Извор: РТС

Партизан након неизвесне завршнице изгубио од Виртуса

Кошаркаши Партизана поражени су од Виртуса у Болоњи резултатом 88:84 у оквиру 25. кола Евролиге.

Након велике борбе у неизвесној завршници играчи Партизана нису успели да се реванширају Виртусу за пораз у Београду у првом делу сезоне, чиме су забележили 13 пораз у сезони.

Обе екипе су веома нервозно ушле у меч који се играо у изразито спором ритму од самог почетка. Партизан је почео у неочекиваној петорци која је одиграла одличну одбрану у првој четвртини, не дозвољавајући противницима велики број отворених шутева.

Осим тога, "црно-бели" су забележили велики број украдених лопти, али нису успели то да наплате на другој страни паркета. Покушавао је Партизан да оптерети бекове Виртуса и већина поена стигла је управо одличним продорима Аврамовића и Пантера којима се касније придружио и Нанели.

У другој деоници Виртус је успео донекле да дође до нападачког ритма, уз веома високе проценте шута за два поена. Изабраници Жељка Обрадовића наставили су у истом ритму не дозвољавајући ривалу да се одмакне на више од пет поена предности.

Повратком Торникеа Шенгелије, ком је било потребно одређено време да уђе у меч, напад Виртуса поново је попримио старе обрисе и било је јасно због чега се екипа толико мучила у његовом одсуству.

Почетком треће деонице Виртус је почео да прави разлику која је у само неколико минута игре достигла десет поена. Поново је као много пута ове сезоне одбрана Партизана попустила, а напад није имао решење за нешто агресивнији приступ екипе из Болоње.

Међутим, крајем треће и почетком четврте четвртине "црно-бели" су вођени капитеном Кевином Пантером успели да се врате у меч и дођу до егала након неколико минута игре у последњем кварталу.

Дошао је Партизан и до плус шест након серије Џејмса Нанелија, али су се у последњи час разиграли Кординије и Лундберг.

На мање од минута пред крај Партизан је имао два поена предности, али је Лундберг погодио тројку за вођство, које је у наредном нападу са слободних бацања повећао Авуду Абас.

Имао је Партизан шансу да изједначи, али је Пи Џеј Доужер погрешио приликом извођења лопте, па је Абас новим поенима из контре одвео Виртус на плус пет. Узвратио је Пантер брзом тројком и смањио вођство на минус два, па је Партизану остало да се нада одузетој лопти и брзом кошу.

Међутим, уследио је фаул над Белинелијем који је поенима са линије пенала потврдио победу Виртуса.

Најефикаснији играч меча био је Пантер са 22 поена, док је четири мање у екипи Партизана постигао Нанели. Виртус су предводили Лундберг и Белинели са по 20 постигнутих поена.

Партизан у наредном колу дочекује Бајерн, док ће Виртус угостити екипу Монака.

18. Асвел 5-20

40' Крај меча - 88:84

Нису успели играчи Партизана да украду лопту. Направљен је фаул над Белинелијем који је погодио оба слободна бацања и решио меч.

40' Последње две секунде меча - 86:84

Погрешио је Доужер при извођењу лопте, што је Абас искористио и у контри закуцао за плус пет. Улседила је брза тројка Пантера.

Тајм-аут за Виртус.

40' Плус три за Виртус на 10 секунди до краја - 84:81

Прецизан са линије за слободна бацања био је Ален Смаилагић, чиме је Партизан одмакао на два поена предности. Међутим, Ифе Лундберг је погодио тројку у следећем нападу за вођство.

Партизан свој напад није искористио, након чега је Авуду Абас био сигуран са линије пенала.

Партизан има напад за продужетак.

40' Егал на минут пре краја - 79:79

Партизан је дуго био без коша, пре него што је Копривица постигао своје нове поене.

Разиграо се Кординије у завршници меча, везавши шест поена за Виртус.

38' Партизан са плус два улази у последња два минута - 75:77

Покушава Виртус да се врати у меч, али Партизан за сада успева да одоли уз мало среће.

Након једног дугог напада без решења, Пи Џеј Доужер је успео да погоди шут уз звук сирене и повећа предност на шест поена.

На другој страни Лундберг није казнио изгубљену лопту Партизана на сопственој половини, али је Кординије погодио у следећем нападу.

36' Партизан на плус пет - 70:75

Партизан много бољи како се меч ближи крају.

Џејмс Нанели је везао шест поена и на четири минута пред крај екипа Жељка Обрадовића има пет поена предности.

35' Партизан води након дуго времена - 67:69

Меч полако улази у неизвесну завршницу. Пантер је својим поенима донео прву предност Партизану након дуго времена, али је убрзо узвратио Лундберг.

Алекса Аврамовић наставио је да продорима мучи одбрану Виртуса.

"Црно-бели" су поново заиграли чврстију одбрану, услед чега је екипа из Болоње приморана на изнуђена решења у нападу.

