Извор: РТС

Србија остаје без још једне медаље, одбојкашице испале у четвртфиналу

Одбојкашице Србије елиминисане су са Олимпијских игара поразом од Италије са 3:0 у сетовима - 26:24. 25:20, 25:20.

Недовољно добар утисак српских одбојкашица у групној фази није преварио у сусрету са Италијанкама, које су нанизале четврти тријумф на турниру и први пут се пласирале у полуфинале Олимпијских игара.

Србија је најблиставији интервал имала на самом почетку меча, кад су се домогле предности од пет поена (16:11), па су чак биле и у доброј ситуацији у финишу са 22:20 на семафору. Италијанке су тад преокренуле и на разлику добиле први сет, пре свега нашим грешкама.

У наредна два сета су изабранице Хулија Веласка приказале евидентну разлику у класи. Српске одбојкашице уопште нису биле конкурентне и то је реалност у овом тренутку.

Паола Егону је са 19 поена била најефикаснија у победничкој селекцији. Тијана Бошковић јој је парирала са такође 19 поена.

Италија ће у полуфиналу играти против европских првакиња Турске, које су већ победиле у групи са 3:0.

Kрај меча - 26:24, 25:20, 25:20

Италија по први пут долази до олимпијског полуфинала.

Интензитет Италије не пада - 26:24, 25:20, 12:6

Српске одбојкашице налазе се у објективно безизлазној ситуацији.

Италија брзо и лако до другог сета - 26:24, 25:20

Потврђена надмоћ Италије. Паола Егону је на 14 поена, најефикаснија је на обе стране.

Италија у потпуној контроли - 26:24, 19:14

Уз сав могућ оптимизам и веру у наше одбојкашице, у овом треnутку се не види начин на који Србија може да парира Италији која потпуно влада утакмицом. 

Можда ће се пронаћи нека искра за преокрет у трећем сету. 

Tanjug/AP Photo/Dolores Ochoa

Много грешака Србије - 26:24, 14:10

Италија је у предности у категорији грешки ривалки са 15, Србија је на 10.

Вода иде на воденицу Италије - 26:24, 8:6

Иако је разлика незнатна, чини се да смо прешли у део меча у ком Италија диктира темпо и где Србија на тежи начин долази до поена.

Први сет иде Италији - 26:24

Нови промашени челенџ Гвидетија и лош смеч Бошковићеве окончали су први сет.

Српски пријем мора да буде много бољи, нарочито у силовитјим ударцима. Бојана Миленковић је колико-толико то успела да исконтролише, али је ушла тек при крају сета. Допринос осталих играчица је стао.

Игра се на разлику - 24:24

Антропова смечом тачно на линију доноси преокрет Италији 23:22. Затим им сет-лопту доноси Сара Фар на мрежи. Поен тијане Бошковић уводи завршницу сета да се игра на разлику. 

Италијанке узвраћају - 19:19

Четири поена у низу за ривалке. Лоша процена Гвидетија код позивања челенџа, пар несигурних пријема и дошли смо до егала.

Наставља се добра игра Србије - 13:16

Бошковић ас сервисом од 100 километара на час диже Србију на максималних плус пет. Већ три аса за нашу репрезентацију, док Италијанке са тим имају проблема.

Tanjug
STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Србија напада са неколико страна - 8:12

Похвална је поентерска разноврстност у досадашњем току првог сета. Сем Буше и Огњеновић је и Узелац дошла до поена, тиме растерећују Тијану Бошковић. 

Селектор Италије Хулио Веласко тражи тајм-аут.

Буша и Огњеновић прорадиле - 7:9

Прорадио је неугодни сервис Бјанке Буше! Два аса заредом! На другој страни до првих поена долази коректорка Сила.

Маја Огњеновић је кренула са "кувањима".

Велика борба на почетку - 4:4

Прва дужа размена припала је Италији преко Паоле Егону. Изједначен старт, где се обе екипе труде да задрже ударне поентерке ривалки.

Tanjug/AP Photo/Dolores Ochoa

Меч је почео!

Први поен је за Италију.

Почетка постава Србије

Огњеновић, Бошковић, Буша, Поповић, Алексић и Узелац.

Мина Поповић у саставу

Гвидети се определио за искуство. Резервна играчица Мина Поповић је у саставу уместо младе дебитанткиње Хене Куртагић, која је на трибинама у цивилу.

Победнице иду на Турску

Актуелне европске првакиње, одбојкашице Турске савладале су Кину у првом четвртфиналном сусрету са 3:2 у сетовима - по сетовима 25:23, 21:25, 24:26, 25:21, 12:15.

Коректорке у главном фокусу

Француз предводи судијски четверац

Први судија меча биће Француз Фабрис Кољадос. Други арбитар је Грк Епаминондас Геротодорос, трећи је Пољак Војчех Марожек.

За челенџе је задужен Тауфик Будаја из Туниса.

Српске одбојкашице које су заобишле италијанску лигу

Италијанска национална лига важи деценијама за најквалитетнију у Европи. Ко год да вреди, мора у неком тренутку каријере да се опроба на Апенинима. 

У редовима наше селекције у Италији се никад (или досад) нису опробалe Тијана Бошковић, чланица турског гиганта Езачибашија, Александра Узелац (Фуминенсе, Бразил), Бојана Дрча (Фенербахче), Силвија Поповић (ЦСМ, Румунија) и Сара Лозо (Саитама, Јапан). Хена Куртагић ће од наредне године у дресу Волеј Милана да осети чар тог првенства.

Паола Егону - велика звезда и боркиња за људска права

Прва асоцијација на италијанску репрезентацију свакако је коректорка Паола Егону. Годину дана млађа од Тијане Бошковић, девојка рођена у провинцијалском градићу Ћитадела главна је ривалка нашој узданици у борби за звање најбоље играчице света. 

