Извор: РТС

Звезда брејком у Арени освојила АБА лигу

Кошаркаши Црвене звезде освојили су титулу шампиона АБА лиге победом над Партизаном резултатом 76:82 у трећем мечу финалне серије.

Звезда је у још једној неизвесној утакмици успела да шести пут заредом победи вечитог ривала и првим брејком у финалним серијама још од 2017. године дође до седме титуле регионалног шампиона, чиме су се изједначили са Партизаном.

Црвено-бели су заслужено дошли до тријумфа, након што су током готово читавог меча одржавали предност стечену у његовом уводном делу.

Инцидент пре почетка утакмице, због ког су сусрет пропустили Лазаревић и Нанели, више се одразио на Партизан коме је недостајало више расположених појединаца како би продужио серију.

Лоше проценте шута за три, обе екипе су пренеле и у трећи меч, а Звезда је до почетне предности дошла пре свега због одличне реализације за два.

И једни и други су имали проблем са грађењем сопстевног рекета, што је резултовало великим бројем офанзивних скокова.

Црвено-бели су одлично расподелили поене, док је Партизан у првом делу у потпуности зависио од Алексе Аврамовића који је након две бледе партије показао колико је његова енергија недостајала црно-белима.

Домаћи су након 20 минута имали више офанзивних него дефанзивних скокова, а стопостотан учинак са пенала их је одржао у игри.

У другом полувремену је шут за три поена нешто боље послужио вечите ривале, а Партизан је успео и да на кратко дође до предности након још једне серије Аврамовића.

Ипак, Звезда је након тога поново успела да успостави контролу над мечом након што је спречила офанзивне скокове ривала, а на другој страни погодила неколико тројки.

Покушао је Партизан на почетку последње четвртине да смањи заостатак, али су црвено-бели новим тројкама успели да одрже предност.

Како се меч ближио крају, пенал завршница је деловала све извесније, а Партизан је поново у животу одржавао офанзивни скок.

Разиграо се у тим тренуцима Понитка, док је Звезда лошим извођењем пенала дозволила ривалу да се врати у меч.

Међутим, Кевин Пантер је серијом промашаја и фаулова у завршници умногоме одмогао свом тиму који је ипак на четрдесет секунди до краја тројком Аврамовића стигао до три поена минуса и шансе да се врати у меч.

Ипак, у одсудним моментима, Звездини играчи су били прецизнији са пенала, те је екипа Јаниса Сферопулса дошла до шампионског наслова.

Најефикаснији у редовима новог првака били су Гедрајтис и Митровић са по 12 поена, док је Јаго додао 11 поена.

Партизан је предводио Аврамовић са 17 поена, док је Анђушић уписао 13 поена.

Сферопулос је новом победом продужио свој низ тријумфа над Жељком Обрадовићем на шест мечева и дошао до другог освојеног трофеја у сезони након Купа Радивоја Кораћа.

РТС
Гаврило Димитријевић

Крај меча - 76:82

Прецизан Лазић са пенала за титулу Звезде.

40' Звезда долази до титуле - 76:80

Недовић прецизан оба пута, а затим промашај Аврамовића и фаул над Лазићем.

Звезда ће бити нови шампион.

Пета лична и за Анђушића

40' Улази се у пенал завршницу - 76:78

Промашај Јага са велике удаљености.

Смит половичан са пенала, а Недовић се сели на линију за бацања на супротној страни.

Пантер направио пету личну грешку

Капитен Партизана направио је пети фаул и за њега је утакмица завршена минут пре краја. Постигао је пет поена, док је из игре шутирао два од осам, још једна његова лоша партија ове сезоне.

40' Звезда на плус три - 75:78

Аврамовић додаје два поена са линије пенала.

Пантер поново непрецизан преко Боломбоја.

Боломбој затим поново половичан са пенала, а Аврамовић погађа тројку и уноси неизвесност у меч.

39' Црвено-бели имају велику предност у последња два минута - 70:77

Промашио је Недовић отворену тројку која је могла да приближи Звезду тријумфу, али није био прецизан ни Пантер на другој страни.

Након тога Недовић половичан са пенала, а Пантер поново промашује и прави четврти фаул.

Боломбој промашује једно од два бацања, али је Гедрајтис омогућио нови посед из ког Звезда поново добија један поен - половичан је био Јаго.

37' Плус четири за Звезду - 70:74

Давидовац половичан са линије пенала.

Смаилагић закуцава након одличне асистенције Понитке, после неколико промашених шутева.

Тајм-аут позива Сферопулос.

36' Офанзивни скок одржава црно-беле - 68:73

Нови погодак Анђушића уз фаул.

Српски кошаркаш тренутно, уз велики број офанзивних скокова, одржава Партизан у животу.