32' Партизан се враћа у меч - 64:64

Одлично су "црно-бели" започели последњу четвртину и уз поене Доужера и Пантера стигли до изједначења.

Погодио је након тога Данстон после офанзивног скока, али је Нанели слободним бацањима вратио меч у егал.

30' Крај треће четвртине - 62:58

Лоше је Партизан одиграо готово девет минута треће деонице, уз много слабију одбрану од оне коју је приказао у првом делу.

Међутим, тројка Кевина Пантера уз фаул и нови продор Аврамовића смањили су вођство Виртуса на четири поена пред улазак у последњу четвртину.

28' Партизан на минус осам - 56:48

Покушава Партизан бољим дефанзивним приступом пред крај трећег квартала да стигне заостатак настао у уводним минутима другог полувремена.

Успела је екипа Жељка Обрадовића да у три везана напада заустави противнике, али је офанзивна реакција изостала.

Виртус своје нападе игра до краја, трошећи време и тражећи отворене шутеве.

25' Виртус по први пут има двоцифрену предност - 54:44

Почео је Партизан да разиграва своје центре, али је попустила игра у одбрани што су Белинели и Шенгелија знали да искористе. Након неколико одлично постављних напада, италијанска екипа је први пут дошла до двоцифреног вођства.

Виртус је брзо испунио бонус у наставку меча, али "црно-бели" то још увек нису успели да казне нешто лакшим поенима.

Тројке су разменили Пантер и Белинели.

Анте Жижић и Огњен Добрић за сада нису улазили у игру.

23' Много отворенији меч у наставку - 44:41

Обе екипе су офанзивно значајно боље започеле друго полувреме.

Након погодака Кординијеа и Шенгелије, Аврамовић је слично као на старту меча везао шест поена.

Брзо је одговорио Белинели тројком уз фаул. Погодио је и додатно бацање.

20' Крај првог полувремена - 35:31

Завршницу друге четвртине обележили су промашаји на обе стране. Екипе су затвориле пут ка свом рекету, па су напади решавани шутевима споља или са линије за слободна бацања.

Партизан је одиграо једно од дефанзивно најбољих полувремена од почетка сезоне, док се напад заснивао на продорима и шуту за три поена играча на бековским позицијама.

Виртус је успео у намери да меч уведе у спор ритам са доста прекида. Велики број грешака су направиле обе екипе због чега је мноштво напада прошло без упућених шутева.

Партизан је имао лоше проценте шута из игре, али је то надомешћено добром дефанзивом.

Виртус са друге стране шутира одлично и за два и за три.

Ниједна екипа није имала више од пет поена вишка.

Највише поена за сада постигли су Пантер и Белинели, бројавши до осам.

18' Партизан у минималном заостатку - 32:29

Нервоза која је обележила први део меча кулминирала је јаким фаулом Абаса над Каминским који је добио ударац у лице и промашио два бацања.

Навијачи за сада дају огроман подстрек екипи Виртуса.

Своје прве поене уписао је и Торнике Шенгелија погодивши тројку.

15' Пантер и Нанели одржавају Партизан у игри 27:28

Партизан се у потпуности ослања на игру своје бековске линије која је постигла највећи део поена. Предњаче Пантер и Нанели са осам, односно седам постигнутих поена.

Одличну тимску одбрану и даље играју "црно-бели".

Виртус за сада има одличне проценте шута за два поена (8/9).

13' Меч у изузетно спором ритму - 25:23

Поново су екипе нападачки лоше започеле четвртину. Истакао се Џордан Мики са четири поена

Кевин Пантер је у добром ритму започео и другу четвртину, изнудивши неколико фаулова домаћих играча уз један погодак за два поена.

10' Крај прве четвртине - 19:19

На крају првог дела меча напади су профункционисали, те су обе екипе успеле да дођу до нешто лакших поена.

Марко Белинели погодио је још једну тројку и показао због чега ће бити велика опасност за Партизан, иако није у доброј шутерској форми у претходном периоду.

Џејмс Нанели је везао пет поена пред крај четвртине, али је Ифе Лундберг кошем неколико секунди пред крај донео изједначење Виртусу.

8' Веома неефикасна утакмица у првој деоници - 10:14

Одбране су и даље на висини задатка. Напади се често завршавају грешкама, без упућеног шута на кош.

За Партизан је у игру ушао Кевин Пантер и одмах везао четири поена.

6' Партизан у вођству након првог телевизијског тајм-аута - 8:10

Мучи се Виртус у нападу, али је Белинели погодио карактеристичну тројку из угла.

Алекса Аврамовић је за сада најрасположенији играч Партизана у нападу, уз стандардно добру игру у одбрани. Постигао је шест поена.

5' Одлична игра у одбрани Партизана - 5:7

Партизан је меч почео са неочекиваном петорком која се одлично показала у уводном делу меча, нарочито у одбрани.

Дуге и стрпљиве нападе играју "црно-бели", тражећи рупе у одбрани домаће екипе.