Ћерка из нигеријско-бенинског брака једна је од највећих спортских звезда у Италији. О њеном угледу довољно говори чињеница да је носила заставу Италије на Олимпијским играма у Токију са само 23 године. 

Трострука првакиња Лиге шампиона са три различита клуба нарочито је упала у фокус медија и јавности након повлачења из репрезентације 2022. услед расистичких повика на њен рачун. Магазин "Ла Република" ју је 2019. године именовао за женску личност године.

Као боркиња за људска права, навела је да су јој узори Мишел Обама, бивша прва дама САД, и славна тенисерка Серена Вилијамс.

Паола Егону на сцени Сан Рема са водитељем Амадеусом
EPA/ETTORE FERRARI

Утакмица у хали Сајма

"Саут Париз" арена изграђена је 1923. године у склопу великог изложбеног и конгресног центра "Париз Експо" за потребе Париског сајма.

Комплекс се током година интензивно развијао и сада се може прилагодити широком спектру захтева и конфигурација. Амбициозан програм реновирања, заснован на три фазе током 10 година, окончан је 2023. године.

Читав "Париз Експо" комплекс се простире на 35 хектара и карактерише га 228.000 квадратних метара изложбених хала, уз осам павиљона. "Париз Експо" дочекује 7,5 милиона посетилаца сваке године, посебно током Међународног сајма пољопривреде. Спортски догађаји су смештени у хале 1,4 и 6.

EPA/ MAST IRHAM

Богата историја међусобних дуела

Ривалство Србије и Италије прерасло је у једно од највећих у репрезентативној одбојци у претходних 15 година.

Што се тиче сусрета на Олимпијским играма, све је почело слављем Италијанки 3:0 у групној фази у Пекингу. Српске одбојкашице су наговестиле пут до највећег успеха, сребра у Рију, тријумфом 3:0 у првом колу. Четвртфинале у Токију такође је припало нашој селекцији са 3:0. Изабранице Зорана Терзића вратиле су се кући са бронзом.

На европској сцени је свакако најзначајнији дуел финале ЕП-а у Београду 2021, где су Италијанке успеле да славе са 3:1, спречивши Србију у трећем крочењу на врх "старог континента" заредом.

Две године раније, српске одбојкашице су на путу до одбране титуле биле боље у полуфиналу са 3:1 у сетовима.

До прве светске титуле 2018, Србија је морала два пута да буде боља од Италијанки. Први пут у групи са 3:2, па у финалу са 3:1.

Статистика убитачне Тијане Бошковић у групној фази

Највећа звезда Србије је завршила групну фазу као најбољи поентер са 84 поена, просечно 28 по дуелу.

У богатим витринама фали олимпијско одличје

Изненађујуће лоша издања за троструке европске и једном светске шампионке на Олимпијским играма. Женска одбојкашка селекција Италије од дебија у Сиднеју 2000. никад није отишла даље од четвртфинала. Заређале су пета места у укупном пласману у Атини, Пекингу и Лондону, док су у Токију заузеле шесто место.

Селекција Италије у Рију
EPA/ORLANDO BARRIA

Рио као прекретница нове генерације српске одбојке

Сви успеси српске женске одбојке везани су за еру селектора Зорана Терзића и функционера Александра Боричића.

Данијеле Сантарели је обогатио витрине светском титулом 2022, тако да су наше одбојкашице дошле у Париз са епитетом најбољих на планети.

Већ на првом учешћу у Пекингу 2008, одбојкашице су се домогле четвртфинала. У Лондону су испале у групи, заузевши 12. место у укупном пласману. Рио 2016. је "одскочна даска" нове генерације са тек 19-годишњом Тијаном Бошковић у екипи. Преломни дуел био је у полуфиналу против Американки и тријумф после велике драме са 3:2. Кинескиње су биле неумољиве у финалу са 3:1.

Гле чуда, то су нам сада ривалке у групи.

Континуитет олимпијских медаља настављен је у Токију, где су наступиле као светске и двоструке узастопне европске првакиње, кроз борнзу. САД су нам се реванширале са 3:0, а у сусрету за треће место је лако савладана Јужна Кореја.

Маја Огњеновић
EPA/MICHAEL REYNOLDS

Италија порушила све пред собом

Репрезентативке Италије завршиле су групну фазу са максималних девет бодова и тек једним изгубљеним сетом. Чак, тај једини сет им је узела Доминиканска Република у првом колу, док је европски првак Турска, рецимо, остављена на нули. Било је 25:14, 25:16, 25:21 по сетовима, тако да се није радило о неизвесном дуелу.

Standings provided by Sofascore

Јесте група А са претходним олимпијским првакињама Кином и САД била врло тешка, али се сем лагане победе над домаћином Француском очекивала бар још једна победа над конкурентима за медаљу, пре свега као потврда високог квалитета игре.

Францускиње су срећом упале на турнир пошто су домаћини и то се видело у тријумфу Србије 3:0.

Мислило се да ће се енергично кренути против САД, великих ривалки у претходних 10 година. Није тако било. Изабранице Ђованија Гвидетија прошле су пут од очаја до сјаја за четири сета, сустигавши дефицит од два сета. Шта више, имале су и предност од 12:9 у петом сету и успеле су да га проспу. Узео се бар један бод.

Обећавајуће је започет дуел са Кинескињама освајањем првог сета 25:21, потом су првакиње из Рија подигле ниво игре и стигле до трећег тријумфа у групи.

Амбиције српских одбојкашица су највише, али не смеју да се појаве успони и падови у игри.

Standings provided by Sofascore
Читај ми!