Извор: РТС

Ватерполисти Србије убедљиво поражени од Аустралије у другом колу олимпијског турнира

Ватерполисти Србије поражени су од селекције Аустралије 8:3 у другом мечу групне фазе на Олимпијским играма.

Ватерполисти Србије су уписали први пораз на олимпијском турниру. Аустралија је готово током целог меча била бољи ривал и доминирала је у базену.

Може се рећи да је ова победа прво изненађење на ватерполо турниру у Паризу. Србија је на основу резултата, али и међусобних дуела - 14 утакмица без пораза, била фаворит. Ипак, Аустралијанци су демонстрирали сјајану игру потпомогнуту одличним скаутингом, јер је утицај кључних играча Србије минимизиран.

Чврста дефанзивна игра Аустралији је донела резултат већ после прве деонице у којој Србија није уписала ниједан гол, а с друге стране примила је један. Ипак, кључна четвртина била је друга у којој су Аустралијанци постигли чак пет погодака, а "делфини" само један. Душан Мандић је релизовао ударац после пада фокуса у игри ривала у финишу друге четвртине.

Србија је испробавала различите акције у нападу, али ретко која је успевала. Аустралијанци су били изузетно концентрисани на затварања, удвајања и блокове што им је доносило бржу игру и ротацију око гола Србије у нападу. Аустралија је прво полувреме решила у своју корист резултатом 6:1.

Сигурном игром Аустралија је одржавала високу предност током треће деонице, а Србија је окончала овај период без постигнутог гола. Последња деоница припала је Србији са 2:1 - Мандић и Никола Дедовић су били стрелци, али ти голови нису били довољни да се велика предност анулира.

Србија је у првом колу победила Јапан резултатом 16:15, док је Аустралија у првој рунди уписала пораз од Шпаније са 9:5.

Ватерполисти Србије ће 1. августа од 12.05 у трећем колу групе Б играти против селекције Шпаније.

Крај меча, Србија - Аустралија 3:8

Србија је уписала пораз од Аустралије, после 14 победа и једног ремија у међусобним дуелима.

5' Последња четвртина, Србија - Аустралија 3:8

Клизи Србија ка поразу, првом на олимпијском турниру. Чрли Негус је остао сам и искористио непажњу ривала, упутио је снажан и прецизан ударац са дистанце.

3' Почела је одбрана да функционише

Заиграли су ватерполисти Србије нешто ангажованије у одбрани, али с друге стране у нападу не успевају да капитализују добру игру која долази као предност након успешне игре испред свог гола.

2' Последња четвртина, Србија - Аустрлија 3:7

Никола Дедовић је смањио резултатску разлику, постигао је гол након игре с играчем више. Упорни су играчи Србије, али би сваки противнички погодак био фаталан по крајњи резултат меча.

1' Последња четвртина, Србија - Аустралија 2:7

Петерац је направљен фаулом над Вицом, а Душан Мандић је реализовао ударац. Други гол за најбољег српског играча на мечу.

Почела је последња четвртина

Виктор Рашовић је обезбедио први напад за Србију у последњој четвртини.

Крај треће четвртине, Србија - Аустралија 1:7

Још једна четвртина без гола за Србију. Позициони напади су заказали, а Аустралијанци су појачали агресивност у одбрани. Постигли су један гол и мирно одржавају предност с циљем да изађу из базена као тријумфални тим.

7' Трећа четвртина, Србија - Аустралија 1:7

Не пролазе ни ударци споља, нити сужавање одбране, а ни индивидуалне акције. Рекло би се да против обдране Аустралије лека нема, јер сјајно заустављају продоре и покушаје упливавања испред гола, а уз то и изврсно играју један на један у одбрани.

Tanjug/AP Photo/Luca Bruno

3' Србија млака и неорганизована у нападу

Делује да су ватерполисти Аустралије добро скаутирали ватерполисте Србије. До сада је Србија постигла само један гол из 13 шутева.

Чак ни индивидуалне акције не пролазе, јер Аустралијанци сјајно улазе у простор играчима Уроша Стевановића.

2' Трећа четвртина, Србија - Аустралија 1:7

Лук Павилард је реализовао петерац, постигао је четврти гол из седам покушаја.

Почела је трећа четвртина

Аустралија ће имати први напад. Србија пред великим изазовом.

Крај друге четвртине, Србија - Аустралија 1:6

Србија је била веома лоша, постигла је само један гол и дозволила Аустралији шест погодака. Изузетно неорганизована дефанзива и сјајни напади Аустралије резултовали су великом разликом.

Аустралијанци су били веома добри у одбрани и потом готово све добре нападе искористили.

8' Друга четвртина, Србија - Аустралија 1:6

Душан Мандић је постигао гол, први на мечу против Аустралије у финишу друге деонице меча.

8' Друга четвртина, Србија - Аустралија 0:6

Метју Бирнс је постигао погодак. Потпуно су индиспонирани ватерполисти Србије, упркос љутњи селектора Уроша Стевановића.