Теодосић међутим кажњава лошу реакцију ривала тројком.

Телевизијски тајм-аут.

35' Смањује Партизан на минус пет - 65:70

Доужер бележи нова два поена.

Анђушић је након тога погодио три слободна бацања после фаула Јага, који је већ у наредном нападу био сигуран са пенала.

Смаилагић има четири личне грешке.

Пета лична и за Кабокла

Бруно Кабокло је направио пети фаул, па је и он искључен са меча.

34' Осам поена предности за Звезду - 60:68

Трифуновић погађа тројку након новог офанзивног скока Понитке.

Понитка долази осмог поена након тешког шута, али Гедрајтис погађа нову тројку из угла.

32' Звезда боље започиње последњи квартал - 55:65

Нови поени Митровића, овога пута након офанзивног скока.

У наредном нападу погађа тројку Понитка, али враћа Томпкинс из ћошка.

Звезда не дозвољава црно-белима да се врате на старту последње деонице.

Кабокло је направио четврти фаул, а Лазић погодио једно бацање.

Крај треће деонице - 52:59

Велики број изведених слободних бацања у завршници трећег квартала.

Погодио је Јаго нову тројку, а након тога је Анђушић промашио важан шут за три на истеку четвртине.

У последњи део меча Звезда улази са предношћу од седам поена и нешто бољом контролом рекета.

29' Гилеспи напушта паркет због петог фаула - 50:56

Доужер прецизан са пенала, али серију Партизана прекида Болобмој, такође са линије за слободна бацања.

На другој страни поентира Ледеј уз фаул, али је промашио додатно бацање.

Давидовац враћа Звезди предност од шест поена, а Гилеспи је завршио дуел због пет фаулова.

Лоши проценти шута оба тима

Од почетка трећег дела обе екипе имају проблема са реализацијом из игре. Игра се са доста контакта, а кошаркаши оба тима промашују и зицере.

После неколико добрих потеза на обе стране терена, Алекса Аврамвић, најефикаснији кошаркаш на мечу са 12 поена, промашио је два отворена полагања у низу.

STARSPORT

27' Звезда поново на плус шест - 46:52

Тројком Јага и новим поготком Митровића, Звезда је вратила нешто убедљивије вођство, али је Смаилагић успео да прекине серију црвено-белих.

25' Звезда враћа предност, велики број прекида - 44:47

Погађа Лазић своју прву тројку.

Атмосфера у дворани је све усијанија, а нервоза се пренела и на паркет.

Уследила су три промашаја за три на обе стране, све док Митровић није погодио за два.

Прекид због предмета на паркету

Навијачи су на паркет бацили пластичну флашу и жваке. Судије су у међувремену прегледавале и снимак услед фаула који је направио Дејан Давидовац, па је прекид додатно потрајао.

22' Прво вођство Партизана - 44:42

Наставља се серија промашаја за три у наставку.

Међутим, Пантер је успео да убрзо погоди своју прву тројку, али је Кабокло направио трећи фаул у наредном поседу Звезде.

Уследио је и трећи фаул Смита, али Звезда не успева да дође до поена у другом полувремену.

Поготком Аврамовића Партизан је дошао до предности први пут од почетка.

Почело је друго полувреме

Партизан у нападу.

Крај првог полувремена - 38:42

Одличан потез Смита и погодак уз фаул. Био је прецизан и са пенала.

У следећем нападу тројка Гедрајтиса, али и нови поени Кабокла.

На крају је Јаго промашио за три, те је Звезда са плус четири отишла на одмор.

Звезда има одличне проценте шута за два, док је Партизан био непогрешив са линије пенала.

Најефикаснији играч домаћих је Аврамовић са девет поена, колико има и Гедрајтис на другој страни.

Оба тима имају проблем са контролом скока, што се посебно одразило на црно-беле који имају више офанзивних од дефанзивних скокова.

STARSPORT
Pedja Milosavljevic

20' Звезда на плус шест - 33:39

Поново офанзивни скок Кабокла, али и промашен зицер.

На другој страни нови поени Давидовца са бацања, па је Обрадовић приморан да позове тајм-аут.

19' Звезда враћа вођство - 33:37

Митровић поново прецизан, док Пантер бележи нови промашај.

Давидовац са пенала стиже до свог четвртог поена.

18' Аврамовић доноси изједначење - 33:33

Митровић погађа под фаулом, али промашује треће везано слободно бацање.

Након тога поени и рампа Кабокла, а после новог поготка Аврамовића резултат је изједначен.

Звезда двоцифрена у офанзивним скоковима

Центарска линија Звезде ухватила је 11 офанзивних скокова, док је Партизан на два. Најефикаснији у овом статистичком сегменту су Гилеспи и Митровић који су ухватили по два.