Аврамовић и Хекет су разменили по тројку.

2' Тврд почетак меча - 2:2

Обе екипе су размениле по кош и промашај за три поена. Камински је брзо заменио Кабокла.

Добре одбране се играју на обе стране.

Меч је почео...

Први напад има екипа Партизана.

Прва петорка Виртуса

Играчи који ће почети меч за Виртус су Исаија Кординије, Марко Белинели, Данијел Хекет, Торнике Шенгелија и Брајант Данстон.

Прва петорка Партизана

За "црно-беле" меч почињу Џејлин Смит, Алекса Аврамовић, Матеуш Понитка, Бруно Кабокло и Ален Смаилагић.

Шенгелија се вратио у тим

Торнике Шенгелија вратио се у састав Виртуса након повреде. Питање је колика ће његова минутажа бити с обзиром на то да је пропустио неколико недеља.

Долазак играча Виртуса

Заједничка прошлост

Предраг Даниловић је дрес тадашњег Киндера носио у два наврата и укупно шест година је наступао за екипу из Болоње, освојивши притом Евролигу и четири првенства Италије уз једно признање најбољег играча италијанске лиге 1998. године.

Зоран Савић је две године провео у Болоњи и такође био део генерације која је била најбољи тим Европе 1998. године, а проглашен је и најкориснијим играчем фајнал-фора те сезоне.

Џејлин Смит мења Трифуновића

Кошаркаш са хрватским пасошем заузеће Трифуновићево место у ротацији.

Велика подршка навијача за играче Партизана пред одлазак на утакмицу

Песма и добро расположење са улица Болоње пренели су се и у хотел у ком су одсели играчи Партизана. Навијачи су их песмом испратили на веома важан дуел у борби за плеј-оф.

Банки се нада брзом одговору екипе након пораза у Барселони

Тренер екипе Виртуса Лука Банки изјавио је пред меч са Партизаном да ће његова екипа имати прилику да се искупи за лош меч који су одиграли у оквиру 24. кола против Барселоне.

Партизан без Трифуновића

Заменик капитена београдских "црно-белих" неће бити у саставу за меч након што му је позлило у авиону на путу за Болоњу.

Мијаиловић са навијачима пред меч

Председник Партизана придружио се присталицама "црно-белих" пред дуел са тренутно петопласирано екипом у Евролиги.

Виртус у резултатској кризи

Екипа из Болоње налази се у значајном паду форме. Победили су на тек једној од претходних пет евролигашких утакмица и са другог "склизнули" на пето место.

Таквом развоју догађаја кумовала је и повреда понајбољег играча екипе Торникеа Шенгелије, за ког још увек није сигурно да ли ће бити у стању да помогне саиграчима у мечу против Партизана.

За разлику од навијача, играчи Партизана се не проводе добро на гостовањима ове сезоне...

Партизан је против Монака показао да му напуштање „Штарк арене“ не прија и да се пословично лоше проводи на гостовањима ове сезоне. "Црно-бели" су победили на само три од 13 одиграних гостујућих утакмица, због чега гостовање Виртусу представља нови изузетно захтеван изазов.

Навијачи Партизана у Болоњи у одличном расположењу на дан утакмице

Виртус бољи у првом мечу у сезони

У првом делу сезоне Виртус је био бољи од београдских црно-белих резултатом 77:75 у веома неизвесној утакмици коју су обележили Ифе Лундберг и Џејмс Нанели.

Виртус је од самог почетка меча контролисао игру и одржавао вођство, успевши да одбије све покушаје Партизана да преокрене резултат у завршници.

Огњен Јарамаз одиграо је тада један својих најбољих мечева ове сезоне, те се можда може очекивати и његов значајнији допринос у новом окршају, нарочито имајући у виду згуснут распоред и велику потрошњу играча.

Све карте за меч распродате су већ у понедељак

Клуб из Болоње је у саопштењу истакао да је дуел са Партизаном прва од три важне евролигашке утакмице које ће одиграти у фебруару пред домаћим навијачима.

Eвропски класик у Болоњи

Црно-бели из Београда и Болоње 19 пута су одмерили снаге у европским такмичењима - Италијани су славили 11 пута, док је Партизан осам пута био бољи.

По значају се издвајају полуфинале Евролиге на фајнал-фору у Барселони 1998. и четвртфинална серија из 1992. године.

У Барселони је тадашњи Киндер, будући шампион Европе, био препрека преко које се није могло у полуфиналу. Партизан је страдао од својих бивших играча који су касније оставили дубок траг у Болоњи - Предрага Даниловића и Раше Нестеровића, али и од садашњег спортског директора црно-белих Зорана Савића.

Више успеха имао је Партизан 1992, док је Даниловић још увек био у Београду. Са младим Жељком Обрадовићем на клупи, београдски тим је укупним резултатом 2:1 у победама избацио тада Кнор у четвртфиналу и изборио пласман на фајнал-фор у Истанбулу, где ће постати првак Европе.