Извор: РТС

Максималан старт одбојкашица у Паризу, Француска "лак залогај"

Одбојкашице Србије савладале су Француску са 3:0 (25:17, 25:17, 25:22) у првом колу групе А на Олимпијским играма у Паризу.

За разлику од мушких колега, који су успели да савладају нашу селекцију на отварању, женска селекција Француске није ни близу високог светског квалитета, што се видело у дуелу са Србијом.

Изабранице Ђованија Гвидетија су рутински уписале лаку победу, чији је додатни значај одмарање носилаца и веће ангажовање млађих играчица.

Францускиње су се заиста бориле колико су могле и спречавале су наше одбојкашице да се опусте. Домаћи састав је био на егалу на почетку првог и другог сета, затим на средини и при крају трећег сета. Квалитет је свакако кад-тад дошао до изражаја. 

Тијана Бошковић је завршила са 14 поена, Александра Узелац је пратила са 13, а Бјанка Буша са 11 поена. Ваља истаћи и допринос Маје Алексић са девет, те Хене Куртагић са осам поена.

Амели Ротар је била најрасположенија код Францускиња са 12 поена.

Наредни ривал Србије је САД у среду од 17 часова.

Група А

Прво коло
САД - Кина 2:3
Француска - Србија 0:3

Табела
Србија 3
Кина 2
САД 1
Француска 0

Крај меча - 17:25, 17:25, 22:25

Дуго се чекало да се стави тачка. Искоришћена је четврта меч-лопта, ривала је матирала Бјанка Буша.

Ближи се крај меча - 17:25, 17:25, 14:18

Ваља се одати признање домаћој селекцији која даје максимум у одбрани и труде се да спасу сваки поен. 

Серија Француске - 17:25, 17:25, 11:12

Францускиње су смањиле заостатак са четири поена у низу. Публика је све гласније и гласније пратила сваки од та четири нанизана поена. Свесни су квалитета ривалки.

Нема више шале - 17:25, 17:25, 2:6

Касно је, ваља се адекватно одморити пред САД и Кину. Српске одбојкашице намеравају да не одуговлаче овај дуел.

Одбојкашко-кошаркашка веза

Две српске одбојкашице удате су за позната кошаркашка имена.

Катарина Лазовић је пре Олимпијских игара дугу везу са Немањом Дангубићем крунисала браком.

Бојана Дрча је од 2018. године у браку са бившим играчем Црвене звезде и Меге Луком Дрчом. Искористила је период од годину дана за посвећеност породици, па се вратила у великом стилу као најбољи дизач на Светском првенству 2022, одменивши Мају Огњеновић на врло високом нивоу.

Катарина Лазовић
EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Други сет, исти исход - 17:25, 17:25

И Маја Огњеновић је дошла до поена. 

Радује одмарање носилаца и значајан поентерски допринос Узелац, Алексић, Куртагић и Буше.

Србија граби ка узимању и другог сета - 17:25, 12:19

Маји Огњеновић је свирано непрописно дизање, веровали или не! Одмах је уследио њен протест код судија као и селектора Гвидетија.

Тијана улази у ритам - 17:25, 10:14

Било је питање времена кад ће врсна Херцеговка из Гацка да придода још који поен за сигурнију дистанцу.

Мала употреба Тијане Бошковић - 17:25, 8:7

Евидентно Маја Огњеновић у нападу тражи друга решења сем оног најбољег на свету. Тијана Бошковић се добро увела у меч и стала. И поред тога је Србија у доброј позицији.

Францускиње блоком до краткорочног преокрета - 17:25, 6:7

Силвес и Ротар блокирају Бошковић, па Бушу за вођство домаћег састава. Није дуго трајала та предност за шта се побринула Александра Узелац.

Тијана Бошковић идол ривалки

Ретке, али слатке, прилике сваког спортисте јесу кад се суочава са особом која јој је узор.

У таквој позицији је Францускиња Амели Ротар, која је навела да јој је омиљена одбојкашица тек три године старија Тијана Бошковић.