Црвено-бели су до скокова махом дошли после преузимања која високи играчи Партизана направе приликом продора спољних играча Звезде.

STARSPORT

17' Велика борба у другој четвртини - 29:31

Аврамовић поново прецизан са пенала.

Боломбој је погодио јако тежак шут након два поседа без поена и забележио прве поене, али је у наредном нападу направио већ трећи фаул.

Доужер након тога користи два слободна бацања.

15' Теодосић се уписао - 25:29

Нови поени Гилеспија и офанзивни скок у наредном поседу Звезде.

Прве минуте је добио и Џавонте Смарт.

Смит је након нешто споријег почетка погодио након улаза, али је Теодосић у наредном нападу био прецизан за три.

14' Прва тројка Анђушића - 23:24

Гилеспи је погодио свој први шут, али је Анђушић био прецизан за три и смањио предност звезде на један поен.

Тајм-аут зове Сферопулос.

STARSPORT

13' Већи број прекида у другој четвртини - 20:24

Смаилагић наставља у добром ритму атрактивним закуцавањем на почетку друге четвртине.

На другој страни је са линије пенала прве поене забележио Томпкинс.

Партизан прави велики проблем Звезди на офанзивном скоку, али је и Звезда одлична у том апсекту.

Црвено-бели са линије пенала направили разлику

Као и у претходна два дуела, Црвена звезда се у првих 10 минута чешће нашла на линији пенала од ривала. Екипа Јаниса Сферопулоса шутирала је седам од девет, док су црно-бели на четири од четири.

Крај прве четвртине, Звезда у предности - 18:20

Звезда је много боље отворила меч, али је Партизан бољом игром у наставку успео да се врати.

Обе екипе лоше шутирају за три, али су прилично добре у офанзивном скоку.

Улазак Алексе Аврамовића који је везао пет поена пред крај четвртине донео је Партизану преко потребну агресивност.

Партизан је такође много боље организовао нападе у односу на прва два дуела и већ има четири асистенције.

9' Много грешака у првој четвртини - 13:20

Смаилагић је добио техничку због приговора, а Недовић је промашио слободно бацање након нових поена Гедрајтиса.

Црвено-бели одлични у офанзивном скоку у првој четвртини.

Анђушић прецизан са линије пенала, а узвратио је Гедрајтис.

Обе екипе праве велики број грешака.

Обе екипе преузимају у одбрани, Звезда непогрешива за два

И Партизан и Звезда преузимају у одбрани од почетка сусрета. Разлику у игри прави звездина реализација шута за два поена. Екипа Јаниса Сферопулоса успешна је била пет пута из исто толико покушаја.

8' Звезда одржава предност - 11:16

Неспортски фаул је направио Френк Камински над Митровићем и одмах напушта игру.

Митровић је био прецизан оба пута, након чега је после два неуспешна напада у контри погодио Гедрајтис.

Прве поене са линије пенала забележио је и Смаилагић.

6' Узвраћа Партизан - 9:12

Поени Ледеја из рекета и Пониткина тројка прекинули су серије Звезде.

Боломбој је као и у претходној утакмици рано ушао у проблем са фауловима и већ има две личне грешке.

5' Звезда поново агресивнија - 4:12

Кевин Пантер је уписао своје прве поене и наговестио бољи меч од претходна два.

Јаго је такође погодио за два, а Партизан се одлучио да на почетку оптерети Бразилца спуштањем лопти на Доужера који леђима покушава да пробије Звездиног плеја.

Прву тројку је погдио Недовић из другог покушаја, па је Обрадовић приморан на тајм-аут.

2' Бољи почетак Звезде - 2:7

Утакмицу је отворио Лазић поготком уз фаул, уз искоришћено слободно бацање.

Узвратио је Доужер, али је Давидовац у наредном нападу из другог плана поново казнио црно-беле.

Уследила су и два поена Недовића са слободних бацања.

Меч је почео

Први напад има Црвена звезда.

Минут ћутања пред почетак меча

Утакмици је претходио минут ћутања посвећен Миливоју Каралејићу, некадашњем кондиционом тренеру Партизана и репрезентације Србије.

Судијска тројка

Правду на утакмици делиће: Урош Николић, Милан Недовић, Јосип Радојковић.

Стартна петорка Звезде

Стартна петорка Партизана

Новица Величковић присуствује мечу

Поред Новице Величковића на утакмици између Партизана и Звезде присутни су поред осталих и тренер фудбалера црно-белих Алеберт Нађ, син Дејана Милојевића, Никола, као и други познати спортисти и јавне личности.