6' Друга четвртина, Србија - Аустралија 0:5

Лук Павилард је постигао трећи гол на мечу.

5' Друга четвртина, Србија - Аустралија 0:4

Аустралија се одбранила и потом направила контранапад, Џејкоб Мерсејп је постигао гол у ситуацији један на један са голманом Радославом Филиповићем.

4' Друга четвртина, Србија - Аустралија 0:3

Лук Павилард је стрелац трећег гола за Аустралију. Одлична акција у којој ватерполисти Србије нису успели да испрате брза додавања противника. Павилард је остао сам и са дистанце упутио снажан и прецизан шут који је завршио у мрежи Србије.

3' Друга четвртина, Србија - Аустралија 0:2

Ангус Ламби је стрелац другог гола. Слична ситуација као и код првог примљеног - много простора за размишљање и реализацију. Србија није довољно агресивна у дефанзиви.

3' Још увек нема голова у другој деоници

Аустралија води са 1:0. У другој четвртини није било голова, Србија покушава преко Јакшића да реализује нападе, али јој не полази за руком. Сјајне блокове и удвајања праве Аустралијанци.

Лашлан Едвард је искључен

Због ударца главом, Лашлан Едвард је искључен са меча, а након гледања ВАР снимка. Прекршај је направио над Савом Ранђеловићем.

Аустралија дисциплинована и чврста у одбрани

За разлику од утакмице против Јапана у првом колу, Србија игра потпуно другачију утакмици, ако је судити на основу стила игре Аустралије.

Јапан доста улаже у игру у транзицији и агресивном приступу у дефанзиви, док је Аустралија изузетно дисциплинована екипа са великим бројем играча који су играли или играју у Европи.

На основу прве четвртине, утисак је да су Аустралијанци сјајно скаутирали ватерполисте Србије.

Почела је друга четвртина

Први је допливао Метју Бирнс и донео Аустралији први напад у овој деоници.

Крај прве четвртине, Србија - Аустралија 0:1

Завршена је прва четвртина утакмице, Србија није успела да постигне гол. Аустралија је одлично играла у дефанзиви, сјајно је неутралисале све замисли ривала и успела да постигне један погодак. Позициони напади и индивидуалне акције Србији нису донеле резултат. Једини гол Аустралија је постигна захваљујући игри с играчем више, стрелац је био Лук Павилард.

Голман Аустралије Ник Портер имао је максималан учинак, два шута је одбранио.

5' Србија без гола у досадашњем дечу меча

Ватерполисти Србије не успевају да превазиђу одбрану Аустралије, покушавали су индивидуалним акцијама преко Николе Јакшића и Душана Мандића да постигну погодак, али су противници веома добри у дефанзиви.

3' Бољи почетак Аустралије

Селекција Аустралије је боље отворила меч. Напади иду преко крилних ватерполиста, а потом се лопта спушта тик испред гола Србије, да би се што више отворила противничка одбрана.

2' Прва четвртина, Србија - Аустралија - 0:1

Аустралија је прва стигла до погодка. Лук Павилард је био прецизан, остављен му је простор што је Аустралијанац искористио да се добро намести за шут. Србија још увек није пронашла добар ритам у позиционој игри.

1' Прва четвртина, Србија - Аустралија - 0:0

Чврстве одбране на почетку меча. Ватерполисти често траже контакт игру и не дозвољавају једни другима много простора у базену.

Почео је меч...

Први до лопте је допливао Страхиња Рашовић и обезбедио први напад репрезентацији Србије.

Ватерполисти су у базену...

Почело је загревање, а ускоро ће уследити и почетак меча.

Правду на утакмици другог кола групне фазе између Србије и Аустралије делиће Андреј Франуловић из Хрватске и Лијанг Жанг из Кине.

Интонирање химни...

Част да први чују своју химну припала је Аустралијанцима, а потом ће бити интонирана химна "Боже правде".

Представљање ватерполиста...

Први испред базена излазе ватерполисти Аустралије, а потом ће и представници Србије.

Екипа Аустралије на Играма

Састав Аустралије на Олимпијским играма у Паризу: Ник Портер, Ангус Ламби, Милош Максимовић, Чарли Негус, Нејтан Пауер, Лашлан Едвардс, Лук Павар, Џејкоб Мерсејп, Метју Бирнс, Марсук Берехулак, Чаз Пут, Блејк Едвардс и Џон Хеџс.

Селектор тима је Тим Хемил, његови помоћници су: Ведран Ћирковић и Ендру Јаницас.

Тим Србије на ОИ у Паризу

Састав Србије за Игре у Паризу: Радослав Филиповић, Владимир Мишовић, Димитрије Страјо Ристичевић, Душан Мандић, Виктор Рашовић, Никола Дедовић, Никола Јакшић, Сава Ранђеловић, Радомир Драшовић, Петар Јакшић, Страхиња Рашовић, Милош Ћук, Немања Вицо, Немања Убовић и Ђорђе Лазић.