Рутински крај првог сета - 17:25

Било је потребно да се мотор захукта и кад се стекла радна температура дошло је све на своје.

Прорадио је блок! - 16:21

Још један сегмент игре напредује. Бјанка Буша и Маја Алексић се надовезују у заустављањима напада Францускиња.

Одличан потез Хене Куртагић - 14:17

Блоком младе Пазарке Србија стиче три поена предности. По енергичној реакцији после поена се види зашто јој је Стефана Вељковић узор.

Храбре Францускиње користе смушеност Србије - 13:13

Са три аса су наше играчице поправиле сервис, али игра у пољу и блок морају боље да функционишу како би се стекла значајнија предност.

Од петице из физичког до репрезентације

Чланица стартне поставе Србије Хена Куртагић има 19 година, 195 центиметара висине и долази из Новог Пазара. Занимљиво је да се одлучила да тренира одбојку како би имала пет из физичког.

"На тренинге сам почела да идем како бих имала петицу из физичког. Свидело ми се и остала сам. Родитељи нису то доживљавали озбиљно, чак су ми једном забранили да идем на тренинге док не поправим оцене у школи. И ја сам се онда посветила учењу како бих се што пре вратила одбојци. Тек када сам добила позив у репрезентацију све је постало озбиљније. Била сам прва девојка из Новог Пазара која је заиграла за национални тим, а то је нешто важно. Тада смо схватили да је то, то“, рекла је играчица француског Нанта у једном од интервјуа.

Хена Куртагић
EPA/Darek Delmanowicz

Блага предност Србије - 9:11

Преко 10.000 гледалаца на трибинама испрати гласно сваки поен Францускиња. Српске одбојкашице полако улазе у меч и уз то имају вођство.

Лош сервис Србије - 3:3

Узму поен и онда погреше у сервису. Још је потребно да се наше одбојкашице загреју.

Меч је почео

Први поен за Србију иде преко Маје Узелац.

Стартна постава Србије

Маја Огњеновић, Хена Куртагић, Тијана Бошковћ, Маја Алексић, Александра Узелац и Силвија Поповић.

Францускиња Нина Стојиљковић против "својих"

Играчица на позицији дизача у Француској је Нина Стојиљковић, девојка наших корена, рођена у Паризу.

"Рођена сам у Паризу, а мој брат у Београду. Ја сам одувек живела у Француској, долазила сам само лети три или четири месеца у Србију. Цела моја породица, осим родитеља, живи у Нишу", рекла је Стојиљковић у једном од интервјуа.

Чланица турског клуба Ајдин Бујукшехир Беледијеспор се окушала у Партизану 2022. године, али се није дуго задржала. Идол јој је Маја Огњеновић, која ју је једном изненадила поклањањем дреса за рођендан.

Што се тиче одабира земље за коју ће играти, није било дилеме.

"Ја се никад нисам двоумила за кога ћу играти. У Француској сам одрасла, тамо су ме формирали као личност и као играча. Никад нисам имала дилему, али знам да сам одувек навијала за Србију. И наставићу и убудуће. Имам стварно велико поштовање према репрезентацији Француске, у тој земљи сам кренула да играм одбојку, тако да нисам размишљала где би, а где не би", истакла је Нина.

EPA/TOMS KALNINS

Турчин Тур Озбар први судија

Турски судија Нурпер Тур Озбар биће главни судија на овом дуелу.

Грк Епаминодас Геротодорос је други судија. На позицији трећег судије, као и у случају меча одбојкаша је Хамид Алруси Алхамади из УАЕ. За челенџе је задужен Италијан Данијеле Раписарда.

Србија суверена у међусобним дуелима

Србија не зна за пораз против Француске на великим такмичењима. Апсолутни је фаворит са девет победа (четири на европским првенствима). Једини пораз доживеле су у Светској лиги, кад су наше одбојкашице наступале са подмлађеним саставом.

Домаћи дебитанти

Да се пише књига о историјату француске женске селекције на Олимпијским играма, било би то најкраће штиво светске књижевности.