STARSPORT

Ватрен дочек за играче Црвене звезде

РТС

Смит најпоузданији играч црно-белих у прва два меча

Џејлин Смит је био играч који је у оба сусрета својим тројкама и сталоженошћу успевао да одржи Партизан у игри у тренуцима у којима се чинило да би Звезда могла да дође до нешто убедљивијих победа.

Бруно Кабокло је одиграо две дефанзивно добре партије, које је успео да допуни и на другој страни паркета, нарочито након офанзивних скокова.

Но, упркос лошој игри у досадашњем делу финалне серије, Партизан је успевао да утакмице учини неизвесним до самог краја, због чега ће имати чему да се нада на домаћем терену.

Атмосфера са загревања

РТС

Светиња звана домаћи терен

Прошло је шест година откако је нека од екипа у финалу АБА лиге направила брејк, а била је то Будућност, која је предвођена Александром Џикићем успела да савлада управо Звезду и касније се домогне Евролиге.

На брејк у серијама између вечитих ривала чека се још дуже. Последњи су направили црвено-бели још 2015. године у полуфиналу.

Део атмосфере из Арене

РТС

Нанели пропушта меч

Кошаркаш Партизана Џејмс Нанели неће играти у трећој утакмици финала плеј-офа АБА лиге, преноси Танјуг.

Тренер Партизана Жељко Обрадовић изоставио је Нанелија са списка од 12 играча.

Арена спорт је пренела да ће утакмицу пропустити и Лазаревић.

Треј Томпкинс на загревању

Амерички кошаркаш је у другој утакмици постигао 8 поена.

STARSPORT

Партизан без лидера

Осим лоше организације игре, Партизану је у прва два меча највише недостајао учинак најбољих појединаца од којих се највише и очекује.

Две лоше шутерске вечери Кевина Пантера употпунила је и једнако незадовољавајућа одбрана, због чега се капитен црно-белих нашао на великом удару критика.

Учинак и минутажа Алексе Аврамовића су необјашњиво опали, Френк Камински је наставио са лошим издањима, а изостао је и поентерски учинак Зека Ледеја.

Звездина најава меча

Звездини лоши проценти шута

Упркос вођству од 2:0 које гарантује одређену дозу лагодности пред пут преко Бранковог моста, Сферопулос не може бити презадовољан приказаним.

Очајан проценат шута за три, недостатак решења у нападу у моментима када се Милош Теодосић налази на клупи, али и поприлично дискутабилно доношење одлука када се темпо убрза, могли су да коштају Звезду изгубљене предности домаћег терена.

Имала је Звезда у оба меча неколико прилика да сломи ривала и избегне неизвесне завршнице, али су у тим ситуацијама њени играчи често срљали и бирали лоша решења која су дозвољавала ривалу да се врати у меч.

Нанели на загревању

Упркос томе што је изашао на загревање, још увек постоји шанса да кошаркаш Партизана пропусти трећи меч.

STARSPORT

Најава меча црно-белих

Сферопулосов рекорд

Јанис Сферопулос је победом у претходном дуелу постао први тренер у историји који је поразио Жељка Обрадовића пет пута заредом.

Након убедљивог тријумфа у другом евролигашком сусрету, Звезда је била боља и у другом дуелу у регуларном делу АБА лиге. Трећа победа у низу забележена је у Нишу, у финалу Купа Радивоја Кораћа, да би са две победе у текућој недељи грчки стручњак урадио нешто што никоме није успело за 33 године, колико траје Обрадовићева тренерска каријера.

Додуше, до четири од тих пет победа Сферопулосов тим је дошао на домаћем паркету, уз једну утакмицу која је одиграна на неутралном терену. Ипак, то не умањује значајно подвиг тренера црвено-белих који је доказао да зна како да припреми меч против деветоструког освајача Евролиге.

Велика разлика у асистенцијама

Када је већина осталих статистичких категорија у питању, није било неке значајне разлике међу ривалима, осим оне у асистенцијама. Екипа Јаниса Сферопулоса забележила их је укупно 37 - очекивано, највише захваљујући Милошу Теодосићу - што је 20 више у односу на ривала у чијој се игри, као и много пута ове сезоне, осетило одсуство организатора игре.

Без ритма у прва два дуела

Оба сусрета су потрајала поприлично дуго, а нарочито се одужио први, уједно и неизвеснији. Велики број фаулова, али и прекида - зачуђујуће изазваних искључиво дешавањима на терену - умногоме је нашкодио темпу, проширивши ионако присутну нервозу међу актерима.

Изведено је чак 122 слободна бацања, од чега је Звезда шутнула 69, а Партизан 53 пенала. Са друге стране, обе екипе су се поприлично мучиле са шутом за три поена. Црвено-бели за сада у финалу имају мизерних 26 одсто погођених тројки, док су црно-бели нешто бољи са 30 одсто.