Извор: РТС

Рукометашице Србије иду на Европско првенство, Турска пала у Зрењанину

Женска рукометна селекција Србије савладала је Турску са 30:22 у последњем и одлучујућем мечу квалификација за Европско првенство.

У сјајној атмосфери са трибина "Кристалне дворане" у Зрењанину, изабранице Уроша Брегара су оправдале звање фаворита и победом су обезбедиле директан пласман на Европско првенство са друге позиције у Шестој групи.

После егала 29:29 у првом дуелу, Србија је остварила шесту победу над Туркињама у претходних седам дуела.

Наше рукометашице су контролисале игру од првог напада и отварања са три гола у низу. Туркиње су угрозиле нашу селекцију једино приликом доласка до егала 6:6 у уводним минутима. Србија је одговорила са четири гола заредом, од чега два у празну мрежу, услед ризичне стратегије Туркиња са играчем више у нападу.

На предност 14:10 на полувремену су се српске рукометашице надовезале врхунском игром у наставку. У 39. минуту се голом Емилије Лазић дошло до максималних 20:12.

Tурска се примакла на 21:16, па је Урош Брегар реаговао тајм-аутом у право време. По повратку на терен су српске репрезентативке вратиле пристојну дистанцу.

Изнад Србије је Црна Гора са 12 бодова.

Европски шампионат одржава се у Аустрији, Мађарској и Швајцарској од 28. новембра до 15. децембра.

Kрај меча, победа Србије - 30:22!

Србија иде на Европско првенство!

53' Турска са играчем мање - 26:19

Србија све ближе победи.

44' Стабилна предност Србије - 21:16

После максималних плус осам долази до пада игре Србије, што Турска користи са три везана поготка. Урош Брегар је затражио тајм-аут.

36' Расте предност Србије - 18:11

Туркиње три пута заредом не користе своје нападе, што својим грешкама, што одбраном Рисовићеве.

То се користи на другој страни кроз голове Србије за раст предности. Стрелци су Јањушевић, Величковић, Радосављевић и Радевић.

David Damjanović/Starsport.rs

34' Лазић два минута ван игре - 15:11

Емилија Лазић је прегрубо зауставила пивотмена Турске, тако да Србија игра са играчем мање наредна два минута.

Србија се окреће другим нападима, чува се резултатски плус.

Кренуло је друго полувреме

Први напад има Србија.

Kрај првог полувремена - 14:10

Србија је успшено одбила налете Турске и има сигурну предност после првог полувремена.

Анђела јањушевић и Дуња Радевић са по четири гола предводе нашу селекцију. Туркоглу и Акалин са по три поготка носе Турску.

Ваља истаћи и шест одбрана наше голманке Јоване Рисовић.

25' Допринос Радевић и Мајкић - 13:9

Сјајан позициони напад Србије и кретња лопте са лево крила крунисан је голом Дуње Радевић на десном крилу за 12:7.

После грешке одбране за 12:8 се Мајкић уписала у стрелце после првог контакта са лоптом.

17' Ризик се Турској није исплатио - 10:6

Стратегија Турске да "жртвују" голмана и оставе празан гол зарад играча више у нападу им се "обио о главу". Прво је Јањушевић, па затим Радовић на девет метара на половини Србије, лагано погађају мрежу без иког да је чува.

На њих се надовезала Радовић поготком у контри.

Теодора Величковић
David Damjanovic/Starsport.rs

13' Повратак Туркиња - 7:6

Са три нанизана гола, ривалке Србије су дошле до егала 6:6, али је Величковић вратила нашу селекцију у плус.

8' Јањушевић головима одговара Туркуоглу - 5:2

Рани тајм-аут турског селектора показао се полодоносним, јер по повратку у игру Туркуоглу ниже два гола за смањење заостатка.

Јањушевић се разиграла са још два поготка, стопроцентна реализација за сада.

4' Одличан старт Србије - 3:0

Три поготка наше селекције са три различита стрелца - Јањушевић, Радовић и Радосављевић. Врхунска атмосфера у Зрењанину од првог секунда.

Меч је почео!

Први напад има Турска.

Пре самог меча је одат минут ћутања Данки Илић.

Интонирање химне "Боже правде" у "Кристалној дворани"

Порази од Црне Горе, победе над Бугарском

Србија и Турска су уписале по два пораза од фаворита групе 6 Црне Горе и два тријумфа над аутсајдером Бугарском. Реми је обе екипе поставио на по пет бодова.

Брегар опрезан: Чека нас озбиљан противник

Селектор Урош Брегар је истакао да су добре игре из претходних утакмица разлог за оптимизам.

"Вратили смо се са победом из Бугарске, та утакмица није била тешка за нас, али нас у недељу чека озбиљан противник и морамо се припремити да тај меч добијемо и пласирамо се на Европско првенство. Све играчице су здраве, можемо несметано да радимо и надамо се позитивном резултату", рекао је словеначки стручњак.

Шта у случају још једног ремија?

Први сусрет у Турској завршен је ремијем 29:29. Уколико се којим случајем понови тај резултат, српске рукометашице имају предност због боље гол разлике. Свакако се ради о крајњој опцији.

Претходни дуели Србије и Турске

Рукометашице Србије могу да се уздају у добру предисторију међусобних дуела са Турском. У претходних пет дуела, Србија је увек завршавала као победник.