколико година. Али се зато сада се осећам прилично опуштено. Радујем се што ћу се вратити у хотел и имати - нешто", рекао је Попович на конференцији за медије после финала, вероватно мислећи на флашу неког доброг вина.
Он је том приликом говорио и о партији најбољег игарача финала Кевина Дурента, стрелца 29 поена.
"Кеј-Ди није посебан зато што је тако талентован. Начин на који он ради на својој игри је много импресивнији. Радост коју има у игри је као осмоза - то се преноси на остале играче", рекао је "коуч Поп".
]]>
Селектор Грег Попович је, упркос новом слабом турниру и бледим наступима, дошао до првог успеха на клупи националног тима захваљујући НБА звездама, које су ангажоване како би се поништио споменути неуспех из Кине.
Што се финала тиче, актуелни шампиони су се реванширали Французима за шокантан пораз на старту такмичења и овога пута нису дозволили изненађење.
Од првог минута су заиграли много ангажованије него у претходним сусретима и све је било у рукама капитена Кевина Дурента.
Стигли су до предности средином прве четвртине и од тада се нису освртали. "Триколори" су парирали до полувремена и били близу, али онда су Поповичеви изабраници појачали у трећој деоници и одлепили се на +14.
Међутим, поново су се ривали вратили и у једном тренутку дошли само на посед заостатка (73:70).
Американци су некако успели да се поново одлепе, али никако нису могли да приведу меч крају. Ушло се у пенал-завршницу у којој им је вишак ипак био довољан да дођу до тријумфа.
Код победника најбољи је био Кевин Дурент са 29 поена, уз шест скокова, док га је пратио Тејтум са 19 поена и седам ухваћених лопти.
У пораженом тиму Еван Фурније и Руди Гобер су постигли по 16 поена.
Кошаркаши САД су екипа за највише злата у историји олимпијских игара, а шансу за исти учинак имаће и америчке кошаркашице, које се у недељу у финалу састају са домаћином Јапаном.
]]>Кина и даље држи друго место по укупном броју одличја, али прво по броју оних најсјајнијих - 36 (уз 26 сребрних и 17 бронзаних).
Такмичари под заставом Руског олимпијског комитета су трећи по укупном броју освојених медаља - 62 (17/23/22), Британци четврти - 58 (18/20/20), домаћини Јапанци пети - 51 (24/11/16).
Следе Аустралија (44), Италија (38), Немачка (36), Холандија (31) и Француска (27).
Каратисткиња Јована Прековић донела је Србији седмо одличје на Играма у Токију, друго златно, па Србија сада дели 29. место по укупном броју освојених медаља.
]]>Херој "азура" је Филипо Торту, који је у последњим метрима претекао британског такмичара Натенијела Мичел-Блејка и донео својој земљи историјску медаљу.
Италијанску штафету чинили су Лоренцо Пата, Ламонт Марсел Џејкобс (олимпијски шампион на 100 метара у Токију), Есеола Десалу и поменути Форту.
У финалу није било Американаца, па су многе штафете прижељкивале медаље, а до њих су на крају дошле Велика Британија и Канада.
Британци су "каснили" само стотинку, док је Канади медаљу донео Андре Де Грас, олимпијски шампион на 200 метара на Играма у Токију.
Италија је тако освојила пету златну медаљу у атлетици на Играма у Токију, колико има и тим САД.
]]>Грке је до меча за злато водио Стилијанос Канакакис са четири гола, док се у тиму Мађарске истакао Кристијан Манхерц са два поготка.
Грчка ће у свом првом олимпијском финалу играти са бољим из меча селекција Шпаније и Србије који од 12.50 можете пратити у директном преносу на првом програму РТС-а.
]]>Тимановскаја, плашећи се за своју безбедност у случају повратка у Белорусију, затражила је азил и налази се у Пољској.
Ово је протумачено као још један случај репресије у Белорусији, а познато је да током кажњавања због учешћа у протестима у тој земљи против режима нису били поштеђени ни спортисти ни друге јавне личности.
Званичан разлог уклањања Тимановскаје из тима било је њено "психичко стање".
Дисциплинска комисија је успостављена са циљем истраживања целог овог случаја.
Председник Олимпијског комитета Томас Бах рекао је да је срећан што се она налази безбедна у Пољској, нагласивши да је оно што јој се догодило "апсолутно неприхватљиво и заслужује сваку осуду". Сличне изјаве су дали и званичници јапанске државе.
]]>Неколико великих звезда учествоваће у мушкој конкуренцији у трци на 5.000 метара, девојке ће се надметати у бацању копља, трци на 1.500 и 400 метара, док ће врхунац бити финалне трке штафета 4x100 у обе конкуренције.
Петак доноси и завршни меч женског фудбалског турнира – за злато се боре Шведска и Канада, док ће фудбалери Мексика и Јапана одлучити о освајачу бронзе.
Биће интересантно и у боксерској арени где ћемо гледати финалне борбе у неколико категорија, сазнаћемо и финалисте у женском рукомету, као и хокеју на трави.
Директне преносе такмичења пратите на програмима РТС-а.
]]>"Триколори" ће се за златну медаљу борити за Русима, који су раније данас савладали Бразил 3:1 (18:25, 25:21, 26:24, 25:23).
Финале је на програму у суботу од 14.15 сати, док ће бразил и Аргентина за бронзу играти од 6.30 по средњеевропском времену.
]]>Кинези су на другом месту по укупном броју освојених одличја, али су први по броју златних – 34. Уз то су заслужили и 24 сребрне и 16 бронзаних.
Такмичари под заставом Руског олимпијског комитета заузимају треће место са 58 медаља – 16 златних, 22 сребрне и 20 бронзаних.
Велика Британија (51), Јапан (46) и Аустралија (41) боре се за пето место на листи, иза су Италија, Немачка, Француска и Холандија.
Спортисти из Србије освојили су шест медаља у Токију – по једна златна и сребрна и четири бронзане, чиме заузимају 31. место на листи освајача одличја на овогодишњим Олимпијским играма.
]]>Французи су углавном водили, али су Словенци држали корак, а у финишу дошли до прилике за финале.
Словенци су имали напад за победу, Препелич је кренуо на полагање и изгледало је као да ће одвести своју екипу у борбу за злато, али је Николас Батум сјајном рампом распршио снове Словенаца.
Нандо де Коло је са 25 поена био најефикаснији у победничком тиму, постигао је два више од Фурнијеа.
Лука Дончић је био фантастичан – постигао је 16 поена, уз 18 асистенција и десет скокова.
Мајк Тоби је постигао 23 поена, а Препелич 17.
Француска ће у финалу играти са екипом САД, док ће се Словенци борити са Аустралијом за бронзу.
]]>У тиму Бразила истакао се Јоанди Леал са 18 освојених поена.
Они у финалу чекају бољег противника из дуела Француска - Аргентина, а финални меч заказан је за суботу 7. августа од 14.15 по нашем времену, уз пренос на РТС.
]]>