четвртак, 25.07.2024, 09:25 -> 17:42
Отварање Олимпијских игара први пут изван стадиона – мере безбедности које никад раније нису виђене
Десетине хиљада припадника војске и полиције обезбеђује Париз, где ће сутра бити отворене Олимпијске игре, први пут изван стадиона. Полицијска помоћ стигла је из 40 земаља, такве мере никад нису виђене у Паризу, каже за РТС стручњак за безбедност и председник Савеза Срба Француске Давид Јаковљевић.
Један од највећих изазова током Олимпијских игара је безбедност. Француска се припремала месецима да све прође без инцидената или терористичких напада. Забрањен је улазак за 5.000 безбедносно сумњивих особа, а у Бордоу је једна особа ухапшена због планирања напада током Олимпијских игара.
Десетине хиљада припадника војске и полиције обезбеђују Париз, а мост Бир-Акем, недалеко од Ајфеловог торња, један је од ретких проходних у овом тренутку, јавља репортер РТС-а.
Давид Јаковљевић, стручњак за безбедност и председник Савеза Срба Француске, рекао је у Дневнику РТС-а да такве мере никад нису виђене, ни за време Светског првенства у фудбалу, али да се прилагођавају.
Према његовој оцени, такве мере су неопходне, пошто је у претходним деценијама Француска доживела више терористичких напада.
Париз обезбеђен и са воде и из ваздуха
Додатни безбедносни ризик је и тај што ће се церемонија отварања први пут одржати изван стадиона, код реке Сене.
Из тог разлога, Париз и грађани бране се и са воде, и из ваздуха.
"Хеликоптери су ангажовани, много полицајаца на води је ангажовано, имамо борбу против дронова, имамо и антене. У води ће бити постављене антидронске мреже, биће ту ронилаца који неће омогућити икоме да приступа бродовима који ће пловити", наводи Јаковљевић.
Војници из Литваније, Естоније, Пољске
Више од 40 држава, додаје, послало је полицијску помоћ, дошли су војници из Литваније, Естоније, из Пољске.
Дошли су, такође, и људи који прате масе људи и идентификују оне који евентуално представљају опасност.
Град под надзором камера са вештачком интелигенцијом
У граду су постављене камере које препознају лица помоћу вештачке интелигенције.
"Ја као грађанин лично не волим те камере, али данас су неопходне. Не знам како би могли другачије да радимо кад знамо да се лако мењају лица, да може неко ко је јако тражен да прође", каже Јаковљевић.