Тек сад Францускиње имају прилику да искусе дух Олимпијских игара захваљујући томе што су домаћини. Иначе, питање је да ли би се уопште квалификовале. Немају ниједну медаљу са великих такмичења.

Рио као прекретница нове генерације српске одбојке

Сви успеси српске женске одбојке везани су за еру селектора Зорана Терзића и функционера Александра Боричића. 

Данијеле Сантарели је обогатио витрине светском титулом 2022, тако да су наше одбојкашице дошле у Париз са епитетом најбољих на планети.

Већ на првом учешћу у Пекингу 2008, одбојкашице су се домогле четвртфинала. У Лондону су испале у групи, заузевши 12. место у укупном пласману. Рио 2016. је "одскочна даска" нове генерације са тек 19-годишњом Тијаном Бошковић у екипи. Преломни дуел био је у полуфиналу против Американки и тријумф после велике драме са 3:2. Кинескиње су биле неумољиве у финалу са 3:1.

Гле чуда, то су нам сада ривалке у групи.

Континуитет олимпијских медаља настављен је у Токију, где су наступиле као светске и двоструке узастопне европске првакиње, кроз борнзу. САД су нам се реванширале са 3:0, а у сусрету за треће место је лако савладана Јужна Кореја.

Славље одбојкашица после пласмана у финале ОИ у Рију
EPA/MICHAEL REYNOLDS

Шта је потребно за пролаз даље?

Пласман у четвртфинале избориће по две првопласиране репрезентације из све три групе (А, Б и Ц), као и две најбоље од укупно три трећепласиране селекције.

 По завршетку такмичења по групама биће направљена табела са осам селекција које су се пласирале у четвртфинале. Оне ће бити рангиране на основу резултата у групама, да би се добио распоред четвртфиналних утакмица.
Приликом одређивања табеле, прва три места ће припасти победницима група на основу њихових резултата, следећа три места заузеће три другопласиране репрезентације по истим критеријумима и на крају две најбоље трећепласиране селекције.

На основу табеле, у четвртфиналу ће играти најуспешнији победник групе (први на табели) и друга најбоља трећепласирана селекција (осми на табели) и тако редом.

Меч се игра у хали Сајма

"Саут Париз" арена изграђена је 1923. године у склопу великог изложбеног и конгресног центра "Париз Експо" за потребе Париског сајма.

Комплекс се током година интензивно развијао и сада се може прилагодити широком спектру захтева и конфигурација. Амбициозан програм реновирања, заснован на три фазе током 10 година, окончан је 2023. године. 

Читав "Париз Експо" комплекс се простире на 35 хектара и карактерише га 228.000 квадратних метара изложбених хала, уз осам павиљона, "Париз Експо" дочекује 7,5 милиона посетилаца сваке године, посебно током Међународног сајма пољопривреде. Спортски догађаји су смештени у хале 1,4 и 6.

EPA-EFE/MAST IRHAM

Одбојку је 1985. у Масачусетсу осмислио професор физичког васпитања и студент колеџа Спрингфилд Вилијам Џорџ Морган.

"Минтонет", како се у то време одбојка звала, осмишљен је да буде забава у затвореном простору у којој могу да уживају и припадници старијих генерација за које је кошарка била превише напорна, брза и груба. Поједине карактеристике одбојке преузете су из других спортова попут тениса и рукомета.

Одбојка је врло брзо постала популарна, а почетком 20. века проширила се и у друге државе и континенте, прво у Канаду, а потом Јапан, Кубу...

Први правилници за овај спорт написани су почетком прошлог века, а прва међународна федерација основана је 1947. Прво светско првенство за мушкарце одржано је следеће године, а женско такмичење је успостављено 1952. године.

Завршни дуел првог кола

У складу са функцијом домаћина, меч Француске заказан је као последњи, иако се ради о дуелу групе А.

Кина је савладала САД у претходном мечу групе А са 3:2 у сетовима -  25:20, 25:19, 17:25, 20:25, 15:13.

Standings provided by Sofascore
Читај ми!