Селектор је Урош Стевановић, његови помоћници су: Дарко Билић и Стефан Ћирић.

Никола Јакшић, млад и веома успешан

Никола Јакшић рођен је 1997. године у Београду. Висок је 196 центиметара и један је од најбољих дефанзиваца на свету, али и капитен Србије.

Са репрезентацијом Србије постао је двоструки освајач златне олимпијске медаље (Рио 2016, Токио 2020), двоструки освајач медаља на светским првенствима (злато - 2015, бронза - 2017), двоструки освајач златне медаље на европским првенствима (2016, 2018).

Србија убедљива против Аустрaлије у међусобним дуелима

На последњих 14 међусобним мечева Аустралија није успела да победи Србију. Селекције су одиграле 2009. године нерешен меч - 8:8 на Светском првенству и након тога Србија је уписала 13 узастопних тријумфа.

Аустралија најбољи резултат на Олимпијским играма уписала 1992. године

Аустралија је на Олимпијским играма дебитовала 1948. године, а од тога до Париза само два пута није била присутна на Играма - 1968. 1996. године.

Најбољи резултат Аустралија остварила је 1992. године у Барселони, стигла је до петог места. 2012 године играла је против Србије у четвртфиналу и поражена је са 11:8.

Милош Максимовић, рођени Суботичанин у тиму Аустралије

Милош Максимовић рођен је 1994. године у Суботици. Ватерполом је почео да се бави са 10 година. Према властитом признању, након што је гледао финалну утакмицу Светског првенства у Монтреалу 2005. између Србије и Црне Горе и Мађарске, Милош је знао да ће се бавити ватерполом. Максимовић је професионалну каријеру започео са 18 година у Војводини.

У Аустралију се преселио 2022, како би играо за Кронулу, а годину дана касније прихватио је позив ватерполо селекције те земље и постао је натурализовани репрезентативац.

Аустралија претрпела пораз од Шпаније

Селекција Аустралије доживела је пораз од Шпаније на старту такмичења резултатом 9:5. Ламби Ангус и Милош Максимовић дали су по два гола, а у стрелце се уписао и Џејкоб Мерсејп.

Ватерполисти Србије савладали су селекцију Јапана 16:15 у првом мечу на Олимпијским играма.

Душан Мандић је предводио Србију са седам голова, а по два су дали Никола Дедовић, Виктор Рашовић и Никола Јакшић. Страхиња Рашовић, Немања Вицо и Радомир Драшовић дали су по један гол.

Србија двоструки узастопни олимпијски шампион

Ватеполисти Србије играју седми узастопни турнир на Олимпијским играма, а од тога на последња два били су шампиони.

Рачунајући период након самосталности државе, ово је пети наступ селекције Србије на олимпијском турниру у ватерполу.

Србија је 2016. и 2021. године освојила златне медаље на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру и Токију.

Пропозиције такмичења у ватерполу

Такмичење у ватерполу направљено је у две фазе, прва прелиминарна (групна) и елиминациона рунда такмичења. У мушкој категорији по шест екипа смештено је у две групе - А и Б из којих ће по четири екипе изборити даљи ток надметања.

Најбољи из А групе играће против четвртопласиране селекције у Б групи. Други са трећим и трећи са другим тимом из супротне скупине. После групне фазе уследиће четвртфинални мечеви, потом полуфинални и финале.

У женској конкуренцији такмичење је формирано на исти начин, с тим што по пет екипа чине групе и то што ће на крају групне фазе по једна из обе завршити надметање.

Центар за водене спортове у Паризу

Центар за водене спортове у Паризу има капацитет од 5.000 места за Олимпијске игре, а након Игара биће смањен на 2.500. Изграђен је на месту некадашњег истраживачког центра Енжи, у кварту Плен Сен Дени, недалеко од стадиона Стад де Франс.

Центар има два базена од 50 метара, од којих је један покривен, а други на отвореном, комплекс садржи и базен за роњење и ватерполо базен. Такође има спа центар и фитнес центар.

EPA-EFE/YOAN VALAT

Ватерполо је један од најстаријих екипних спортова на савременим Олимпијским играма, јер је у програм уврштен истовремено кад и рагби, 1900. године, прво у виду такмичења међу клубовима, а затим и турнира међу државама од 1908. године.

Тек у Сиднеју 2000, век касније, женско такмичење је уведено на ОИ.

Европске репрезентације су годинама доминантне у мушком ватерполу и освајали су злато на сваком издању Игара од 1908.

Мађарска је на врху табеле најсјајнијих одличја за мушкарце са 16 медаља (укључујући девет златних). Женски ватерполо је на ОИ је још увек у повоју, али Сједињене Државе су актуелни троструки шампиони након што су освојили злато у Лондону 2012, Рију 2016 и Токију 2020.

Стање у групи Б после првог кола

Ватерполисти Србије се на Олимпијским играма у Паризу такмиче у групи Б са Аустралијом, Француском, Мађарском, Јапаном и Шпанијом.